ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2014
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.05.13
OCT-2014

Splendida! mai frumos nu cred ca se poate.....

Dupa ce am citit luni de zile toate impresiile despre croaziere mi-am dorit din tot sufletul sa ajung si eu la o asemenea vacanta de vis.

Auzisem eu ceva inainte dar eram convinsa ca intro asemenea croaziera se pot imbarca doar oamenii cu bani. Citind tot ce se putea pe acest site am inceput sa caut, sa ma informez sa ma inscriu pe tot felul de site-uri ale agentiilor de voiaj si prin luna iunie am primit o oferta pentru 7 nopti si 8 zile pe Mediterana cu MSC Splendida la pretul de 399 plus taxe portuare de persoana cu plecare din Napoli in cabina interioara sau 499 plus taxe portuare cabina cu balcon cu plecare din Genova. M-am gandit, am citit, si in final am acceptat provocarea. Am optat pentru cabina cu balcon cu plecare din Genova doarece trebuia sa o iau pe fiica mea din apropierea Genovei si cat dadeam pe avion pana la Napoli ajungeam cam la acelas pret dar nu aveam vederea de care m-am bucurat atat de mult. Doamna de la agentie a fost foarte insistenta si in cateva zile am primit contractul pe care l-am semnat am platit jumatate si l-am trimis inapoi. Din acel moment din partea agentiei nu am mai sesizat nicio implicare.

Nu m-au instiintat nici macar de o asigurare storno care nu ar fi fost lipsita de interes in cazul in care nu mai puteam pleca in vacanta. Spre norocul meu nu a fost cazul.

In august am platit diferenta si dupa cateva mail-uri mi s-a transmis doar ca voi avea nevoie de un card pentru ca nu se plateste cash pe nava si in rest nimic…

Am stiut tot ce urma din impresiile altora.

Am insistat sa primesc actele cu 2 saptamani inainte de plecare deoarece plecam din tara dar am avut totul corect doar cu cateva zile inainte. Numele meu era gresit dar s-a luat legatura cu MSC si a fost corectata greseala si am primit tichetul de imbarcare iar cand am incercat sa fac check-in-ul eram cu nume de barbat, sexul masculin si data nasterii mele si al fiicei mele gresite total. Alte telefoane si alta agitatie si in final cu cateva zile inainte am avut totul corect.

Inainte de plecare la Genova a fost inundatie mare si strazi blocate si am avut iarasi emotii ca nu ajungem in port. Am dat telefon in portul Genova si o voce placuta mi-a spus ca pe mare e totul OK, Splendida pleaca la ora fixata dar singura problema este sa pot ajunge acolo. Am ajuns cu bine pentru ca strazile spre port nu au fost afectate.

In 12 octombrie am ajuns la terminalul vaselor de Croaziere si cand am vazut nava Splendida mi s-au inmuiat genunchii. Am predat bagajele, ni s-au atasat foile cu datele de identificare. Hamalul de acolo ne-a cerut bani de la obraz. Nici nu trebuia sa ii dam ca in afara ca a pus bagajul cu 10 metri mai incolo nu a facut nimic si nici nu era angajatul MSC.

Imbarcarea a fost foarte bine pusa la punct, ca la aeroport. Ni s-au prezentat ofertele si am achizitionat un pachet de cafea cu 23 euro si unul de sucuri cu 34 euro. Doar cate un pachet si nu a trebuit sa luam pentru amandoua persoanele din cabina. Si asa a fost ok pentru ca am gasit cafea pe nava la orice ora si pachetele le-am folosit doar pe puntea piscinelor, restaurantele celelalte sau la barul unde se fuma. Si asa a fost suficient.

Ni s-au facut pozele de recunoastere am primit cardurile, am trecut prin filtrul de securitate si am intrat in holul principal al navei unde era si receptia. Totul este foarte frumos, elegant, cu bun gust. Am depus 400 euro cash si a fost mai bine asa pentru a evita blocarile sumelor pe card sau mai stiu eu ce. Suma a fost suficienta pentru pachetul de cafea, de suc o excursie in Tunisia 7 euro pe zi de persoana pentru service Charge, 2 fotografii facute pe nava, cate o bere, limoncelo si apa mineral in fiecare seara la restaurantul a la carte iar la sfarsitul croazierei mi s-au returnat 26 euro necheltuiti.

Am fost indrumate catre cabina noastra si am avut placerea sa descoperim o zona foarte frumoasa cu tot ce trebuie si un spatiu foarte mare. Initial cand am primit confirmarea rezervarii am stiut numarul cabinei si am citit pe site-ul MSC ca este o cabina la etajul 9 Tintoretto dar pentru persone cu dizabilitati. Am sunat imediat la agentie sa mi-o schimbe pentru ca nu era corect asa insa mi s-a spus ca nu va fi nicio problema. A avut dreptate pentru ca in afara de o rampa pentru iesirea pe balcon, nu a avut nimic deosebit chiar a fost mult mai spatioasa ca celelalte, cu usile mai largi ceea ce nu a deranjat deloc. Cabina este pe partea stanga a navei si asa am putut sa ne bucuram de fiecare intrare si iesire din porturi. Bagajul a ajuns mai tarziu si dupa ce ne-am instalat am plecat sa descoperim aceasta bijuterie de vas.

Are 16 etaje iar la etajul 14 se gaseste Selfservice-ul buffet Pago, Pago si Bora Bora unde am gasit in fiecare zi tot ce doresti sa mananci, si in plus cafea, apa, gheata, lapte cald si rece, ceai la orice ora iar sucurile la dozator numai dimineata. Cafeaua era buna

La etajul 15 Leonardo da Vinci se gaseste Playa del Sol, Piscina pentru copii, barul Graffiti

La deck-ul (etajul) 16 Michelangelo este MSC Arena Centrul Sportiv foarte bine dotat si foarte frumos in partea din fata a vaporului cu vedere la mare. Cinema 4 D dar am inteles ca nu a fost grozav (noi nu am fost), F1 Simulator, Clubul 33 care se deschide pe la ora 23

Am inteles ca mai era un Sun Deck 18 cu Solarium dar nu l-am vazut.

Am fost repartizate in seria 2-a la restaurantul La Reggia care incepea la ora 21:00 si a fost foarte bine pentru ca la ora 19:30 incepea spectacolul la teatru apoi mergeam la masa.

Foarte frumos acest restaurant iar chelnerul care era din Honduras facea orice ca sa ne simtim bine,

Meniul foarte variat cu 4 feluri si fiecare fel cu cel putin 2 variante. Daca nu iti plecea puteai oricand sa ceri altceva, fara nici cea mai mica urma de suparare. La masa am fost instalate impreuna cu alte 3 perechi de romani si a fost bine pentru ca pe vas nu mai erau alti conationali, sau nu i-am vazut noi, iar seara ne facea placere sa povestim ce am facut in cursul zilei.

Am avut ca destinatii Napoli, Messina, La Goulette Tunisia, Barcelona, Marsillia si inapoi la Genova.

Excursiile organizate de nava sunt foarte scumpe si daca studiezi locurile poti foarte bine sa te descurci pe cont propriu. Noi am vrut sa vedem Vezuviul dar spre ghinionul nostru nu au avut ghid nici de limba italiana, nici de spaniola sau macar de franceza dar noi nu cunoastem nici limba engleza nici germana si nici araba asa cum ar fi putut sa ne ofere ei asa ca am renuntat si in port fiind foarte aproape de terminal am luat buzul turistic si am facut turul Napoli-ului, unde am vazut cat de frumoasa este partea golfului si acum inteleg de ce napoletanii sunt asa de mandrii. In schimb zona saraca este foarte trista si se vede saracia.

In Mesina de asemenea am luat buzul turistic si apoi am stat in piata orasului si ne-am bucurat de o cafea si o inghetata bune.

In Tunisia am luat excursie de pe vas cu ghid si am facut turul pentru shoping. Nimic deosebit doar ca alta civilizatie iar negustorii sunt foarte insistenti si nu scapi usor de ei, doar daca reusesti sa ii ignore. La magazine iti cer preturi astronomice si daca platesti te pacalesti pentru ca ceea ce vor sa vanda ei cu 250 de euro poti negocia pana la 50 euro.

In satul Sidi Bou Said am admirat casutele albe cu ferestre si usi albastre si cu o sumedenie de flori colorate. Comerciantii vand orice si totul se negociaza. Am reusit sa cumparam ulei de argan, sofran si cativa magneti dar multe lucruri chinezesti.

Barcelona a fost dragoste la prima vedere. Mi s-a parut deosebit de frumoasa si curate cu cladiri aratoase dar mare aglomeratie. Am luat buzul turistic dar nu a fost cea mai inspirata idee deoarece nu am reusit sa facem decat o parte din linia rosie, apoi albastra pana la Sagrada Familia unde am coborat si din cauza aglomeratiei am mai putut urca in urmatorul autobus decat dupa coada de vreo ora. De intrat nu se putea pentru ca erau cozi mari si nu era timp. In restul timpului s-a stat in blocaje de masini si la semafoare.

Nu am coborat decat la Casa Batlo pentru cateva poze iar parcul Guell l-am lasat pentru alta data. Am trecut si pe la stadionul FC Barcelona apoi am coborat in Piata Catalunya de unde am luat-o spre port pe Rambla. Foarte frumos. Am intrat si in Piata Bocheria si m-a uimit varietatea de peste, fructe de mare, legume, e, fructe nemaivazute pana acum si am luat bineinteles o salata de fructe cu 1 euro. Am facut cateva poze cu o statuie vie si apoi inapoi in port pentru ca riscam sa spunem bye, bye Splendidei.

La Marsilia am fost profund dezamagita pentru ca francezii nu s-au invrednicit sa faca niste linii de autobuze din portul nou in oras. Am intrebat un angajat al portului cum ajungem in oras (am facut greseala ca nu am luat transportul pus la dispozitie de nava cu 16 euro de persoana dus intors) si oricum nu stia nicio limba decat franceza dar ne-a aratat picioarele apoi o linie verde si ne-a spus sa mergem pe linia aceia 2.5 km pana la autobuz. Am luat-o pe jos pe respectiva linie iar cand am ajuns la autobuz nu am incaput toti in el si urmatorul era peste o jumate de ora, asa ca am facut cale introarsa si ne-am multumit sa facem poze cu …terminalul. Un dutty free era doar la nava Costa Serena ceva amenajat intr- baraca (fara exagerare) Am luat cateva souveniruri si asta a fost Marsilia fara dorinta de a ma intoarce.

Distractia pe vas a fost foarte bine pusa la punct. Tot timpul era ceva organizat si aveai de unde alege. De la plaja la piscine, muzica live in holul luxos de la receptie sau in cluburi sau celelate restaurant. In fiecare seara spectacol la teatrul navei. O sala foarte mare si fumoasa si in fiecare seara alt spectacol. In una din seri au evoluat si duetul Duo Transilvania.

In fiecare seara am primit in cabina programul cu activitatile si programul de a doua zi precum si tinuta recomandata

In seara de 14 octombrie Comandantul navei Ferdinando Ponti a si-a prezentat sefii departamentelor si a oferit o sampanie si cocktail si cine a dorit a facut poze cu el.

Nava are o stablitate la care nu ma asteptam. Nu am avut niciun fel de rau de mare si nici nu am vazut alte personae afectate. Eu la varsta mea sufar de insomnii dar pe nava am dormit ca un nou nascut in leganatul usor al Splendidei.

Totul a fost la superlativ, incepand cu mancarea care a fost 24 de ore din 24 si doar carcotasii ar spune ca a lipsit ceva si terminand cu personalul navei care au facut tot posibilul sa ne simtim bine. Animatie a fost tot timpul si erai antrenat sa participi la concursuri sau dansuri.

In camera se facea ordine de doua ori pe zi si prosoapele erau schimbate zilnic. Seara gaseam patul pregatit de culcare si cu pijamalele pregatite.

Timpul a fost excellent si am putut face si plaja in luna octombrie.

La fiecare plecare din port in sunetul de ramas bun al navei ne dapartam de tarm in cantecul Con te partiro cantat de Andrea Bocelli.

Cu siguranta voi mai merge in croaziera dar cred ca mai frumos ca pe Splendida nu poate fi…sau poate Preziosa sau Fantasia.

Daca cineva vrea sa afle si alte detalii ii stau cu placere la dispozitie.

Trimis de koko48 in 28.10.14 20:53:22
Validat / Publicat: 28.10.14 23:18:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 4991 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (koko48); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Interiorul navei Splendida

webmaster [28.10.14 23:17:52] »

Floryn81 [29.10.14 11:36:00] »

Un articol splendid! E o plăcere să mă nimeresc la fix pentru acordarea Suberbonusului!

Swan1 [21.11.14 09:41:26] »

Multumiri pentru informatiile detaliate. Ma pregatesc sa plec in decembrie intr-o croaziera cu MSC Orchestra. N-am mai fost pina acum. Culeg lamuriri de pe toate reviews-urile oricaror nave pentru a avea o imagine cit mai aproape de realitate. Am multe intrebari, de la cu cite ore inainte de imbarcare ne prezentam la check in, la pachete, decont, restaurantele fara extracharge (sunt precizate in programul zilnic?), plaja, prosoape, bacsisuri, tinute recomandate, pina la plecarea in excursii (ora anuntata, debarcare pt ele), pretul pozelor facute de cei de pe vas cu diverse prilejuri si pina la depunerea bagajelor in fata usii, cu etichete pe culori, prioritatile la debarcare. Orice! :-) Multumesc pentru eventualele completari.

koko48 [22.11.14 12:26:58] »

@Swan1 - Imbarcarea am facut-o la ora 12:00-13:00, desi in bilet spunea ca de la ora 16:00. Oricum nava pleaca la fix asa ca nu iti poti permite sa intarzii. Dupa imbarcare ai multe de facut pe nava pana la plecare, incepand cu vizita intregii barci si terminand cu o masa bogata pe care o poti lua de cum urci pe vapor. Pachete sunt cateva dar daca nu sunteti bautori e suficient si cu ceea ce gasiti non stop la bufet adica apa, suc (dimineata) cafea, ceai, gheata, lapte. Intra pe site-ul navei si vezi in detaliu ce pachet doresti si pe acesta il iei la urcare. Noi am luat doar pachetul cu 21 de cafele si pachetul cu 12 sucuri la sticla. Acestea le-am savurat in baruri, pe terasa, sau in holul receptiei ambele persoane si noua ne-a fost suficient. Nu sunt o zgarcita dar nu avea rost sa imi iau pachete. La masa de seara am luat apa minerala si in baruri am mai cumparat un limoncelo, o bere etc si nu am depasit bugetul pe care il alocasem (400 euro). Aici au intrat si 2 fotografii foarte scumpe. O fotografie mare este 39 euro (fara exagerare) si una mica 19 euro.

Programul zilnic il primesti in fiecare seara si daca intri pe pozele mele din review (celelalte nu cele afisate in dreapta) am postat si una cu acest program si iti faci o idee. Plaja am facut in luna octombrie si pe terasa iti da cate prosoape vrei pe baza cardului. (nu mi l-a cerut de fiecare data)

Tinute recomandate vei vedea in programul care il primesti. A fost o seara italiana si alta in care capitanul navei a dat o sampanie si ne-a facut onoarea de a face o poza cu el. Bininteles ca toata lumea a fost la "4 ace"

Seara la un restaurantul la care eram alocati nu puteai merge in slapi si pantaloni scurti se impunea o rochie de seara ceva.

La plecare am pus bagajul in fata usii noaptea la ora 2 si l-am gasit dupa ce am coborat de pe nava. In programul pe care il primesti seara se specifica clar culoarea la care esti, la ce ora si unde este intalnirea pentru debarcare. Camera trebuie eliberata la ora 7 dar poti preda bagajul de mana si pana iti vine randul la debarcare poti merge la bufet sa mananci sau sa bei o cafea. Poze se fac tot timpul pe vas sau in excursii si la imbarcare face la toata lumea dar nu esti obligat sa le iei. Eu as fi vrut s-o iau pe cea facuta la imbarcare dar nu merita la asa un pret. Sigur sunt facute de profesionisti, cativa erau romani dar nu pot face concesii la nimeni. Bacsisul ti-l opreste pe card in fiecare zi dar eu am dat la plecare si stawardului care ne-a facut curatenie in cabina si chelnerului si ajutoarei lui si au fost foarte multumiti. Oricum acestia lucreaza cred ca 20 de ore din 24 si chiar isi merita pe deplin ciubucul

Daca mai vrei sa stii ceva intreaba, si toti de aici iti pot raspunde.

Vei avea o vacanta de vis, nu stiu cum e nava dar compania este foarte organizata.

O vacanta placuta iti doresc si asteptam vesti la intoarcere.

Vdaniel [22.02.15 00:09:34] »

Bună seara,

Foarte utile impresii. Am rezervat o cabină pe MSC Fantasia pentru 21 iunie 2015 pe acelaşi traseu. Până mă întorc cu impresii aş vrea să completez cu câteva informaţii utile:

1. La Napoli şi La Valletta nava opreşte în portul turistic. Se merge pe jos în oraş.

2. Din Messina Centrale, la 800m de port se poate lua trenul până în Taormina Giardini pentru 5.95 Euro dus întors, care circula la jumătate de oră, timp de 1 oră, distanţa 50km. Din gara Taormina până în centru este 1km pe scurtătură. Autobuzul are staţiile în centru dar face 1h40" şi e cu rezervare. Vezi:

3. Din La Goulette se poate lua trenul TGM care vine la 6" din staţia Le Bac până în Tunis, Cartagina sau Sidi Bou Said cu echivalentul a 0,4Euro călătoria în dinari tunusieni. Vezi

http://boards.cruisecritic.com/showthread.php?t=1004051 si

4. Pentru Barcelona se poate merge pe jos 2,3 km sau cu Blue bus până la Mirador de Colom pentru 2,5 Euro dus, ori 3,5 Euro dus-întors. Vezi:

5. Pentru Marsillia se poate lua shuttlebus gratuit din portul comercial Môle Léon Gourret până la Joliette sau autobuzul 35 care vine la 30" din staţia Cap Janet până la Joliette. Vezi:

Sper ca intervenţia mea să fie utilă...

koko48, Swan1, Vdaniel
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Splendida: