ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.12.2009
    DIN: onesti
    ÎNSCRIS: 15.05.09
    AUG-2009

Transfăgărăşan - mică incursiune

In vara anului 2009, în luna august, am decis ca este momentul sa vedem si noi Transfăgărășanul, căci, după cum bine știți, avem o țară superbă dar ale căror fumuseți, mulți dintre noi le ignorăm cu bună știință sau nu.

Dar ca să nu mai lungesc vorba, am plecat din Onești dimineața la ora 8 urmând drumul Onești- Brașov- Cârtișoara- Bâlea Lac. Ce pot spune despre drum este că, după cum bine știți unii dintre voi, serpentinele către Brașov sunt destul de anevoioase și pentru cei cu rău de mașină trebuie luate curbele lin, dar după ce trec aceste serpentine drumul este mai ok. Bineînțeles că pădurea este foarte frumoasă în această lună, soarele este jucăuș și realizează o sumedenie de peisaje ce merită imortalizate pentru aduceri aminte mai târziu.

În prima parte, când urci pe Tranfăgărășan, curbele nu sunt chiar atât de abrupte ca pe drumul spre Brașov, însă celor cu rau de înălțime le recomand să nu se uite în hăurile de pe marginea drumului, deși, pe alocuri, aceasta este împădurită.

Odată ce treci de cascadă, drumul este mai lin, și se dezvăluie în fața ta priveliști de neuitat, iar după ce ajungi în vârful cascadei, ai vizibilitate totală stânga- dreapta. De la cascadă, poți lua telefericul până sus la Bâlea Lac, unde se află maiestuoase vreo trei căbănuțe care te așteaptă spre a te caza. Noi nu am optat pentru nici una dintre ele, ci ne-am cazat în afara Sinaiei, la o pensiune al cărui nume nu-l mai rețin din păcate. Lacul Bâlea este ca de smarald, de o limpezime rară, și tot ceea ce a creat Dumnezeu mai frumos pe pământ, adică natura, se reflectă perfect în el dacă este liniștit.

Ce mai pot spune este că trebuie evitate drumurile în week-end pentru că este foarte aglomerat, iar în luna august când am fost noi era și cam frigut (vreo 3 grade C). Bineînțeles, avertizez doritorii de baie, că în lacul Bâlea, în luna august, este exclus așa ceva.

Vă doresc să aveți și voi parte de aceste peisaje minunate și... să auzim de bine.

Pentru a vă clăti ochii, voi posta și niște poze.

Trimis de mirelopodu* in 23.12.09 12:55:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN. A mai fost în/la: Lacul Roșu, Mangalia, Eforie Nord, Lacul Sf. Ana, Cheile Bicazului, Mânăstirile din zona Neamț, Slănic Moldova, Tg. Ocna, Constanța, Piatra Neamț, etc

VIZUALIZĂRI: 2048 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelopodu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 TRANSFĂGĂRĂȘAN- VEDERE DE SUS

kmy
    [17.03.10 10:23:52]

Transfagarasanu este o mandrie nationala. La fel ca si in Delta Dunarii nici aici nu am vazut sa se lucreze la imbunatatirea drumului.

Mi-e teama ca si asta va fi uitat. Nu stim sa ne punem in valoare adevaratele frumuseti ale tarisoarei noastre.

De cate ori merg vara la Timisoara aleg acest traseu. O data am mers pe o ceata de o taiai cu cutitul. Parca eram in nori.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [17.03.10 19:51:02]

"O data am mers pe o ceata de o taiai cu cutitul. Parca eram in nori. " pai chiar erati! dar din "interior", asa se vede!!!

cu avionul n-ai intrat deloc prin nori? mie imi place cand ajunge sa zboare razant cu plafonul pufos... (desi senzatia nu e chiar placuta, ca sunt "hartoape")...

mirelopodu*AUTOR REVIEW
    [19.03.10 21:22:35]

Asa este, ai perfecta dreptate KMY. Parca uneori te simti neputincios de "neputinta" celor ce conduc tarisoara asta. Mai ales cand, in ultima vreme, vedem cum unele dintre cele mai pretioase monumente de arta ce ne-au apartinut se tot retrocedeaza, saracindu-ne in primul rand spiritual si nu mai vorbim apoi si de partea materiala a lucrurilor. Am fost de curand la castelul Bran (voi scrie un review in curand, insa nu prea mai am timp) si m-am simtit furata, inselata, vitregita, cand am vazut cu stupoare ca nici macar nu te mai poti bucura de aceasta zestre in intregime. Mobilierul din interior nu mai este cel original... Dar hai sa nu intram in amanunte care ar putea fi interpretate. Ce sa mai la deal sau la vale. Vindem tot! Dam tot! Retrocedam tot! Pana cand? Nu se stie. Vom vedea! De fapt, ce sa te miri? Am vandut noi si pseudorevolutia, dara-mi-te niscaiva valori nationale Ce mai conteaza? Asta este starea poporului roman de vreo 20 de ani incoace. Si nimeni nu face nimic. Trist!

Daniel35
    [24.03.10 11:32:59]

Frumos review-ul tau depre Transfagarasan... cam scurtutz... insa Am fost si noi anul trecut acolo si ne-am simtit super bine... Un vot de la mine ptr. Transfagarasan...

raoulp55
    [06.10.10 11:31:32]

Imi aduc aminte de unicul drum pe care l-am facut pe Transfagarasan, in urma cu 10 ani, cand aveam o Cobra Diesel veche de mai bine de 20 de ani, fara frana de mana; uitasem ca-i lipseste cu desavarsire acest "accesoriu", si cu o imprudenta vecina cu nebunia, am abordat drumul spre Balea -Lac, dinspre Pitesti, avand ca tinta Paltinisul Sibiului. Noroc mare am avut cu o ceatza destul de groasa, care ma impiedica sa vad haul ce se deschidea dupa ce am trecut de varf, cand o lusem catinel spre Sibiu, la vale... Aveam placute noi pe fata, si-mi tinea bine frana de serviciu... raul de inaltime nu s-a putut manifesta din cauza cetii, asa ca... sunt hotarat... a doua oara nu voi mai conduce eu pe acolo... poate sotia, daca se incumeta...

mirelopodu*AUTOR REVIEW
    [06.10.10 13:27:48]

Eheee!... acum 10 ani, ... cine mai era ca noi, tineri și ferice? ! Acuma, ... suntem tot tineri, doar că avem cu 10 ani în plus, nu? Iar curajul, probabil că a mai îmbătrânit și el pe lângă noi! Vorba lui Dragoș, ... acumaa,.... mai sunt și ”hârtoape”!

raoulp55
    [06.10.10 15:28:06]

Se poate si cu batranetea... dar ce te faci cu raul de inaltime??? ca... m-am urcat pe casa de la tara a socrelei, sa-i fixez antena siii... cica eram cam vinetiu la moaca...

Daniel35, kmy, mirelopodu*, raoulp55
    Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Transfăgărășan: