ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2015
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09
OCT-2014

Je suis un certain. Ils sont du Gordiola!

Cuando aun era de noche
Cuando aun no habia dia
Cuando aun no habia luz
Para muchos...
Gordiola y existia

O dimineata frumoasa, ne-am echipat si-am plecat la italianul nostru sa ne savuram cafeaua Lavazza (nu prea am baut cafea buna in Spania, nici in Barcelona, nici in Mallorca si nici in Ibiza).

Bineinteles ca nu stiam unde, ce si cum mergem. Am intrat pe autostrada MA 13 si-am oprit la Muzeul Gordiola si nu Guardiola, acela-i fotbalist. Autostrazile in Mallorca n-au taxe.

Muzeul este o fosta fabrica de sticla cu o vechime de cateva sute de ani, de pe la 1719. In cuptoarele familiei Gordiola, mestesugarii timp de trei secole, generatie dupa generatie cu ingeniozitate, cu plamani puternici si cu maini dibace au scos piese unicat cu o transparenta si cu refelexe seducatoare.

Mesterii au dezvoltat in timp tehnologii speciale prin care puteau face sticla cristalina, sticla cu smalt, sticla cu bucati de aur, sticla multicolora, sticla cu aspect de lapte si imitatii din sticla a pietrelor pretioase.

Primele documente arata ca in sec. IV i. Hr. Plinius cel Tanar povesteste despre descoperirea intamplatoare a sticlei, la gura raului Belus de fenicieni. Acestia au facut un cuptor din nisip pentru a incalzi alimentele si-au vazut ca in interior pietrele au un strat de sticla. Reliefurile din Bemi-Hassan el Gadin arata ca in Egipt s-a practicat tehnica prin suflare. O intalnim si-n Teba, Ramses al II-lea avea un sceptru de sticla verde, deci sticla atinsese perfectiunea iar egiptenii stiau de sticla aurie, anumite hieroglife au fost acoperite cu un strat subtire de sticla. Italia este recunoscuta cu cei mai renumiti profesionisti ai sticlei, insula Murano.

Povestea incepe la 1719 cand a venit in Mallorca un tanar care a cerut permisiunea de a face un cuptor de sticla. Tanarul se numea Blas Rigal si a fost finantat de un comerciant catalan numit Gordiola. Tanarul alchimist a studiat la Venetia, fiind un discipol al familiei Murano Barrovier si a venit in Mallorca sa faca din sticla o arta.

In 1790 "Maestrul Gordiola" publica un album cu schite gen panza de paianjen, candelabre, modele care ajung in toate palatele regale.

Succesiunea fabricii a fost: Bernardo Gordiola Canaves (1720-1791), Antonio Gordiola Fortuny (1775-1840) pe timpul crizei economice, Gabriel Gordiola Curse (1816-1911) dezvolta sticla in Baleare, sticla Pyrex. Cu toate ca se modernizeaza fabrica de sticla, nu se abandoneaza productia manuala.

Bernardo Gordiola Way (1889-1960) si Gabriel Gordiola Way (1894-1974) au perfectionat si au dus mai departe renumele sticlei de Mallorca.

Un vis maret aminteste de faimoasa EXPOZITIE din 1910 in Paseo de la Lonja unde Gordiola a expus peste o suta de mii de obiecte.

In timpul Expozitiei Internationale din 1929, Gordiola a perpetuat traditia considerand noua tehnologie industriala, o himera.

Am fost fascinata de acest muzeu! Intrarea in muzeu este gratuita.

In ultimele decenii Gordiola s-a impus in sticla europeana:

Je suis un certain. Ils sont du Gordiola Noel Wilson - Paris

Trimis de balasa violeta in 14.01.15 00:56:57
Validat / Publicat: 14.01.15 18:33:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2538 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Ireal de frumos!

mireille
[14.01.15 18:45:30]

@balasa violeta... un prim vot pentru o insula cu comori necunoscute pe care sper sa o cercetez intr-o zi

puiutea
[14.01.15 19:02:03]

M-am trezit acum, și eu

Să laud acest eseu.

De Mallorca-mi este dor...

Pân' la vară n-am să mor!

O "serie" excelentă! Felicitări multiple! (Aș introduce emoticonul cu zâmbet, dar tot nu m-am prins cum să-l postez) !

Eugenia55* †
[14.01.15 19:08:15]

@puiutea -

Faci asa

adica doua puncte si paranteza dreapta

puiutea
[14.01.15 19:23:54]

@Eugenia55 - Sărut mâna, mi-a ieșit cu paranteza rotundă! Toate cele bune!

traian.leuca †
[14.01.15 20:16:05]

@balasa violeta-Se pare că nu mi-ai citit ecoul de la review-ul anterior. Dar nu-i nimic, îl pun aici iar (să fie pentru amândouă ).

Frumos review! Cum să nu te invidiez, când tu ai vizitat Mallorca de trei ori și eu niciodată...

Michi
[14.01.15 20:44:11]

Am deschis pârtie pentru superbonusul care va veni.

balasa violetaAUTOR REVIEW
[14.01.15 22:54:25]

all , va multumesc pentru vorbele frumoase!

Am fost captivata de intreg procesul de fabricare, am urmarit cu atentie demonstratiile si cred ca acest mestesug este o arta. Muzeul este deosebit, maiestos, sobru, lumina care intra prin vitralii te duce undeva departe...

balasa violetaAUTOR REVIEW
[14.01.15 23:01:04]

@traian. leuca - ti-am citit ecoul... tot incerc sa-mi aleg cuvintele si sa-ti spun ca ma roade... si eu imi doresc sa ajung prin Elvetia si Germania... cu Grecia te iert.

Sa fim sanatosi ca vom ajunge si pe acolo!

Larissa
[04.03.15 18:36:16]

@balasa violeta - Foarte frumos scumpa doamna, vreau si eu!!

calatorul
[12.09.15 00:27:24]

Foarte interesant si minunate poze, de album.

balasa violeta, calatorul, Eugenia55*, Larissa, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Palma de Mallorca: