ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2010
ÎNSCRIS: 11.04.08
DEC-2009

O cabana ok pentru banii plătiţi

A fost prima data când am mers la Straja. Îmi doream de mult să ajung acolo, scopul principal fiind schiatul. Am tot auzit de la alţii că e cel mai ieftin din România să mergi acolo la schi.

Apoi m-am interesat suficient cât să-mi fac o imagine destul de apropiata de adevăr. Si anume, ca staţiunea s-a dezvoltat fără vreun plan de urbanism şi prin urmare seamănă cu un cartier al oamenilor săraci. Ca drumul de acces se poate bloca frecvent iarna din cauza celor cu anvelope de vara ce derapează şi blochează drumul. Că sunt puţine locuri de parcare şi toate cu plată. Că la unele cabane sau pensiuni nu ai drum de acces până la ele şi trebuie să mergi poate până la 500 m, la deal, cu bagajul în spate. Că multe din structurile de cazare au camere cu mai multe paturi, bai pe hol. Pe scurt - o staţiune pentru studenţi şi / sau grupuri de tineri cu buget modest.

Am acceptat toate astea datorită bugetului meu taiat drastic dar şi pentru că domeniului schiabil mare (cam 9 km de partie) promitea multe.

Din pacate decembrie 2009 n-a fost deloc iarnă autentică aşa că n-am facut nimic cu schiatul. Ne-am plimbăm ca nişte pensionari într-o staţiune balneoclimaterica.

Acum legat de cazarea noastră - Cabana Turist.

Este situată relativ bine, la vreo 30 m de plecarea teleschiului 3 dar nu " la stradă" ci în spatele altei cabane.

Ce mi-a placut:

- există internet - cablu in fiecare cameră, wi-fi deocamdată nu (zicea cabanierul ca are şi wi-fi doar ca nu se pricepe să il instaleze) ;

- există televizor şi tv-cablu în fiecare cameră;

- baie cu duş în fiecare cameră;

- cabana este bine izolată termic, căldură la greu;

- am avut o privelişte frumuşică spre Munţii Retezat şi Valea Jiului, fiind cazaţi la etajul 2;

- pensiune completă cu 45 lei /persoană /zi;

Ce NU mi-a plăcut:

- treptele cam înalte pe care urcam până la etajul 2;

- sarmalele din meniu;

- faptul că era parţial înfundat duşul (l-am desfundat singur) ;

- lipsa izolaţiei fonice (sau a unei a 2-a uşi intre "holişor" şi uşa de la intrare;

In concluzie pot spune că am ramas cu dorinţa de a merge din nou la Straja, dar acum am sa incerc altă cabane, mai aproape de pârtii de pe Platoul Soarelui deşi e mai mult de mers sau lângă Pârtia Lupu - Teleschi 1.

Sunt mai aerisite zonele astea.

Trimis de markator in 07.01.10 14:09:32

VIZUALIZĂRI: 3524 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (markator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.01.10 16:24:53]

super review felicitarile mele.

ileanaxperta*
[07.01.10 22:27:59]

Si eu am fost doar o data la Straja, in febr. 2008, cand nu mai era prea multa zapada, decat gheata. Am fost doar pentru peisaj, nu pt. schi si mai ales ca in week-end-ul acela era un concurs de schi si participa un ghid din Curtea de Arges cu care ne-am imprietenit noi in circuitul din 2006 in Europa. Am facut atata drum doar pentru 24 de ore practic state acolo. Poate voi scrie si eu impresii de aici pt. ca mi-a placut f. mult statiunea, inclusiv locul unde ne-am cazat, la pensiunea Edellweisse, undeva mai sus si izolat de restul cabanelor...

markatorAUTOR REVIEW
[08.01.10 16:21:23]

Da, Edelweiss este dincolo de pârtia Lupu, la baza pârtiei "Canal", langa teleschiul II - chiar ultima clădire, în marginea pădurii de brad.

Şi mie mi-a placut cum e poziţionată şi arată şi bine.

mirelab
[11.01.10 15:58:31]

markator, se pare ca am fost muuuult mai norocoasa ca tine: tocmai ce m-am intors de la Straja, unde a nins ca in poveste incepand de pe 3 ianuarie.

Unde mai pui ca am si fost "pozitionati" numai bine, la Fratii Jderi (langa Edelweiss), partia din apropiere fiind cea mai buna in aceasta perioada.

ileanaxperta*, markator
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Turist: