ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2014
DIN: Constanța
ÎNSCRIS: 30.09.10
JUL-2014

De prin tara adunate, Bujor de Munte Moeciu de Sus

Salutare tuturor membrilor AFA dar si vizitatorilor interesati de calatorii si plimbari…

Pensiunea Bujor de Munte

Am cautat ceva impresii despre aceasta pensiune la care noi am stat in Moeciu (Moieciu) de Sus si fiindca nu am gasit nimic, am zis ca e pacat sa nu afle si altii despre ea, deci, cititi mai departe si poate va veti gasi aici linistea si relaxarea de care aveti nevoie.

Accesul se face de la intersectia din centrul localitatii Moeciu de Sus, virati la stanga pe valea Bangaleasca (sau Bangaleasa), raul este in partea stanga, mergeti aprox 1400metri faceti o curba usoara la stanga si treceti peste un pod, raul ramane in dreapta dumneavoastra apoi dupa circa 400 de metri drumul coteste usor la dreapta, treceti iar peste un pod si imediat pe dreapta asa din scurt este aceasta pensiune, Bujor de Munte. Cam 2 km din centru.

Adresa: Moeciu de Sus, str. Bangaleasca nr 157 GPS N 45.4335, E 25.3579

Cu cat ne departam de centru cu atat zona devine mai frumoasa, se raresc si casele se si urca un pic, apare padurea, spatiul intre munti se inguteaza parca, raul la cativa pasi.

Noi am stat prima data aici prin anul 2008, apoi iarasi in 2010 si de atunci nu am mai ajuns in zona pana anul acesta cand am fost de 2 ori. Pretul negociat atunci pentru ca am stat mai mult de 3 nopti a fost de 70 de lei camera de 3 paturi, adica unul matrimonial si inca unul separat pentru copil, iar niste prieteni de-ai nostri au avut o camera de 2 pers si au platit 60 lei. Ei bine cu surprindere am constatat ca si acum pretul la camera de 2 pers este tot de 60 lei, in conditiile in care din 2008 incoace toate celelelate preturi au tot crescut.

Prima perioada de cazare pe 26 iulie si am stat 3 nopti, apoi am venit inca odata inca 2 nopti pe 5-6 august.

Ne povesteau gazdele cat de greu supravietuiesc nevoiti sa pastreze preturile aceastea, cu cheltuielile atat de intretinere dar si de modernizare din ce in ce mai mari.

Acum vad pe un site ca o camera dubla este 80 de lei si oferta la mai mult de 2 nopti rezervate se plateste 70 de lei. Mi se pare decent in conditiile in care in zona Praid - Sovata asa aveau pretul majoritatea pensiunilor inca din vara cand aici era 60 de lei.

Fiindca gazdele sunt oameni harnici si gospodari de-ai locului, si deoarece concurenta a devenit tot mai acerba, pensiunea si-a schimbat fata, luand acum infatisarea unei pensiuni cochete din Alpii Austrieci.

In curtea spatioasa incap lejer si 10 masini. In partea stanga este casa proprietarilor, nea Nelu si Tanti Cornelia, niste oameni simpli, primitori, voiosi si tot timpul dornici de a-si face oaspetii sa se simta ca acasa. Ne-au ajutat cu tot ce am avut nevoie. Nu pentru ca mai fusesem acolo inainte si ne recunscusera ci asa faceau cu toti cei care le treceau pragul. Au acel bun simt al omului de la tara si asa am intalnit acolo turisti care veneau de ani si ani la rand, toti fiind multumiti atat de gazde cat si de conditiile de locuit.

Trebuie spus ca la pensiune nu exista restaurant, in schimb turstii au la dispozitie o bucatarie cu aragaz si ustensile cate si mai cate, cuptor cu microunde, 2 frigidere si o sala mare unde se poate servi masa sau privi la televizorul lcd.

Fiind vara noi am stat numai afara in cele doi foisoare, unul mai mare de circa 10-15 persoane unde este amenajat un gratar, dar si un aragaz si 2 mese mari, iar cel mai mic de aproximativ 4-6 persoane, o singura masa, si un gratar separat tocmai pentru a oferi intimitate diferitelor grupuri de prieteni.

Noi am fost 2 familii a cate 2 persoane si cand am ajuns acolo mai erau cazat un grup de prieteni de aproximativ 12 persoane, cam 3-4 familii. Ocupasera foisorul mare, dar noi ne-am retras in cel mic. La fel la bucatarie, doamnele pregateau acolo masa mare va dati seama pentru atatea persoane, si o oala mare de ciorba dar si felul 2, salate. S-au retras dupa ce au terminat si ne-au facut si noua loc sa ne pregatim cele necesare mesei, lasand totul foarte curat si aranjat. Asta ne-a placut!

Spre seara ne-am imprietenit cu totii, si impreuna cu nea Nelu si tanti Cornelia gazdele noastre am tras si niste dansuri impreuna, mai ales ca nu mai era nimeni in pensiune sa deranjam.

Pensiunea dispune de 16 locuri de cazare, in camere de 2 si 3 paturi, fiecare cu baie proprie, cu iesire la cate un mic balcon, cele de pe fata.

Camerele au fost modificate unele dintre ele pentru ca le-au adaptat ne spuneau la cerintele turistilor care doreau baie in camera asa ca unele din camere au mai pierdut un pic din spatiu, dar de notat este ca am gasit totul foarte curat, lenjerie de un alb imaculat (rufele se spala la spalatorie profesionala) si in baie de asemeni se vede interesul pentru detalii de ordine mai ales ca chiar tanti Cornelia face curatenie, si cand are mai mult de lucru o mai ajuta si una din fiice, care are si ea o pensiune vis-a vis.

Vila fiind construita pe structura de lemn, se mai aud si zgomote din camerele alaturate dar fiindca sunt pozitionate diferit camerele, deranjul este mai mic. Se poate auzi un usor zgomot din baia alaturata, sau uneori de pe hol mai ales daca sunt turisti mai galagiosi... Noi chiar am auzit intr-o dimineata tv- ul dat tare de vecinul de sub noi pe la 6 si la rugamintea nostra l-a dat mai incet. Nici nu am mai auzit ceva deatunci. Si-a cerut scuze, nu si-a dat seama ca se poate auzi.

Despre localitate pot spune ca nu ai deloc ce face aici in Moeciu de Sus, noi ne faceam plimbarea de seara ori catre resortul Mistral care este un pic mai sus pe partea stanga, aprox 500 metri si apoi pe drumul forestier in padure, sau la vale o luam catre centru.

Ziua plecam cu masina la Bran, la Brasov, am vizitat cetatea Rasnov, apoi sus la complex la Cheile Gradistei –Fundata.

O bila neagra edililor care au neglijat un aspect important si anume trotuarele care lipsesc in totalitate, majoritatea turistilor care se plimba fiind nevoiti sa mearga pe strada si asa ingusta in unele locuri si sa se fereasca de masini mai ales daca au si copii mici pe care trebuie sa ii supravegheze.

Si inca o bila neagra pentru iluminatul insuficient pe aproape toata strada Bangaleasca. Nu stiu cum e in alte zone. Ce insuficient! Chiar aproape deloc. Cu greu reusesti noaptea sa mergi pe strada daca nu ai o sursa de lumina proprie sau daca nu te ajuta vreo lumina din curtea pensiunilor.

Noaptea in unele portiuni era mai intuneric decat in cel mai indepartat si izolat sat. Bezna totala. Nu se poate! Localnicii se plangeau de lipsa de interes a primarului de comuna fata de satul lor. Aaa si nu va mai zic de drumul de acces pana la Moeciu de Sus in special portiunea de la Cheile Gradistei pana in sat. S-a lucrat la o asa-zisa canalizare si asa au lasat. Incerci sa ocolesti gropile si sa intri pe contrasens dar fiind curbe stranse si dese risti sa te intalnesti cu cineva.

Te miri totusi ca turistii continua sa vina chiar asa rupandu-si masina pana acolo. Doar frumusetea locului mai face ca sa trecem peste neajunsurile astea. Si inca odata. La cati bani se aduna din impozitele pe atatea pensiuni (cate or fi inregistrate oficial), cel putin drumul de acces dar si iluminatul trebuiau sa fie decent. Parerea mea. !

PS. Am dat 95% strict zonei, neavand potential de distractie si relaxare gen piscina, shopping, animatori nici macar un club prin preajma.

Pensiunea strict merita nota 10. De retinut !

Va doresc concedii placute oriunde v-ati afla, iar celor care inca nu au ajuns inca, macar sansa de a visa... Multumesc.

Trimis de alunelu69 in 22.11.14 23:33:23
Validat / Publicat: 23.11.14 09:22:03

VIZUALIZĂRI: 4005 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alunelu69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Bujor de Munte -Str Bangaleasa spre resortul Mistral

[23.11.14 09:21:49]

Mutat în rubrica "Pensiunea Bujor de Munte [Moieciu de Sus], MOIECIU" (nou-creată pe sait)

[23.11.14 09:31:58]

Eugenia55* †
[23.11.14 14:02:27]

Iubesc Moeciu de sus, am si eu o pensiune de suflet despre care am scris recent, e loc sub soare pentru toata lumea!

alunelu69AUTOR REVIEW
[23.11.14 21:08:01]

@webmasterX Cred ca acolo este pensiunea din cate vad eu pe harta. Multumesc

alunelu69, Eugenia55*

• pagină generată în 0.050261974334717 sec