ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2014
ÎNSCRIS: 06.07.11
DEC-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Atmosfera de sarbatoare si miros placut

De ceva timp planuiam o iesire la Brasov, dar cum niciodata nu reuseam sa avem program liber in aceeasi perioada sau cand aveam ni se parea drumul prea anevoios si cand spun anevoios ma refer la aglomerat sau conditii meteo nefavorabile, am decis ca intre sarbatori sa ne urcam intr-un tren privat si sa mergem la bulgareala si balaceala.

Pornind de la ce ne doream am cautat hotel si am gasit Hotelul Alinalex ce se afla in aceeasi curte cu Paradisul Acvatic din Brasov. Rezervarea am facut-o telefonic, le-am spus ce ne doream, ei ne-au stabilit pretul per camera la 370 lei/noapte. In acesti bani intra mic dejun pentru 2 adulti si un copil de 8 ani, pat suplimentar copil (dar patul standard este suficient de mare pentru 2 adulti si un copil insa noi nu am stiut), intrare toata ziua la Paradisul Acvatic.

Am avut ceva emotii pana am ajuns la Hotel vis a vis de caile de acces si conditiile de cazare dar odata intrati in holul acestuia deja incepi sa simti atmosfera de vacanta si Sarbatoare. Totul este aranjat frumos, cu mult bun gust si atentie la detalii.

Noi am stat la etajul 2 al acestui hotel si am fost placut impresionata de curatenia mochetei cu tente de rosu aflata atat pe hol, cat si in camera. Cand am ajuns noi tocmai o spalase pe cea din camera noastra si era inca un pic umeda, dar mirosea foarte placut. In tot hotelul miroase placut, daca stau bine sa ma gandesc.

Camera noastra era foarte mare (205) si cred ca multe sunt la fel, daca nu chiar toate, judecand dupa distantele dintre usile de pe hol cu cartela de acces in camera, iar baile mai mult decat incapatoare. Daca vreau sa fiu carcotasa, as putea spune ca la capitolul curatenie e loc de mai bine pe parcurusul sejurului (lenjerie schimbata la 2-3 zile - noi am stat 4 nopti si lenjeria nu a fost schimbata deloc, aranjat patul, stersul prafului si luat gunoiul (dar cum noi nu prea am stat in camera si nefiind vara praf nu se prea aseza acum, nu am dat importanta).

Dotarile camerei: cuier la intrare, dulap de haine cu 3 usi (una fiind si oglinda), birou, minbar, 2 dulapuri foarte incapatoare sub birou, TV mare, fotolii 2, masuta, pat si noptiere. Sunt veioze multe in camera deci lumina va fi suficienta in orice colt al camerei. Seif exista in camera, dar cred ca trebuie platit separate. Nu veti gasi halate de baie si nici papuci de camera.

Baia, asa cum am mai spus este foarte mare, dotata cu cada mare, gen jacuzi ca si forma, chiuveta cu un blat din fainta/gresie suficient de mare ca sa incapa un geamantan de cosmetice, bideu, calorifer f util iarna daca mergi la balaceala (de altfel nu vad de ce te-ai caza aici daca nu pentru asta). Prosoapele, 3 de fiecare, noua ne-au fost schimbate la 2 zile, cel putin cele folosite. In baie veti mai gasi 2 recipiente cu sapun lichid, unul la chiuveta, altul la cada, prinse in perete si pentru copii, cel putin pentru pitica mea au fost ca un magnet (asa e si acasa, mai mult sapun decat apa foloseste deci nu a fost nimic anormal).

Micul dejun, in stil bufet, suficient pentru toti si destul de variat (nu ca la marile resorturi, dar eu raportez la dimensiunea Hotelului), se afla in spatele receptiei, intr-o incapere foarte cocheta ca si aranjare si curata.

In hotel nu exista posibilitatea de a servi pranzul sau cina, dar noi a mancat la pranz in PArcul Acvatic iar seara comandam la o pizzerie din oras, inclusiv apa plata sau apa minerala.

Am fost in multe locuri de-a lungul timpului, unele de care am scris pe “amfostacolo”, altele de care nu am scris niciodata nimic, fie din lipsa timpului, fie pentru ca am devenit membru ulterior si nu imi mai amintesc cu lux de amanunte, dar o imbinare de bun gust si curatenie ca la acest hotel, in special in Romania si destul de rar, mi-a fost dat sa vad.

Da, eu recomand acest hotel si da, cu siguranta voi reveni, pentru ca desi structura este metalica si iti creaza un sentiment de nesiguranta cand copilul topaie, totusi conditiile sunt excelente. Afara sunt -5 grade si aici se sta in tricou, la fel si in holul hotelului.

Inca nu am reusit sa imi dau seama pe unde se face incalzirea in camera, dar important este ca e cald.

Trimis de cristianam in 30.12.14 21:00:30
Validat / Publicat: 30.12.14 22:57:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 2723 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Patul standard si patul suplimentar. Se observa cu usurinta ca cel standar este de aproape 3 ori cat cel mic.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

[30.12.14 21:06:25]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Alinalex Hotel" (deja existentă pe sait).

cristianamAUTOR REVIEW
    [30.12.14 21:11:21]

@webmaster - Multumesc... eu la cautare nu am gasit-o desi stiam ca am citit pe site despre Hotel niste articole din anii trecuti

cristianam
    Alte impresii din această RUBRICĂAlinalex Hotel: