ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2015
DIN: buzau
ÎNSCRIS: 30.04.15
AUG-2014

Helen Park - hotel de suflet, cu miros de lacramioare

In primul sejur turkish pe litoralul Marii Egee, la recomandarea unor prieteni, am ales pentru cazarea de tranzit in Canakkale, Hotelul Helen. Nu gresesc cand spun doar "Hotel Helen", deoarece recomandarea fusese pentru vechiul Helen, intre timp aparand si fratiorul sau mai mic "Helen Park", despre care prietrenii mei nu aveau cunostinta (a fost construit in cateva luni, nimic nou pentru Turcia; mi s-a inamplat sa constat constructia unei autostrazi in decurs de o saptamana). Nestiind diferenta, am facut rezervare pe un site de specialitate crezand ca este vorba de unul si acelasi hotel.

Concluzia: alegere mai mult decat inspirata, avand in vedere ca Helen Park are dotari si conditii de cazare superioare. Drept dovada am revenit cu inima deschisa an dupa an. Prima data am fost in vara 2011, pentru doua nopti (una la dus spre Kusadasi si a doua la intoarcere)... si tot asa, in 2012,2013,2014... beneficiind de serviciile acestui hotel de 8 ori... si nu ma opresc aici, voi reveni in august 2015 :).

Review-uri despre hotel exista deja si cam toate reflecta realitatea, insa vreau sa prezint si opinia mea, despre fiecare serviciu in parte.

Despre dotarile generale ale apare clasificat cu doua stele, insa se incadreaza cu siguranta la 3 stele. Este asezat pe trei nivele, exista doua lifturi, la parter fiind restaurantul, receptia si un mic spatiu de relaxare. Are curte interioara amenajata pentru parcare auto si o mica terasa, prelungita cu un hol prin care comunica cele doua hoteluri: Helen si Helen Park. P

rimul lucru pe care il sesizezi la intrarea in hotel: mirosul puternic de lacramioare, totul miroase a proaspat si curat. Imi este cel mai drag miros, atat de draaag incat acasa folosessc acelasi orodrizant de camera. Imi place tare mult sa spun “miroase a Helen”!!!

Check in-ul l-am facut intotdeauna dupa ora pranzului din motive ce tin strict de distantele mari parcurse (Romania-Canakkale), neavand niciodata surprize asupra rezervarii ori a pretului (asa cum am mai citit in cazul altor locatii).

Recomandari: pentru orice cazare in Turcia: este de preferat sa platiti suma fixa in euro (daca asa a-ti facut rezevarea), pt ca la convertirea euro-lira turceasca, se pot pierde mici sume si despre “lichiditati”, nu va chinuiti sa cumparati lire turcesti de la casele exchage, unde uneori puteti fi pacaliti, totul e foarte simplu:daca folositi un card Visa ori Master, puneti din tara pe el banii in lei, iar in Turcia il puteti folosi la orice ATM pentru a retrage direct lire turcesti. Costul pe care il veti plati la intorceerea in tara pentru convertire este modic. (mie mi se retinau in jur de 20 lei per total). E cel mai sigur si comod.

Revenind la cazre in toti cei patru ani costul camerei a fost cuprins intre 50-55 euro (suma achitata la check in si nu check out, asa cum se practica la hotelurile de tip boutique, ori pensiuni). De fiecare data am fost intampinati cu dulciuri si fresh de portocale, ba chiar pentru aceiasi suma am primit camera tripla (desi rezervasem dubla). Anul trecut am fost placut surprinsa sa gasesc petale de trandafiri pe pat si un cos cu fructe si ciocolata.

Camerele spatioase, dotate cu mobilier modern si parchet de culoare deschisa, care intensifica senzatia de curatenie (ceea ce nu este departe de adevar). Patul dublu destul de mare (pe cel mic nici macar nu l-am atins), confortabil, lenjerie alba, curata, cu miros proaspat. Celelalte dotari: TV LCD, AC functional, racitor (cu apa si diverse dulciurele, alune), un sifonier destul de mare, in care gasesti un seif, papuci de baie (specific ca nu exista halate de baie; citisem intr-un reveiw ca nu isi mai amintea un domn, de existenta acestora), umerase pentrru haine si paturi/pleduri -extra, in caz ca este nevoie.

Baia destul de spatioasa, cat sa te poti misca in voie, cabina dus, apa calda in permanenta, articole toaleta, feon, si prosoape de bumbac alb, foarte curate. (Aviz celor care merg in concediu pentru prima data in Turcia: nu va "umpleti" de acasa bagajele cu prosoape, cele din hoteluri sunt mai mult decat folosibile si oricum calitatea bumbacului turcesc nu se compara cu ceea ce gasim la noi in comert). Tot despre baie imi amintesc ca izolarea fonica, nu-i perfecta... se mai auzeau uneori diverse, ceea ce nu se intampla si in cazul camerei. Electricitatea din camera functioneaza pe baza cartelei magnetice, atasate la cheie si este intrerupta in momentul parasirii camerei.

Camerele orientate pe fata au si un mic balcon, cu vedere la magazinele ori “frizeriile” (Kuafor... asa cum spun turcii), aliniate de-alungul micii stradute. Cele de pe spate, cu vedere la curtea interioara/parcare, nu au balcon, insa prezinta avantajul vederii in permanenta a automobilului parcat, desi niciodata nu au fost probleme, totul este supravegeat video si in deplina siguranta (parcarea pliiiiiina de masini RO). Un mic dezavantaj al acestor camere de pe spate, sunt orientate spre Geamie, iar chemarile la rugaciune ale muezinului, pot fii deranjante pentru cei care nu sunt obisnuiti cu aceste ritualuri islamice.

Micul dejun, este servit intr-un restaurant spatios, curat, amenajat cu bun gust, fiind amplasat la parterul Helen Park (este comun cu Hotel Helen). Mancare este suficienta, proaspata si destul de variata, asa incat cu siguranta nici cei mai pretentiosi nu re ridica flamanzi de la masa.

Optiunile cuprind: mezeluri (marea majoritate de vita si pui, ca in orice tara islamica), mult, muuuult mai gustoase decat “bombele chimice”pe care le consumam in tara; branzeturi aromate cu diverse condimente (desi poate nu suna prea bine, insa servesc branzeturi veritabile de oaie/capra... eu personal le iubesc, cele mai bune din tot ce am mancat pana acum in Turcia), cascaval, cutiute individuale cu branza topita, unt, oua fierte, mai multe soiuri de masline, asezonate cu diverse condimente specifice, legume, fructe (proaspete ori confiate), diferite feluri de dulceata, miere, cereale, lapte, ceai, cafea, suc de portocale, chec, placintele (borek), covrigi cu susan (simit) si paine. Ce ti-ai putea dorii mai mult de atat pentru un mic dejun???

Pentru fumatori, exista o mica terasa la iesirea din restaurant spre curtea interioara, unde isi pot savura cafeaua si tigara. O mare bila alba pentru curatenia restaurantului si a veselei. Platourile cu mancare sunt completate cu discretie de personal, pe masura ce sunt golite, asa incat nu le vezi niciodata goale.

Despre personal, numai de bine: vorbitori de limba engleza, toti sunt cu zambetul pe buze, oricand dispusi sa te ajute, sa faca recomandari. Totul se desfasoara sub atenta supraveghere a dlui Erol, ori a patronului, oameni deosebiti, care stiu sa isi respecte clientii. (un mic detaliu de care imi amintesc mereu cu drag :) :) :), dl care se ocupa de parcare, seamana ca fizionomie cu “primarele” nostru Viorel Lis..., cel putin noi ne amuzam de fiecare data cand mergem la Helen, la gandul ca primul care ne intampina este “Lis”).

Celor carora le permite timpul se pot face excursii optionale pentru a vizita peninsula Galipoli, cetatea Kilitbahir, plajele din Kabatepe, de unde se poate lua si ferry spre insula Gokceada (toate sunt pe partea europeana si acccesul se face din zona Eceabat), cetatea Troia, ori insula Bozcaada (in partea asiatica)

Pentru pranz ori cina, recomand cu mare drag restaurantul Gulen Pide, situat foarte aproape de hotel (iesind de pe straduta din fata hotelului spre soseaua principala se face la dreapta si undeva in 50 m maxim se afla acest restaurant). Este foarte curat,personal amabil, preturi decente si se mananca foooooarte bine-toate tipurile de kabab, lahmacuun si kunefe delicioaaaaase!!!!

Cu speranta ca acest review poate fi de folos celor care ajung in Canakkale, nu-mi ramane decat sa recomand Hotel Helen Park.

Trimis de chrisstina in 09.05.15 20:06:27
Validat / Publicat: 09.05.15 20:43:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2218 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chrisstina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Helen
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 23 voturi)

adrianbogdan
    [10.05.15 07:28:03]

Buna!

am stat de cateva ori in acest hotel, in tranzit mi se pare in regula, are parcarea in spatele hotelului care ne ajuta mult, personalul hotelului este tanar si vorbesc engleza iarasi o treaba buna.

in legatura cu ferybotul de Gokceada, se poate pleca si direct din Canakkale, conform unui program pe care il poti afla din port.

Vacante frumoase!

[10.05.15 11:10:11]

Mi-ati starnit amintiri frumoase... am stat de 2 ori in acest hotel si de fiecare data am plecat cu amintiri frumoase de aici

[10.05.15 11:36:21]

@GabrielaG -

... am stat de 2 ori in acest hotel...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[10.05.15 11:39:34]

@webmaster70 - Multumesc webmaster dar nu cred ca are rost sa scriu deoarece nu va contribui la medie pentru ca sejurul a fost mai vechi de 2 ani

[10.05.15 11:43:11]

@GabrielaG - doar cele mai vechi de 5 ani nu mai contribuie cu notele acordate la calculul mediei.

[10.05.15 11:45:42]

@webmaster70 - Oooo... 5 ani? Multumesc.

Perfect... atunci voi tine cont si voi incerca sa scriu un review.

chrisstinaAUTOR REVIEW
    [10.05.15 11:51:18]

@GabrielaG - Si eu ma gandesc cu nostalgie la Helen Park si Canakkale, locul de care nu ma satur niciodata

adrianbogdan, chrisstina, GabrielaG
    Alte impresii din această RUBRICĂHelen Park Hotel: