ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2015
JUL-2015
2 AD. + - COPII -- v: -

Un concediu de... Crystal

Un concediu de… Crystal

Am ales acest hotel de 5 * de pe internet de la una din agentiile cu care mergem an de an. In urma cu 2 ani am mai stat la un hotel din lantul Crystal dar in Kemer.

Inainte de imbarcare a inceput sa toarne cu galeata; norocul nostru ca ne imbarcam pe tunnel. Temperatura scazuse rapid la 18 grade.

Am decolat cu 10 minue intarziere, iar dupa aterizare am asteptat mult bagajele. A fost un avion mare, din cele cu 8 locuri pe rand.

Desi in avion erau multi copii, si mai mici si mai mari a fost liniste. in timpul zborului. Pilotul ne-a spus ca la aterizare vom avea 36 grade… adica dublu fata de decolare.

La terminalul 2 ne-au asteptat reprezentantii companiei, care ne-au repartizat in autocare in functie de zona in care aveam hotelul.

La noi ghid a fost miniona Tatiana de peste Prut. Pe drum ne-a dat o sere de informatii despre:

- expozitia din 2016 la care se lucreaza de zor de acum

- legenda florii de leandru (cand sotul are o aventura extraconjugala si sotia isi da seama, prima data ii pune o floare pe perna; daca acesta nu isi revine ii pune floarea la masa langa tacamuri si daca nu se potoleste, ii face ceai sau i-o pune in alt fel de mancare, stiut fiind ca e toxica)

- legenda amfiteatrului din Aspendos (regele Aspendos a spus ca isi va da fata aceluia care va face ceva iesit din comun, care sa-l surprinda. Au venit 2 arhitecti: unul a facut un apeduct, ceea ce era deodebit pentru acea vreme. Regele a fost atat de impresionat incat nu a mai vrut sa vada ce facuse al doilea, dar poporul a insistat ca el sa verifice tot. S-a dus acolo unde al doilea architect construise ceva si nu a vazut nimic deosebit: era un amfiteatru. Apoi a vazut ceva mic pe scena-era o fetita care plangea si se auzea pana departe. Regele a fost placut impresionat de acustica si i-a dat fata).

- relieful provinciei Antalya si al statiunilor care o compun

- economie

- despre cum putem circula: cu taxi sau Dolmus-microbuzele lor (ca e mai indicat cu taxi decat cu Dolmus, pentru ca trebuie sa-i spui soferului unde vrei sa cobori si nu toti stiu engleza si poti sa ajungi in alta parte). De problema asta ne-am lovit si noi cand am mers la bazarul din Side. Soferul stia doar germana si nu reuseam sa ne facem intelesi cand am intrebat de costul biletului. Noroc cu o familie de germani care stiau engleza si ne-au explicat ca biletul e 2 euro/pers.

- agricultura, obtinerea a 2-3 productii in solar

- excursii si activitati (excursia de o zi in Ierusalim, cu avionul, raftinf, scuba, safari)

- spectacolele trupei Fire of Anatolya

- bacsis

- palmieri, care nu cresc in Turcia, sunt adusi pui si aclimatizati; apoi se dezvolta bine, dar ii uda de 2 ori/zi si au mare grija de ei

- cand turcilor le pleaca baiatul la armata pun … … …. sa arate ca sunt mandri ca baiatul lor e acolo

- cum traiesc turcii cu toata famlia intr-o casa, fiecare cate un etaj si lasa casele neterminate ca sa mai inalte un etaj sis a nu plateasca impozit

- cand au fata de maritat pun un covor la balcon

(barbatii din autocar au solicitat in gluma, vizite individuale… si Tatiana a zis ca pe urma ii asteapta sotiile cu ceai…)

Multe dintre explicatii le stiam din excursiile anerioare.

Ne-a mai spus ca a dpoua zi la fiecare hotel se va prezenta Victor-alt ghid (roman, a zis) care ne va arata oferta de excursii. La noi avea sa vina intai, la ora 8,30, apoi din ora in ora la celelalte hoteluri.

Si ca la plecare vom face o oprire la un magazine de dulciuri.

Dupa o ora, rspectiv 55 km am ajuns la hotel. Noi am fost primii, restul mai avand de mers intre jumatate de ora si o ora.

Tatiana a mers cu noi pana la receptie si ne-a “predat”. Intrand in hotel dinspre oras ai senzatia ca receptia este la parter. In realitate, receptia este la etajul 1, iar resaurantul-la parter. Deoarece aveam trecut pe voucher preferinta pentru etaj 2 sau 3 am primit camera la etaj 3, in corpul cu receptia-corpul central. Am fost inspirati pentru ca la etaj 3 camerele sunt mai mari decat cele de la etajele 2 si 4. dar este posibil ca marimea sa oscileze si la alte etaje. Am identificat aceasta realitate vazand o camera de la un etaj inferior. In exterior, diferenta consta in balcon dublu la 2 camere, desartit de un zid mic-la camerele mi mici si balcoane separate la etaj 3.

Camera-foarte mare, cu 2 paturi lipite. Birou cu scaun turcesc, fotoliu si o masuta. Tv, minibar care se completa zilnic si avea: 2 sticle de 25 ml bere Efes Malt, 2 sticle apa minerala, 2-plata, o punguta cu cipsuri, 3 doze mici de suc: orange, cola si sprite.

De bun sosit- o sticla de vin rosu si un platou cu fructe: cirese, pere, mere, portocale si piersici.

Se facea curat zilnic, singura mica problema era la capitolul completare sampon, balsam si gel de dus. Dupa ce intr-o zi am solicitat completarea unei sticlute a primit 4 in loc de una.

La chiuveta dozator de spuma, cabina de dus cat latimea baii, cu dozator de sampon/gel de dus.

Cel care ne-a adus bagajele ne-a explicat, ca de obicei, functionarea aerului conditionat cand usa de la balcon este inchisa, a seifului etc.

Intrarea in camera-cu card (unul-au fost hoteluri unde primeam doua).

Prosoapele de plaja erau in camera si le puteam schimba la 2 zile intre orele 15-19, de langa barul Turcoaz-dintr-o latura a piscinei.

Balconul-suficient de mare, cu 2 fotolii tip rafie si o masuta; uscatorul de rufe-ingenios. In brosura de prezentare a hotelului exista rugamintea de a nu pune prosoapele de plaja la uscat pe marginea balconului, lucru nerespectat de mai multi turisti. Probabil nu au descoperit ca la acel uscator se ridica un capac si se tragea de margine astfel incat el se marea. Initial parea loc doar pentru un singur lucru pus la uscat, cum se va vedea in foto.

O alta recomandare se referea la a nu rezerva loc la piscina sau mare prin lasarea prosoapelor… interdictie incalcata cu brio de foarte multi-carora m-am alaturatsi eu din a treia zi, nu pentru ca nu as fi gasit loc la orice ora, ci pentru a ocupa la piscina un loc de unde sa putem vedea mai bine echipa de animatie.

La piscina-care are cumva 3 zone, serpuitoare care trec prin fata celor 3 grupuri de corpuri (a se vedea foto de pe internet care are vedere de sus) erau aprox 3-400 de locuri. Iar la plaja am reusit sa le numar-erau 560- suficiente pentru un hotel care are 551 de camere.

Masa-foarte diversificata-ca la hotelurile turcesti-se servea in restaurantul principal-Lalezar. Acolo am observat ca in zona in care ne asezasem din intamplare, erau doar mese de 2 persoane, iar in partea stanga, de 4 si 6 dar… lipseau copiii. Curand am observat ca la intrare era o atentionare ca acolo au acces doar persoane peste 16 ani.

Ulterior am constatat ca acel restaurant are 4 zone din care una destinata turistilor fara copii. Aceeasi grija pentru turistii fara copii- de a nu fi deranjati de copiii celorlati -am observat-o si la cazare, unde din cele 5 corpuri cel putin unul este destinat celor fara copii. Nu am mai intalnit aceasta situatie la alte hoteluri din Turcia.

Restaurantul are 4 camere de supraveghere-pe care nu le-am observat, dar intamplarea a facut ca la un moment dat sa ma opresc aproape de un supraveghetor care gesticula catre altul si ii arata ceva intr-unul din monitoarele aflate pe perete, iar acesta a sunat la telefon. Nu observasem nici monitoarele.

Bauturile se aduc la masa, iar personalul stie engleza.

Micul dejun intre orele 7-10, pranzul 12,30- 14,30 si cina 18,30-21; intermediar inca doua mese, plus mic dejun intarziat si cina tarzie.

Langa restaurant este o asa numita Patiserie-de fapt Cofetarie- la care se mai pot servi dulciuri si se pot si cumpara pentru acasa.

Hotelul este unul mai stilat: nu se intra in picioarele goale de la plaja, la masa nu se vine in costum de baie-ci cu ceva deasupra, barbatii nu au voie in tricou fara maneci, si nici intr-un fel de pantaloni de plaja, iar la restaurantele a la carte- se intra cu pantaloni lungi, iar doamnele-ca niste doamne.

Sunt cinci restaurante a la carte-italian, mexican, chinezesc, turcesc si de peste: El Torito, La Murano, Bonsai, Tugla si Caretta - acesta este pe plaja.

A doua zi ne-am intalnit cu Victor, care era de fapt Viktor si nu era roman prin nastere, ci rus dar avea dobandita cetatenia romana si de 5 ani locuia in Spania cu intreaga familie. Deoarece noi am fost de 10 ori in Turcia, din care 2 excursii a cate 8 zile - pe Riviera spre Pamukale si in Capadoccia, plus vizitele din celelalte concedii (vezi impresii, vezi impresii) - nu a mai avut ce excursie sa ne ofere. A insistat doar pentru cea de o zi din Israel unde se ajungea cu avionul, dar, deocamdata nu am fost dispusi sa renuntam la o zi de plaja pentru aceasta destinatie. In schimb, am purtat o discutie despre alte hoteluri pe care ni le-ar recomanda in diferite zone.

Hotelul are si cinematograf unde se pot urmari filme la anumite ore.

Plaja-foarte, foarte lata cu un fel de aparatoare contra soarelui, mult mai buna decat umbrelele, si unde dupa ora 18,30-19 angajatii hotelului asezau sezlongurile aproape la milimetru si nivelau nisipul fin.

Pe plaja se afla o cabina de schimbat si sunt 3 frigidere/racitoare mari pline continuu cu apa plata la jumatate. Cand se golea cate unul se umple si se incuia 1-2 ore pana se racea apa. De la primul rand de sezlonguri mai sunt cativa metri de plaja pana la intrarea in mare.

Plaja este cu nisip fin, iar intrarea in mare foarte lina, ca la Mamaia.

Plaja este bineinteles Blue Flag - Turcia are 279 de asemenea plaje (Grecia - 425, Bulgaria 7, Romania - niciuna, Spania detine recordul cu peste 490, iar la nivel mondial sunt peste 3400).

Utimul rand de sezlonguri este pentru persoane cu dizabilitati. Poate nu am fi observat dar intr-o zi am stat pe penultimul rand. Si am vazut pe sezlonguri o eticheta specifica.

Langa restaurantul Caretta se afla amenajat un loc de joaca pt copii, acoperit.

Internetul foarte bun, in camera, free, cu parola avand numarul camerei si data de nastere a utilizatorului. O singura seara nu a mers si am legat acest inconvenient de schimbarea unei serii si accesarea lui intensa.

Entertainment–ul este asigurat intre orele 10-12,30 la o parte a piscinei, de catre echipa de animatie, care apoi mai organizeaza diverse concursuri, iar in serile cu muzica live de dupa spectacolul din amfiteatru danseza minunat si antreneaza turirstii sa faca la fel.

Luni, miercuri si vineri muzica live era asigurata de cantareti profesionisti, iar de marti pana sambata la Paul’s Irish pub-ul din hotel.

In restul timpului, seara la ora 21 – dupa programul pentru copii, si dupa acvordarea diplomelor de la concursuri-pentru locurile 1-3, exista spectacole care se repeta la 2 saptamani cu trupe din Cuba, Rusia, Turcia, Spania, Jamaica, cu acrobati, dansatori, cantareti etc spre deosebire, de ex, de echipa de la hotelul Ephessus Princess din Kusadasi unde echipa de animatie asigura si spectacolele de seara.

Turistii acestui hotel sunt in principal germani, astfel incat si femeia de serviciu stie germana, apoi cativa rusi, turci si intr-o zi am auzit unguri. Si cativa romani, bineinteles.

In ziua plecarii am fost preluati de la hotel de ghidul Vladimir care ne-a lasat in siguranta la aeroport. Am facut acea oprire la Sarbet-supermarketul cu de toate, dar scumpe. Stiam, asa ca ne-am facut cumparaturile in Bazarul din Side si inca unul la 10 min de hotel.

Ne-am intors cu alte persoane decat cele cu care am plecat, dovada ca acestea au avut serie de 10 zile.

Lantul Crystal detine 14 hoteluri in Side - 4 hoteluri, Kemer, Belek, Alanya.

Nu sunt adepta revenirii la un hotel in conditiile in care Turcia are o oferta atat de generoasa, dar prin comparatie cu hoteluri cu acelasi nr de stele la care am stat, vom reveni cu siguranta la acest minunat hotel fara a mai experimenta lanturile Royal, Voyage etc.

Trimis de rora in 13.07.15 07:04:55
Validat / Publicat: 13.07.15 09:42:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Kemer, Antalya, Alanya, Bodrum, Side

VIZUALIZĂRI: 6574 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 O parte din plaja, cu sezlonguri si aparatoarea de soare. Sunt 10 randuri a cate 56 de sezlonguri pe rand.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 64.08 EUR pe cameră

[13.07.15 09:43:11]

@rora - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[13.07.15 09:50:23]

@webmasterX - da, acolo este.

[13.07.15 12:25:49]

@rora Bun, complex review.

Pare că lipseşte ceva aici; completăm ceva?

In urma cu 2 ani am mai stat la un hotel din lantul Crystal dar in Kemer.

Când găseşti un moment de respiro: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[13.07.15 13:36:32]

@webmasterX - cred ca trebuie sa stergem pentru ca nu imi mai amintesc ce a spus ca pun pe balcon, cand le pleaca baiatul in armata... imi pare rau, era interesant.

[13.07.15 13:48:23]

@rora - E totuşi un amănunt interesant - hai mai bine să lăsăm aşa, poate completează cineva, în timp.

De acord?

[13.07.15 14:32:11]

@webmasterX - Sigur ca da, daca este cineva care a retinut aceasta explicatie m-ar interesa si pe mine sa stiu. Turcii au o istorie foarte interesanta si multe comportamente vis a vis de diferite situatii, total diferite de ale altor popoare.

artemisa24
    [22.10.15 19:07:19]

am gasit aici...

https://launpahardeceaiturcesc. wordpress.com/2015/07/30/90-de-lucruri-pe-care-turcii-le-fac-diferit-10-prieteni-tluc-povestesc/

"Turcii vopsesc mâinile cu kına – henna băieţilor care pleacă în armată, si proaspetilor căsătoriţi. Nu se face un model anume cu kına, ci în seara dinaintea plecării în armată părinţii şi prietenii îi pun tânărului în palme o linguriţă de kına şi îi leagă mâinile cu pumnul strâns. Le mai dezleagă dimineaţa. În noaptea de după cununia religioasă, după kına gecesi, când tinerii vor dormi împreună, li se pune kına în palme ambilor. Dar majoritatea ritualurilor diferă în funcţie de zonă"

nu stiu daca am pus bine cum am pus... corecteaza-ma webmaster, te rog daca nu e OK

[22.10.15 19:21:36]

@artemisa24 - nu, era vorba tot despre ceva ce se pune pe balcon (covorul-cand au fata de maritat si... altceva cand au baiatul in armata; nu era vorba despre casatorie...)

artemisa24
    [22.10.15 20:06:13]

@rora - oricum si aici era vorba de un obicei pt plecarea in armata

[22.10.15 20:15:18]

@artemisa24 - da, de acord, doar este vorba despre ceva ce nu vede toata lumea; mai este acel "ceva" ce vad toti; pana la urma o sa sun ghidul cu care am fost, sa-l intreb...

[22.07.17 06:05:46]

@webmasterX: Avand in vedere ca si anul acesta am mers la un hotel din lantul Crystal dau curs solicitarii de a posta review-ul referitor la Crystal-ul din Kemer. Va urma cel din Side-2017.

artemisa24, rora
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Palace Luxury Hotel [Colakli]: