ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2015
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 23.07.10
JAN-2015

Perfect pentru liniste si relaxare

Sarbatorile de iarna terminate, munca reluata, am zis sa petrecem un week-end de relaxare undeva la munte. Am sunat mobilizarea, au raspuns prezent inca 3 familii de prieteni, si gata grupa!

Ideea era sa mergem undeva aproape, sa nu pierdem timp pe drum si sa fie un pic de zapada.

Am ales valea Rausorului (din Arges, nu cel din Retezat), mai exact pensiunea Georgiana, unde mai fusesem vara, acum ceva timp.

Pensiunea se afla destul de aproape de Rucar, la doar 7,5 km, dar suficient de departe de aglomeratie, zgomot, poluare.

In centrul localitatii Rucar, imediat dupa ce se trece un pod peste Rausor, vom vedea in fata, putin spre stanga, un monument. Facem la stanga pe langa el si mergem de-a lungul raului.

Atentie: trebuie sa avem, pentru inceput, raul in stanga. Apoi nu mai ai cum sa gresesti, drumul te duce spre muntele Papusa, care se vede in departare. Este un drum neasfaltat, dar rezonabil. Mult mai prost a fost, pe unele portiuni, drumul dintre Pitesti si Campulung.

Pe masura ce mergem, muntii se apropie, apar brazii si chiar si zapada. Curand ajungem la pensiune.

Gazda, pe nume Nicoleta, ne asteapta in curte, ne arata camerele, ne invita sa-i spunem daca avem nevoie de ceva si se retrage- locuieste intr-o casa aflata ceva mai sus de pensiune.

Pensiunea are la parter un living mare, cu fotolii si canapele, o bucatarie utilata cu aragaz, cuptor cu microunde, filtru de cafea, vase, farfurii, adica tot ce ai nevoie. Tot la parter se afla si o sala de mese incapatoare, am estimat noi ca pot sta lejer 30 persoane! Aici exista un semineu, care avea in el urme de foc! Am vrut si noi sa o rugam pe gazda sa facem focul in el, dar tot noi ne-am razgandit, si-asa era foarte cald in cabana!

Cabana are 2 camere la parter, pt care este o singura baie, mare, frumoasa, cu cada (!).

Pentru ca noi eram singurii turisti, ne-a deschis baia de la parter, sa o folosim cat nu eram in camere.

La etaj sunt 4 camere cu baie proprie si inca doua cu o baie comuna.

La mansarda exista o camera cu 6 paturi si o baie. Acolo dorm de obicei copiii, cand vin mai multe familii cu copii.

Camerele nu sunt foarte mari, dar sunt cochete, cu bai rezonabile ca dimensiuni, cu mobilier dragut si util. In fiecare camera sunt televizoare, cu multe canale, dar nu prea le-am folosit.

Camerele nu au balcoane, dar exista doua la etaj.

Semnal la telefoane nu exista in interior, dar se poate vorbi de pe cele doua balcoane sau din curte, chiar in fata pensiunii.

Peste tot este foarte curat si... foarte cald! Am stat in tricouri iar noaptea am oprit caloriferele in camere!

In curte este un foisor incapator, cu mese si banci. Langa el se afla gratarul, care este acoperit si cu trei laturi inchise, astfel ca esti ferit de precipitatii si de curent. Mai exista si doua leagane, bune de relaxare si admirat natura.

Curtea este mare, vara exista si o mica piscina, in care nu poti innota, dar te poti racori.

Peisajul din zona e superb. Am mers in sus, pe drum, atat cat ne-au tinut picioarele. Vara se poate ajunge in 3 ore pe varful Papusa.

Pentru ca sunt in pana de inspiratie, il rog pe Vlahuta sa ma lase sa citez cateva randuri din „Romania pitoreasca”:

Toate te-nveselesc aici: aerul curat, freamătul pădurii, șuietul apelor... Deasupra tuturora, în fund, spre miazănoapte, își ridică Păpușa creștetu-i înalt, rotund ca o turlă de biserică. De-acolo, din coapsele Păpușii, zbucnește Râușorul, șivoi puternic, care sparge meterezele de stânci ce-i stau în cale, soarbe izvoarele codrilor, și-n goana-i nebună strigă, se ceartă, se bate cu grămezile de bolovani ce vor să-i astupe matca - învolburat și alb de spumă sosește-n Rucăr...

Sa stiti ca sciitorul nu a exagerat, chiar asa arata natura acolo.

In concluzie, pensiunea Georgiana este curata, frumoasa, asezata intr-o zona splendida si linistita. Merita sa petreci acolo cateva zile, fie iarna, fie vara.

Trimis de adrianaglogo in 26.01.15 21:24:17
Validat / Publicat: 26.01.15 22:26:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RUCĂR.

VIZUALIZĂRI: 1479 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaglogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul care urca usor pe valea Rausorului, spre Papusa

[26.01.15 22:25:32]

Mutat în rubrica "Cabana Georgiana, RUCĂR" (nou-creată pe sait).

adrianaglogoAUTOR REVIEW
[26.01.15 22:39:40]

@webmaster - E corect, acolo e pozitionata cabana.

luciaoradea
[27.01.15 21:36:41]

@adrianaglogo -

Felicitari pentru omul de zapada! Intentia conteaza, dar poate ca era si el putin afectat de vremurile astea tulburi!

Sau speriat datorita conditiilor meteo si incalzirii globale

adrianaglogoAUTOR REVIEW
[27.01.15 21:57:06]

@luciaoradea - Cred ca astea erau motivele!

Imi pare rau ca nu l-am fotografiat si duminica dimineata, cand ningea. Poate era mai vesel un pic. Ca doar primea celule stem din cer!

adrianaglogo, luciaoradea

• pagină generată în 0.046446800231934 sec