ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2015
ÎNSCRIS: 08.01.11
NOV-2014

Weekend la Pensiunea Craita

In mini-sejurul nostru pe Valea Doftanei (vezi impresii aici și aici), dand „o raita” pe net, am ales a ne caza la Pensiunea Craita, in Tesila. Am sunat, mi-a raspuns un domn, banuiesc ca proprietarul, a verificat disponibilitatea rapid, confirmandu-mi rezervarea, doar rugandu-ma in ai transmite si prin SMS, cererea de rezervare cu toate datele necesare, pentru a nu se crea incurcaturi.

Si, intr-adevar, nu s-au creat incurcaturi.

La pensiune se ajunge usor, chiar de la intrarea in Valea Doftanei existand un panou indicator cu pensiunea Craita si cu distanta pana la ea. Practic trecand de coada lacului Paltinoasa, la intrarea in Tesila, pe prima strada la dreapta, este calea de acces spre pensiune. Chiar in dreptul acestei strazi laterale este un alt panou mare indicator cu pensiunea. Din drumul principal sunt cam 800 de metri pana in fata pensiunii.

Pensiunea maricica, are 13 camere, compusa de fapt din 2 corpuri alaturate, este chiar draguta. Intr-un corp sunt situate camerele de cazare, iar intr-un corp care de fapt este lipit de primul, la parter este amenajat restaurantul, iar la etaj, desupra restaurantului, unde nu am intrat probabil o sala de conferinte.

Restaurantul este amenajat cu gust, curat si beneficiaza si de un semineu functional, care sunt convins ca iarna „face toti banii” J. Restaurantul are si o mica terasa semi-inchisa cu posibilitatea de a fin inchisa complet, cu banci si mese din lemn masiv. Pensiunea are o curte, nu generoasa, mare, chiar foarte mare.

Accesul in curte se face pe o alee betonata, frumos strajuita de braduti. Aceasta alee avand o lungime destul de mare, 20-30 m, da un aspect foarte frumos pensiunii, in ansamblu. Pe partea dreapta a aleii se gaseste parcarea pensiunii, unde incap lejer 10 masini, iar pe partea stanga a aleii se afla o mica si frumoasa livada de pomi fructiferi.

Curtea pensiunii este situata pe un colt la intre-taierea a 2 strazi, are practic 2 intrari, pe doua laturi, pensiunea fiind situata cumva cam in mijlocul curtii. Pe aceasta a doua latura, pe laterala pensiunii, este o frumoasa peluza, verde si la acel moment, iarba proaspat tunsa, o frumusete, unde copii se pot juca in voie. Ocolind pensiunea in partea din spate, se gaseste foisorul, gratarul si un loc unde se poate face foc de tabara, totul „sub privirea” unui nuc mare si batran.

Cand am ajuns noi la pensiune, in parcare erau deja vreo 6-7 masini. Ce m-a surprins placut, este ca majoritatea familiilor cazate, erau cu copii, incepand de la cei micuti dar si mai maricei. Prezenta copiilor intr-o pensiune, „vorbeste” despre conditiile oferite de o pensiune, stiind ca parintii aleg cu mult mai multa atentie o locatie de cazare si servit masa, avand si copii.

Cazarea la pensiune a fost cu mic dejun inclus, dar tot acolo am servit si cina.

Mic dejunul a fost in in regim bufet suedez, suficient de diversificat, iar ceea ce mi-a placut cel mai tare a fost bineinteles cascaveaua, care este emblema locala pe Valea Doftanei. Tare buna! .

Meniul oferit la cina, nu este prea diversificat, dar nu plecasem de acasa cu scopul de a cauta mancare ci a cauta plimbare. Am mancat niste pulpe de pui prajite, la ceaun, cu cartofi prajiti si salata, ceva afinata si ceva palinca inainte plus o o carafa de vin, apa minerala, totul insotit si de un desert sub forma de placinta de mere, care ne-a costat undeva la vreo aprox 67 RON. Eu zic ca rezonabil la pret, fiind gustoase (fiecare in felul lor J) si generoase ca portii.

Asta la conditiile de servire a mesei.

La conditiile de cazare, pot zice ca nici prea prea, nici foarte foarte. Camera pe care am ocupat-o noi, la etajul 1, suficient de mare, curata atat camera cat si lenjeria, cu un televizor micut, cocotat sus intr-un colt langa usa. Televizorul chiar daca era micut, pe noi nu ne-a deranjat (putea sa nici nu fie). Poate pe altii care merg in vacante, dar nu se pot dezlipi de televizor ar putea sa-i deranjeze marimea acestuia.

Baia necesita totusi ceva mai multa atentie (asta din pacate este o hiba la o parte destul de mare din pensiunile de pe la noi. Stiu, e mai greu sa faci curat la baie, trebuie frecat, curatat, ai mai multe instalatii, pe cand in camera un aspirator si o carpa de praf si ai cam rezolvat rapid problema). Manerul usii de la baie, trebuie inlocuit, usa inchizandu-se destul de dificil din camera.

Camerele de la etajele superioare aveau in plus si balcon, a noastra neavand.

Tot personalul pensiunii foarte primitor si sociabil, te face sa te simti bine la ei.

Plus mascotele: Fram, ciobanescul molcom, in contrast cu catelul pus mai mereu pe joaca, Ringo.

Trimis de Testosu' in 16.02.15 00:33:46
Validat / Publicat: 16.02.15 09:21:06