ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2015
2 AD. + 1 COPII

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Nu recomand!!!

Astazi ne-am intors de la Hotel Berlin dupa un sejur de 8 zile. Din nefericire a fost unul din cele mai putin placute pe care le-am avut in ultimii ani pe litoralul bulgaresc. Si ca sa nu credeti ca suntem vreo familie fitoasa sau niste pretentiosi, o sa fac comparatie cu Hotelul Astera (tot 4 stele, tot la Nisipuri) unde am fost anul trecut intr-un sejur de 12 zile. Sa incep cu plusurile pentru ca sunt mai putine la numar. Si ar fi :

-hotelul situat exact langa plaja, comparativ cu Astera de la care ai de mers 5-7 min pana la plaja

-situat in marginea statiunii, zona fiind astfel mai linistita decat zona de la Astera care este situat aproape de centru statiunii

-privelistea (am avut norocul de a sta la etajul 8 pe o latura din care puteai observa atat marea cat si cateva sute de metrii de statiune) / la celalalt hotel privelistea era piscina si hotelurile din preajma

Plusuri cam atat. ps. A nu se considera ca fac cumva reclama, doar ca recomand Astera si veti intelege si de ce.

Minusuri ar fi asa:

-personal prea putin pentru cati turisti sunt la hotel

-cozi la masa, la baruri (adica si cel de pe plaja, si de langa receptie, la piscina), coada la minibarul cu burgeri si pizza (mai exact o pizza continea cam 8 bucati... daca erai al 8-lea, de exemplu, la coada asteptai in jur de 45 de min pentru ca cei din fata ta luau minim 3-4-5 bucati)... apropo, la Astera iti puneai singur bauturile cel putin la beach bar si niciodata nu era coada

-mancarea suficienta, dar trebuia sa astepti... coada la lapte (care era rece mereu), coada la gratar, coada la cafea (plus ca daca veneai un pic mai traziu la masa numai gaseai cesti, pahare, tacamuri)

-sarea, o mare problema. niciodata nu gaseai sare

-prajiturile... un singur fel, dar diferite culori. Au aparut de 2 ori mini-eclere in aceste 8 zile, dar doar vreo 10 pe o tava. Bineinteles ca dispareau instant si altele numai aduceau...

-aproape zilnic se certau turistii pe tava cu cartofi prajiti... nici nu are rost sa mai detaliez

-plaja: relativ curata, dar iar certuri pentru fiecare sezlong din cauza ca erau prea putine pentru numarul mare de turisti. La 7:30 gaseai loc... la 8:30 n-aveai nici o sansa... (la Astera au fost zile in care am ajuns si la 10:30-11:00 pe plaja si nu se punea problema sa nu gasim loc)

-"copiii" care faceau animatie (nu aveau mai mult de 20-25 de ani) se straduiau pentru un ban, parerea mea, dar nu isi aveau rostul... Programul de animatie se desfasura pe plaja, pe o mini-scena de 4/4 m, muzica auzindu-se intr-o boxa... Fi-mea statea acolo maxim 5 min, dupa care prefera sa ne plimbam (are 4 ani). Ca o paranteza... la Astera nici mie nu-mi venea sa plec... dansatori profesionisti, entertaineri profesionisti... chiar si un singur om cu un fluier reusea sa ne faca sa radem (profesionalism again;)... cautati pe youtube, poate gasiti filmari cu show-urile de la ei.

Si, cum totul este un lant al slabiciunilor, am constatat pe pielea mea (sau portofel) ca din cauza acestor show-uri de seara nereusite, am cheltuit in 8 zile cu mult mai mult decat dincolo, in 12.

Una peste alta n-am murit de foame, dar nici Berlinu' n-are 4 stele... Maxim 3. Poate ajuta pe cineva review-ul meu fara sa dea banii si sa constate ca a asteptat un an ca sa-si petreaca vacanta intr-un mod... mai putin placut! Eu unul nu recomand!! Concedii placute!

Trimis de Bimbo in 05.07.15 00:20:08
Validat / Publicat: 05.07.15 00:52:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Astera-Nisipuri Trakia Plaza-Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 2030 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bimbo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.07.15 10:09:50]

@Bimbo - Buna ziua,

Am citit reviw-ul dumneavoastra. Din pacate sau din fericire, nici numai stiu cum sa zic acum, vom merge si noi la sfarsitul lunii acolo.

Suntem 3 familii cu copilasi mici, 1 an.

Speram ca or sa mai suplimenteze numarul de sezlonguri si umbrele pe plaja, nu cred ca la 7:30 pot fi cu baietelul pe plaja.

Indraznesc sa va mai pun cateva intrebari.

Cea mai mare frica a sotului e masina. Unde ati lasat-o, e ok parcarea, e pazita?

Mancarea e diversificata?

Camera e curate si cat de cat spatioasa?

Va multumesc din suflet. E prima data cand alegem Bulgaria si sper sa nu plecam chiar atat de dezamagiti

dan 73
[06.07.15 10:41:32]

@OannaDum - Parcarea este in spatele hotelului, mancarea este slabuta dar nu mori de foame, camere mari si curate. vezi impresii

[06.07.15 10:55:08]

@dan 73 -

Multumesc. Este pazita, parcarea? Ati avut vreo indoiala in ceea ce priveste siguranta masinii dumneavoastra?

O zi buna!

dan 73
[07.07.15 07:00:18]

@OannaDum - Da este pazita si nu va faceti griji, noi am fost de sase ori si nici macar o zgirietura nu am avut pe masina in plus .

gascone05spr
[15.08.15 09:11:38]

Buna ziua.

Cum poate faca comparatie intre un hotel cu alinclusiv si un hotel cu uallinclusiv.

Ce sa mai zic ca la hotel Astera a platit 1300 E fata de 610 E la hotel Berlin Golden Beach.

Cum poti compara???

[16.08.15 00:04:26]

Ne-am intors de la Berlin Golden Beach cu bine

Sa incep cu plusurile : camera foarte spatioasa, curata, fara mirosuri ciudate, patut pentru bebelus, chicineta, racoare in camera desi am stat la et 9. Aerul conditionat functiona foarte bine dar nu a fost cazul sa il folosim prea mult. Am avut vedere si la mare si la parcare. Prosoapele le schimbau doar pe cele care le lasam pe podea, lenjeria nu au schimbat-o, nici nu era cazul, nici acasa nu o schimbam mai des de 5 zile.

Minusuri, restaurantul. Mirosea a mancare foarte puternic, nu am servit nicio masa in restaurant ci doar pe terasa. Mancare diversificata, de ajuns pentru toata lumea, dar prost gatita. Legume nefierte, oul fiert era de fapt nefiert, omleta nu prea era omleta... un mare minus. Sucurile erau la plic aveau un gust foarte prost. Berea buna, cafeaua ok.

Sezlonguri era pentru toata lumea numai ca erau rezervate din timp, dar am procedat si noi ca ceilalti si le opream de dimineata.

Ca si concluzie, nu cred ca vom mai reveni la acest hotel.

[16.08.15 00:09:50]

@OannaDum - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

dan 73, gascone05spr, OannaDum*
Alte impresii din această RUBRICĂBerlin Golden Beach Hotel: