ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2014
DIN: Braila
ÎNSCRIS: 07.06.13
NOV-2014

Extrem de nemulțumit

Cu siguranta nu vom mai reveni!

Ne-am hotarat sa petrecem un week-end pe Valea Teleajanului, mai precis la Cheia. Fiind un grup de 8 adulti, cu copii, aveam nevoie de o pensiune cu patru camere duble, pretentiile noastre fiind sa fie curat si decent, ca voie buna se gaseste.

Am ales Vila Margareta din Cheia, intrucat din pozele prezentate parea ca totul arata foarte bine, living, bucatarie utilata, iar la Cheia nu mai fusesem de multa vreme.

Am fost dezamagiti inca din primul moment, cand, cu o ora inainte sa ajungem ni s-a spus ca pensiunea de fapt nu e in localitatea Cheia, ci undeva cu 14 km inainte de Cheia, desi adresa mentionata pe site-ul de unde am facut rezervarea era Cheia, str. Valea Popii. In fine, am zis sa trecem peste faptul ca in satul Valea Popii unde era pensiunea nu ai ce sa vezi sau ce sa faci, sperand ca poate se compenseaza cu restul.

Nici nu stiu cu ce sa continui, surprize au fost multe, desi era seara cand am ajuns, in casa era foarte frig, calorifele erau reci, (incalzirea se facea cu centrala pe lemne, mai precis in living era o soba de teracota in care trebuia sa bagam lemne sa se incalzeasca caloriferele), dar probabil ca proprietarul facuse focul cu cateva minute inainte de a ajunge noi. Prin urmare, ne-am imbracat bine si am asteptat sa se incalzeasca.

Trebuie sa va precizez ca noi nu suntem din cei foarte pretentiosi, am zis sa trecem si peste asta, am fi fost cat de cat multumiti daca macar era curatenie, insa dezamagire maxima si la capitolul asta, peretii murdari, totul era prafuit, panze de paianjen peste tot. Cand am gasit oase de peste pe jos, (in conditiile in care noi nu am avut peste la noi!) chiar glumeam zicand ca poate sunt de la revelion!

O alta dezamagire au fost camerele, nu ma refer la faptul ca erau mobilate minim, ci la faptul ca in camera noastra nici macar nu puteai deschide usa si sareai in pat, camera fiind de marimea patului, patul fiind lipit de caloriferul de la fereastra, cu latura dreapta lipit de peretele din dreapta, in partea stanga a patului erau cam 10 cm, in fata patului fiind cam 30 cm, cat sa se deschida usa pe jumatate, iar sus tavanul era inclinat, intrucat e mansarda. A fost foarte amuzant cand sotul meu m-a intrebat el unde se schimba, pe hol??? Nici macar nu am avut unde sa ne asezam bagajele in camera, probabil dimensiunile erau de 2m X 2,5, mai mult sigur nu avea. Celelalte camere erau ceva mai mari, dar mobilate sumar, cu pat si o noptiera.

Sa va mai zic despre bucatarie, problema nu e ca era open space, nimic de zis, insa lipsa mobila si aici, era un gen de spatiu in perete in care erau la vedere toate, claie peste gramada, a trebuit sa spalam fiecare vas inainte de utilizare si totul iti dadea impresia de imbacsit in jur.

Surpriza a fost si mai mare cand dimineata am vrut sa folosim aragazul pentru a face cafea si am constatat ca nici macar ala nu functiona, era un gen de plita care incalzea, dar dupa ce a stat ibricul pe plita mai mult de o ora, am concluzionat ca apa aia n-o sa fiarba niciodata.

Singurul lucru care ne-a placut a fost terasa din fata casei, unde era o masa cu scaune si un gratar, unde ne-am petrecut mare parte din timp. In jurul pensiunii chiar nu ai ce face, e un rau in apropiere, dar nu se coboara de la pensiune, ci pe un drum mai indepartat. Efectiv nu ai unde sa te plimbi daca vrei sa mergi pe jos, in cazul in care iesi in sosea, vajaie tirurile pe langa tine.

Cert e ca teapa mai mare ca aici nu ne-am mai luat de mult timp si am considerat ca oamenii trebuie sa fie informati, e suficient ca ne-am pacalit noi!

Trimis de Camelia Neacsu in 18.11.14 13:44:44
Validat / Publicat: 18.11.14 14:45:16

VIZUALIZĂRI: 1826 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Camelia Neacsu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.11.14 14:08:14]

@Camelia Neacsu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro și în calitate de autoare, după o lungă perioadă de „chibițat”.

[18.11.14 14:13:17]

Camelia NeacsuAUTOR REVIEW
[18.11.14 14:28:49]

@webmaster -

Multumesc,

Au fost foarte multe vacante despre care as fi putut sa scriu, insa de data asta ne-am intors atat de revoltati pentru lipsa de respect a unora pentru ceea ce inseamna turism in Romania, incat, asa cum am precizat, am considerat ca ar trebui sa impartasesc si celorlati experienta mea. La randul meu, si eu am avut de invatat din experientele altora.

Camelia NeacsuAUTOR REVIEW
[18.11.14 14:31:34]

@webmasterX -

Da, e ok.

roth
[22.11.14 22:02:15]

Pacat ca inca se mai intampla si asa ceva. Uite de ce e bine sa impartasesti atat pareri pro cat si mai putin pro pe saituri de gen, AFA, fara modestie este TOP informatii de turism la modul general.

Multumim de faptul ca ne-ai povestit o experienta cu bune si mai putin bune.

Vacante placute pe mai departe.

Camelia Neacsu, roth
Alte impresii din această RUBRICĂVila Margareta [Valea Popii]: