ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2015
ÎNSCRIS: 06.07.13
MAR-2015

la PMM* = 55 USD

Hoi An Riverside Hotel - minunat

Ne-am cazat in aceast hotel 3 nopti in Martie si ne-am simtit excelent. Complexul este situat pe malul unui rau, cu vegetatie bogata si atent intretinuta si cu foarte multe flori. A fost foarte cald, temperatura era undeva pe la 28-30 de grade in timpul zilei.

Complexul este format din mai multe vile cu 2 nivele de cazare (parter si etaj), cu 2 camere pe nivel daca nu ma insel. Oricum, senzatia generala este una de spatiu, aerisire si verdeata, nu te intersectezi cu ceilalti oaspeti decat in sala de mese sau la piscina. Noi am stat la parter cu vedere la rau si a fost perfect. Camerele sunt decorate in stil colonial si au un farmec aparte, sunt spatioase, curate si au o mica terasa cu 2 scaune. Baia este generoasa ca spatiu.

Referitor la masa, pachetul includea doar micul dejun, dar noi am mai mancat si pranzul uneori la hotel. Am mancat afara pe terasa pe malul raului si ne-a placut foarte mult. La micul dejun, tip bufet, gaseai croissants si mini pateuri, baghete cu unt si gem, supa de taitei, orez, legume gatite cu diverse sosuri cu fructe de mare sau pui, crenvursi, omleta gatita pe loc, fructe proaspete, salate. Bogat si variat, de retinut ca nu au feluri de mancare care sa includa multa carne. De incercat ceaiul cu ghimbir. Un pranz pentru 2 persoane ajunge la 25-30$.

Exista piscina exterioara, destul de mare, cu sezlonguri pe margine si cu prosoape de baie la dispozitie. Deasupra restaurantului, am inteles ca exista sala de jocuri (biliard) si de fitness, dar noi nu am fost deloc acolo. Langa receptie, se afla micul salon de spa/wellness, unde am testat talentul vietnamezilor la masaj (se plateste separat, iar preturile difera in functie de tipul de masaj: la maini, picioare, facial, total etc). Noi am platit 25$/persoana/masaj total/1h. Monezi acceptate: dongul vietnamez si dolarul, se prefera dolarul.

Chiar vizavi de hotel, se pot lasa haine la spalat, sunt gata uscate si frumos impachetate in 24h iar costul e de 1$- 1.5$/ 1 kg haine. Oricum, astfel de mici spalatorii particulare exista peste tot in Hoian.

Noi nu am avut multi bani cash la noi (dolari), exista bancomate peste tot in centrul vechi si poti scoate fie dolari fie dongi, cum preferi.

Ce am facut in Hoian? Am mers la plaja ca sa facem baie in Marea Chinei de Sud (cu taxiul de la hotel 2-3$), am vizitat centrul vechi (cu taxiul de la hotel 3$) si am revenit apoi sa vedem Sarbatoarea Luminii (cred ca asa ne numeste) cand au dat drumul lampioanelor pe apa. Hoian este unul dintre putinele locuri nebombardate de americani in timpul razboiului, prin urmare si-a pastrat cladirile originale si are un aer medieval - similar daca vreti cu Sighisoara de la noi.

Am vizitat o fabrica de matase naturala (si am vazut efectiv tot procesul de producere a matasii incepand cu cresterea viermilor) si o fabrica de goblenuri si alte textile. Am vizitat Hue, fosta capitala imperiala. Am facut o excursie la MySon (complexul de temple al Vietnamului) - am luat excursia de la o agentie locala aleasa efectiv la intamplare si costul era de 10$/persoana si a scazut la 8$ pentru ca ne-am strans un grup mai mare.

Pentru noi, a fost una dintre cele mai reusite experiente de pana acum: costul includea transportul de la hotel la temple, ghidul (extrem de carismatic si amuzant, ne-am distrat copios) si intoarcerea cu barca pe rau cu pranzul inclus (orez cu legume si banane). Vietnamezii cu care am interactionat noi au fost atenti, amabili si amuzanti, ne-am simtit foarte bine.

Trimis de boraborabora in 03.04.15 17:00:06
Validat / Publicat: 03.04.15 19:50:32

VIZUALIZĂRI: 3745 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (boraborabora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 My Son- templele din Vietnam
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.00 USD pe cameră

[03.04.15 19:46:58]

Mutat în rubrica "Hoi An Riverside Resort & Spa (Hoian, Vietnam), destinații diverse #" (nou-creată pe sait)

@boraborabora, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

În altă ordine de idei, am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

boraboraboraAUTOR REVIEW
    [05.04.15 09:45:44]

@webmaster21 - pare ok, adresa de pe cartea de vizita a hotelului este: 175 Cua Dai Road, Hoi An City. Multumesc pentru sugestia de organizare a informatiei!

boraborabora