ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.12.2014
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
DEC-2014

Un Crăciun altfel

De câțiva ani Crăciunul înseamnă pentru noi masă cu părinții, odihnă și poate o mică plimbare. Dar anul acesta ne-am hotărât să facem un Crăciun altfel. Așa că am ales să îl petrecem singuri în minunatele și destul de multele ștranduri cu apă caldă din frumoasa localitate Hajduszoboszlo.

Pentru asta am rezervat din timp o cameră pentru perioada 25 - 28.12. la Hungarospa Thermal Hotel din Hajduszoboszlo. Camera pentru trei nopți ne-a costat 88.500 forinți (aproximativ 1270 lei sau 280 euro) iar pentru suma asta am primit : cazare in regim de demipensiune, folosirea nelimitata a wellnesului Hotelului, intrari 4 zile la strandul termal si complexul de inot Arpad si 3 zile la complexul acoperit Aqua - Palace (ziua plecării nu este inclusa in pret).

Am ajuns acolo și ne-am cazat destul de ușor, recepționerul vorbea engleză foarte bine (spre deosebire de noi), mașina am parcat-o gratuit în parcarea păzită din curtea hotelului, am ajuns în cameră și am fost plăcut surprinși de tot ce am găsit acolo.

Camera are cam tot ce e necesar pentru un hotel de trei stele cum este acesta (șifonier, televizor, mobilier nou, minibar, seif, halate de baie, aer condiționat, WiFi, balcon). Foarte frumos.

Micul dejun se servește între orele 07 - 10 iar cina între orele 18 - 22, ambele mese fiind în regim bufet. Mâncarea a fost foarte bună și foarte multă (aproximativ 10 feluri la fiecare masă plus toate celelalte: ceai, lapte, sucuri, fructe, prăjituri, salate. etc.).

Hotelul are două mici bazine interioare cu apă termală și un bazin exterior tot cu apă termală, temperatura apei fiind de aproximativ 32 - 36 grade. La recepție când te cazezi primești două cartele cu care descui ușa la cameră. Una o introduci în locașul de la intrare pentru a avea energie electrică în cameră iar cealaltă o folosești pe post de cheie.

Știu că mulți știau asta dar vroiam să ajung la faptul că, cartela aceasta o folosești și pentru a deschide o poartă care se află în curtea din spate a hotelului și care dă în incinta ștrandului de vară pe unde ai acces la ștrandurile termale, la complexul de înot Arpad și la Aqua Palace, dar pentru a intra la Aqua Palace mai primești la recepție o brățară din hârtie (cred) cu care poți să treci de toate barierele de acolo.

Pentru a avea acces la un dulăpior pentru haine și bunuri nu uitați să mergeți înainte de a intra, la doamnele de la caserie și să le cereți să vă activeze această opțiune la brățara de pe mână, în fiecare zi (ce bine era să fi știut și noi toate astea). În rest am luat la rând toate bazinele de acolo, ne-am distrat de minune și char am avut un Crăciun altfel.

Trimis de ungureanica in 31.12.14 20:48:03
Validat / Publicat: 01.01.15 08:40:03

VIZUALIZĂRI: 3963 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Ștrandul termal
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.50 EUR pe cameră

[31.12.14 22:40:32]

Mutat la rubrica”

Hungarospa Thermal Hotel ” (nou creată pe site).

...

ungureanicaAUTOR REVIEW
    [02.01.15 15:47:23]

@webmaster14: Da. Poziționarea hotelului este bună. Un An Nou Fericit

angi73
    [23.10.16 16:43:42]

Buna ziua,

Zilele urmatoare plec si eu la Hungarospa. Am fost de cateva ori la rand, dar pentru a ajunge la Aqua Palace a trebuit sa folosim masina.

Am incercat odata sa traversez prin curtea din spate, dar ne-am blocat intr-un gard.

Zici ca acolo este o poarta care are prevazut un dispozitv de citire pentru cartela si cu care poti intra in Aqua Palace? Auzisem si eu asta, dar a ajuns un gard care ne bloca intrarea si ne-am intors inapoi.

Pentru Bazinul Arpad trebuie sa-ti mai dea ceva de la hotel sau intri direct cu bratara? Noi am fost acum 2 ani cu bratara de la Hugarospa, la bazin era o fatuca care habar nu avea engleza si nu am reusit sa ne intelegem cu ea.

As aprecia daca ai avea timp sa-mi raspunzi la intrebari.

Cu stima,

Angi

ungureanicaAUTOR REVIEW
    [24.10.16 09:27:02]

@angi73: Pentru a ajunge in curtea strandului de vară am mers pe lângă bazinul din curtea din spate si acolo e o poartă care se deschide cu cartela. La piscina Arpad nu am fost chiar daca e inclusa. Vacanta frumoasa. Si noi ne-am rezervat o cameră acolo pentru începutul lui decembrie

angi73, ungureanica
    Alte impresii din această RUBRICĂHungarospa Thermal Hotel: