ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2022
ÎNSCRIS: 19.08.10
SEP-2022

încărcat de pe telefon!

La pas prin Palma de Mallorca (part 1)

Noi anul acesta ne-am decis sa profitam la maxim de ridicarea restrictiilor si ne-am propus sa fugim oriunde este cald, si cum la Bucuresti deja s-a lasat toamna, ne-am decis sa fugim o saptamana in Palma de Mallorca (ne doream Spania pentru ca nu mai fusesem demult la ei, ultima vacanta a fost prin Octombrie 2018 in Tenerife – unde ne-a placut maxim). Am prins niste bilete de avion destul de ieftine (100 EUR/pers cu priority – fara bagaj de cala) si ne-am imbarcat plini de entuziasm (hmm, aici de fapt nu au fost asa lucrurile…. am avut 4h intarziere la avion si a fost horror, am ajuns foarte tarziu in Palma, nivelul nostru de entuziasm scazuse la minim).

Am aterizat in jurul orei 12:30 noaptea, asa ca nu am mai stat dupa autobuz (ultimul autobuz care pleaca spre Palma de Mallorca era la ora 1:15; autobuzul A1/pret bilet 5EUR/pers) si am decis sa luam un taxi sa ajungem mai repede la cazare (ne rezervasem un apartament prin AirBnb si ne astepta cineva cu cheia la locatie). Taxiurile sunt foarte bine organizate la aeroport, exista o linie de asteptare, au o tabela cu preturi in functie de destinatie (difera pretul de zi/noapte). Pentru Palma Old City (zona Santa Catalina) am platit 20 EUR (pe tarif de noapte, daca era zi pretul scadea la 15 EUR). Tin sa mentionez faptul ca nu exista UBER sau alt tip de car sharing. Aeroportul nu este foarte departe de centrul insulei (cred ca sunt sub 10km), insa daca alegi sa mergi in alta zona preturile cresc (de exemplu pentru oraselele Deia, Valdemossa, Arenal etc).

Am ales sa ne cazam intr-un apartament pentru a avea mai mult spatiu (noi mai si lucram remote, asa ca aveam nevoie de un birou) dar si pentru ca ni s-au parut mai accesibile la pret fata de hoteluri (overall, cazarea pe insula ni s-a parut destul de scumpa, peste 100EUR/noapte in zona centrala). Santa Catalina este un cartier plin de restaurante&piete&baruri, cu o atmosfera plina de viata si foarte aproape de old city (cam la 2km fata de catedrala).

Mercat de Santa Catalina, sau piata lor, este una din cele mai vechi de pe insula (1920) si merita vizitata, si degustate produsele lor locale (un jamon iberico, niste branza si pahar de sangria). Foarte multe restaurante de tapas, noi am fost intr-o seara la Buscando el norte si am mancat foate bine (masa de 2 persoane, 2 tapas si 2 feluri principale - 50 EUR).

La aproximativ 500m de cazare, se afla promenada Avenida de Gabriel Roca – ce se intinde de la Porto Pi pana in Portixol, are aproximativ 5km si este foarte lat – inclusiv cu pista de alergat/biciclete, de unde putem sa admiram marina si barcile (cred ca este unul din cele mai mari porturi in care ne-am plimbat, plin de ambarcatiuni, inclusiv 2 vapoare de croaziera). Sunt foarte multe ferry care vin si pleaca din Palma (cu trasee printre insulele Baleare, dinspre Barcelona, zona Alicante dar si Marseille).

Primele 3 zile ni le-am alocat plimbarii prin centrul insulei, am ales sa mergem cat mai mult la pas, sa derscoperim centrul vechi – care este destul de mare, cu foarte multe stradute inguste, pietonale si cladiri foarte frumoase.

Catedrala La Seu este unul dintre cele mai frumoase obiective, este foarte impunatoare si in stilul Catalan (se vede mana lui Gaudi) – este deschisa de luni-sambata intre orele 10-17 si pretul unui bilet este de 8 EUR/pers.

Toata zona de langa catedrala este foarte interesanta din punct de vedere arhitectural, inclusiv Palatul Real de L’almudaina (vizita aici in fiecare miercuri este gratuita). De aici poti merge la pas, pe celebra strada din Barcelona – La Rambla, spre Plaza Major (locul unde se mai afla o cladire facuta de Gaudi). Din Plaza Major puteti vedea si vechiul tren Ferrocarril de Soller– un tren de lemn care facea pe vremuri (1912) drumul dintre Palma Old City si oraselul Soller.

In cazul in care doriti sa faceti si niste shopping, Av. De Jaume III este locul perfect, plin de magazine care de care mai dragute (mereu mi s-a parut ca in Spania sunt multe magazine locale, foarte autentice). Tot pe aici prin zona, gasiti multe galerii de arta moderna – foarte interesante. De asemenea, pentru pasionatii de arta, recomand muzeul de arta contemporana Es Baluard, o construcție cu adevărat veche, cu origini în perioada dominației arabe.

Pe promenada mergand in directia spre Porto Pi, veti gasi si Castelul Bellver (datand din 1300) – muzeul de istorie al insulei, cu un view superb spre insula, designul fiind similar cu o arena de tauri din Sevilla. Pretul este de 4 EUR/pers, iar programul este de marti-sambata 10-19 si duminica 10-15.

In urmatoarele 4 zile din vacanta, ne-am inchiriat o masina pentru a descoperi si restul insulei. Masina a fost destul de ieftina (ne-a costat 70 EUR/4 zile si o rezervasem din timp, de pe un site destul de cunoscut – autoeurope). O sa revin cu un nou set de impresii pentru a va povesti despre oraselele Deia, Valldemossa, Soller si Alcudia dar si despre locurile de plaja – Cala Llombards, Calo des Moro, Cala Figuera si parcul natural Mondrago.

PS: noi in acest moment suntem in Palma (deci sunt impresii “la cald” ) asa ca daca aveti recomandari, abia le astept!

Tot ce am vazut pana acum ne-a placut foarte mult, insula este speciala, cu o arhitectura foarte frumoasa si specifica Spaniei.

Trimis de ailynuka in 21.09.22 10:52:40
Validat / Publicat: 21.09.22 13:52:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 13075 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Un pic din catedrala

[21.09.22 14:14:07]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

abancor
[23.09.22 10:15:38]

Dacă mai sînteți acolo și mai aveți timp, merită o vizită la (peștera) Cuevas del Drach cuevasdeldrach.com/en/index.php

În Alcudia e o cetate medievală de văzut, dacă e timp. Mîncare bună la s' Àmfora.

Tot în zonă e mișto la Formentor, dacă s-a deschis drumul (astă vară era închis pentru asfaltare).

Evident, e superbă o excursie cu mașina în lungul munților, toată coasta de nord-vest, dar e nevoie de o zi plină. Eventual văzut apusul pe undeva gen Banyalbufar.

Sa Calobra e iar un loc cel puțin fotogenic.

Trenul de Soller merge și în ziua de azi. E chiar una din excursiile căutate în insulă, cu trenul pînă la Soller și apoi tramvaiul de epocă pînă în port. Plecarea nu e din Plaza Major, ci din Plaza de Espanya trendesoller.com/eng/index

Dacă mergeți cu mașina la Soller, plecați devreme și luați micul dejun la un hotel din port, de pildă Fergus Style Soller Beach, apoi faceți coasta spre sud sau nord. Dacă aveți timp spre Soller urcați pasul pe serpentine, adică Col de Soller, nu prin tunel.

Insula e foarte frumoasă, dacă tot lucrați de acasă vedeți ce oferte de chirie găsiți, io aș sta juma de an acolo dacă aș putea.

În review în mai multe locuri te referi la centrul orașului Palma drept „centrul insulei” . Zic asta pentru cine mai citește, să înțeleagă despre ce e vorba de fapt. Aeroportul nu e la 10 km de centrul insulei, ci de centrul Palma. Unde e vorba de centrul vechi, la fel.

ailynukaPHONEAUTOR REVIEW
[23.09.22 21:30:40]

@abancor: multumesc frumos de recomandari, azi am fost la Sa Calobra, mergem si la Cap Formentor

[26.09.22 11:42:40]

@ailynuka: Ce sa spun, minunat! si sa si poti lucra remote in astfel de locuri chiar e super. Am o prietena care in pandemie lucrand de acasa a decis sa se mute cu sotul in Tenerife si sa lucreze de acolo dupa ce si-a facut calculele si a ajuns la concluzia ca este mai ieftin sa stea acolo decat in Bucuresti.

Eu chiar daca lucrez de acasa, politica companiei este de a declara adresa de la care lucrezi si astfel nu prea poti jongla. Probabil ca daca m-as muta in Tenerife si as declara adresa de acolo ca adresa de lucru ar merge, insa nu am incercat asta .

Deja ai vazut locuri frumoase si avand in vedere ca esti inca acolo in mod sigur vei mai vedea (cine stie poate ca intre timp ti-ai terminat vacanta asa ca iti doresc sa te bucuri de fiecare clipa petrecuta acolo.

Felicitari, votat cu mare drag.

florentina bPHONE
[11.11.22 11:58:44]

@ailynuka: Bună! Unde ați fost cazați în Palma de Mallorca?

ailynukaPHONEAUTOR REVIEW
[11.11.22 14:59:39]

@florentina b: am stat la un apartament de pe airbnb, "loft santa catalina" se numeste

ailynuka, florentina b, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Palma de Mallorca: