ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2022
ÎNSCRIS: 19.08.10
SEP-2022

Impresii despre plajele din Mallorca

In continuarea review-ului facut anterior (scris despre orasul Palma de Mallorca - vezi impresii) de data asta revin cu impresii despre plajele din Mallorca.

In primul rand vreau sa va spun ca vremea in luna Septembrie este ideala, nu exagerat de cald (au fost cam 25-30 grade maxim ziua, iar seara cam 20-22 grade) cu temperatura apei perfecta (24 grade) deci conditii optime pentru plaja.

Am ales sa inchiriem masina, in primul rand pentru confort, apoi pentru o mai mare flexibilitate (desi am vazut ca sunt destul de multe autobuze care circula din/spre locurile cu plaja) si nu in ultimul rand, pentru ca era foarte ieftin sa inchiriem masina.

Primele plaje la care am fost, sunt cele din orasul Palma:

Platja de Can Pere Antoni situata la cam 3km de Catedrala la Seu (am mers pe jos din centrul orasului). Lungimea de 750 de metri face din acest loc o adevarata plaja urbana, de care profita in special populatia locala. Nisipul este alb si cu granulatie fina, iar apa este limpede. Exista in zona si un beach bar/Assaona Gastrobeach Club - unde poti manca, bea ceva si admira apusul.

Cala Major din partea opusa a orasului, in zona Portopi, la care am ajuns cu un autobuz (cam 7 statii din centrul orasului; cost 2 EUR biletul). Aici ne-a placut mai mult, pentru ca plaja situata intr-un golf, este frumos peisajul si apa mai cristalina. Este o plaja tot cu nisip fin. Se pot inchiria sezlonguri si umbrele de soare pe plaja si are acces la dusuri si toalete. Chiar lângă plajă, există un mic supermarket.

Cred ca in toata insula sunt zeci de golfuri, asa numitele Cala' s, care de care mai frumoase si spectaculoase. Nu ai timp in o saptamana sa te bucuri de toate, maxim poti sa treci asa cate 1h la fiecare, insa noi am reusit in 4 zile sa ne bucuram de cateva din ele - am incercat sa le gasim pe cele mai spectaculoase si cat de cat usor accesibile.

Cea care ne-a fascinat a fost Calo des Moro, este cu totul spectaculoasa, fiind situata intr-un intrand cu stanci imprejur. Apa este cristalina cu cele mai frumoase nuante de turcoaz. Ca sa ajungem aici am mers aproximativ 1h din orasul Palma, in zona de SUD a insulei. Exista o parcare gratuita cam la 1.5km de plaja (sfatul meu este sa ajungeti acolo cat mai de dimineata, pentru a prinde locuri de parcare dar si pentru a putea face plaja - locul fiind mic pentru cat de multi turisti vin); de la parcare trebuie sa mergi cam 1km pe sosea, apoi cam 500m pe un traseu usor pe niste stanci. Peisajul este de vis, insa plaja in sine nu este foarte "prietenoasa" fiind mai salbatica, cu multe stanci, nu prea ai loc sa iti pui prosopul si nu este nici un loc la umbra.

De aici poti merge pe jos la urmatoarea plaja, din cadrul aceluiasi golf, Cala s’Almunia; si aceasta ne-a placut foarte mult. Aceiasi situatie este si aici: fara umbra, iti pui prosopul pe o stanca si stai in soare.

In apropierea celor 2 vazute de noi, mai sunt Cala Santanyi si Cala Llombards - sunt la maxim 10km distanta, insa noi nu am apucat sa le vedem.

Tot in zona de SE a insulei, am mai fost la parcul natural Mondrago - unde sunt 3 golfuri: Cala Mondrago, Cala S' Amarador si Calo des Borgit. Acestea sunt la walking distance una de alta si sunt plaje amenajate (poti inchiria si sezlong), cu nisip fin, exista dusuri si toalete, restaurant si un bar. Aici poti inchiria si hidrobiciclete, placa SUP, apa este destul de linistita.

Schimband peisajul, trecand in zona de NV a insulei am mai vazut 2 plaje - Cala Deia, o dezamagire, vazusem poze foarte frumoase pe net, insa realitatea nu a fost asa... plaja era foarte murdara, mirosea urat, apa nu era cristalina si era foarte aglomerat (parcarea de langa era plina, a fost necesar sa lasam masina la strada principala si am mers 2km pe jos pana la plaja - chiar nu s-a meritat). In schimb, ne-a depasit asteptarile plaja Torrent de Pareis, o minune a naturii; situata la capatul spectaculosului drum Sa Calobra (un fel de Transfagarasan de-a lor, ce iti ofera niste senzatii extraordinare). De la parcare (pret EUR 0.05/minut), mergi cam 700m pana la plaja - din care 30m treci printr-un tunel. Practic plaja este capatul canionului, fiind foarte ingusta, intre stanci, plaja fiind cu pietre (si neamenajata); este un loc de poveste (facand legatura intre mare si munte).

In partea de NORD a insulei, am fost pe un alt drum spectaculos, drumul spre Cap Formentor. De aici poti face foarte multe trasee de hiking, inclusiv pana la 2 Cale superbe - Cala Cap de Figuera si Cala Murta (traseele nu sunt foarte grele, dureaza cam 30min, dar trebuie sa ai incaltari corespunzatoare si sa nu iti fie frica de capre ????). Cala Figuera este o adevarata plaja naturala/virgina, fara facilitati. Este situata adanc în interiorul unui golf inconjurat de munti inalti. Muntii fac un peisaj grozav pentru o baie in apa complet limpede. Este foarte relaxant si o experienta mai linistita (intrucat nu sunt foarte multi turisti).

In aceasta parte a insulei, sunt multe plaje mari, amenajate, recomandate pentru cei care prefera comfortul si au copii - Platja de Port de Pollenca sau Platja d' Alcudia.

Insula este superba, cred ca as putea sa stau 1 luna ca sa pot descoperi cat mai multe. Este dificil sa clasific cele mai bune plaje din Mallorca. Fiecare dintre ele este uimitore din diferite motive. Cu o varietate de peisaje, exista ceva pe gustul fiecăruia - personal cel mai mult ne-au placut Calo des Moro si Torrent de Pareis.

Am sa revin cu mai multe impresii si despre oraselele superbe de pe insula, intrucat ne-am rezervat cateva zile si pentru a ne bucura de ele.

Daca Mallorca nu este pe lista ta de calatorit, sper ca dupa ce imi vei citi impresiile sa o treci, pentru ca este de neratat!

Trimis de ailynuka in 27.09.22 17:28:31
Validat / Publicat: 27.09.22 19:56:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3037 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Cala Cap de Figuera

[27.09.22 19:58:40]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[27.09.22 20:15:36]

@ailynuka: In caz ca nu stiai, poti incarca pana la 99 de poze, sau macar pana la 60. Ne-ai vorbit atat de frumos, ne-ai aburit cu

insa acum citind din nou, tu ai spus

dupa ce imi vei citi impresiile

de poze nu ai spus nimic . In fine, ghinionul nostru, acum va trebui sa ne facem drum pe acolo sa verificam cele spuse de tine .

Si in ceea ce priveste vremea, este exact vremea pe care mi-o doresc de obicei la mare, undeva la maxim 30 de grade, cu o tempratura a marii in jurul lui 23-25, asa ca ce iti poti dori mai mult.

Minunate poze, felicitari, votat cu mare drag.

ailynukaPHONEAUTOR REVIEW
[27.09.22 20:24:07]

@mishu: mai fac un review si pun mai multe poze

Multumesc pentru vot

[27.09.22 20:30:51]