ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2015
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2014

Un nou popas in Canakkale

Spre deosebire de Hotel Helen, hotelul Helen Park si-a pastrat in anul 2014 fara de anii trecuti cam toate atuurile cu care ne obisnuise in anii precedenti. Si de aceasta data am ales pentru noaptea intermediara Canakkale (spre disperarea prietenilor de pe site… stiu ei care … ), si asta datorita mai multor motive, in primul rand datorita distantei dintre locul de unde noi plecam, respectiv Bacau, si pana aici, cam 900 de km, o distanta care poate fi parcursa in mod rezonabil, cu tot cu pauzele inerente, vama, benzinarii, etc, undeva in jur de 13-15 ore, asta insemnand ca am ajunge aici undeva in jurul orei 16-17, suficient pentru a avea timp pentru dus, o masa in oras, o plimbare pe faleza, vizita Calului Troian, poate chiar si bazarul din oras.

Cu toate ca am mai vorbit despre acest hotel si in anii precedent, voi incerca sa punctez doar ceea ce s-a mai schimbat in plus sau in minus fata de acestia. Sa incep cu parcarea – daca in anii precedenti parcarea era relativ suficienta pentru numarul turistilor, de aceasta data, lucrurile sau mai schimbat, astfel, pe langa parcarea comuna pe care acesta o avea cu Hotel Helen, a mai aparut o parcare aflata undeva la 150-200 de metrii, intr-o curte interioara, parcare specifica oraselor turcesti. De consemnat e faptul ca chiar daca aveti ghinionul de a nu mai gasi locuri libere in parcarea hotelului, nu trebuie sa va faceti griji cu privire la siguranta masinii sau a bagajelor in acesta noua parcare deoarece si acesta e supravegheata video, puteti sa va convingeti de acest aspect la receptia hotelului.

Restaurantul - incepand cu acest an, restaurantul hotelului e comun cu cel de la Helen, intr-adevar, spatiul este mult mai mare, totul pare nou si modern, din pacate pare sa fi avut de suferit calitatea si cantitatea micului dejun, aceasta fiind singura masa pe care noi am servito aici, presupun ca daca se doreste, se poate opta si pentru demipensiune.

Camera - de data aceasta am avut o camera tripla, cu trei paturi single, curat, mobilier nou, minibar, aer conditionat, baia curata si dotata cu tot ce e necesar.

Personalul - e ca mai peste tot in Turcia, profesionist si mai tot timpul cu zambetul pe buze, vorbesc foarte bine engleza asa ca te poti intelege cu ei fara probleme. De consemnat ca se poate plati cu cardul, ca mai peste tot in aceasta tara, asa cum am procedat noi de fiecare data cand ne-am cazat aici. Apropo de bani, in apropiere, mai bine zis la cativa metri de intrarea in hotel Helen, se gaseste o casa de schimb valutar unde de fiecare data am schimbat banii la un curs foarte bun.

In concluzie, un hotel care si-a pastrat conditiile fata de anii precedent, sper ca pana acum sa se fi schimbat in bine, inbunatatind-se, micul dejun.

Vacante placute si alegeri intelepte tuturor!

Trimis de kelyboy in 01.08.15 20:08:44
Validat / Publicat: 01.08.15 22:05:22

VIZUALIZĂRI: 1228 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Apus de soare in Canakkale
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 23 voturi)

tata123 🔱
    [02.08.15 09:12:44]

@kelyboy - Acest hotel este varianta de cazare pe care am ales-o de fiecare data când ne-am întors de pe litoralul turcesc. Am fost mulțumiți de raportul calitate/preț oferit de această unitate de cazare, precum și de poziția față de traversarea cu feribotul. Un punct bun pentru cele două parcări ale hotelului, având în vedere „nebunia” din oraș. De asemenea, casa de schimb valutar din apropiere și multiplele opțiuni de luat masa din apropiere sunt atu-uri importante.

Nu ratați o scurtă plimbare pe faleza și străduțele acestui oraș turcesc.

kelyboyAUTOR REVIEW
    [03.08.15 12:09:39]

@tata123 - Multumesc pantru vizita! Asa este, eu am mai incercat si alte hoteluri dar acesta a fost cel mai bun, din fericire, asa cum se intampla cam peste tot in Turcia, se intampla de multe ori sa descoperi ca un hotel ce anul precedent se prezenta destul de rau, in anul urmator sa fie schimbat total in bine. Referitor la oras, recomand de asemenea si o plimbare prin bazar cat si o vizita a muzeului militar, e destul interesant, mai ales pentru cei mici...

kelyboy, tata123 🔱
    Alte impresii din această RUBRICĂHelen Park Hotel: