ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2014
ÎNSCRIS: 24.01.10
NOV-2013

Prima Croaziera... indragostit iremediabil

De foarte mult timp eram interesat de o Croaziera, dar niciodata nu finalizam oferta... ba erau prea scumpe, ba in anumite perioade cand nu puteam pleca, pana cand in Aprilie 2013 am primit un newslater de la o agentie necunoscuta din Cluj care se ocupa numai cu asa ceva. Erau niste oferte incredibile ca pret (200,300,400 euro pe cabina plus taxele portuare, fata de 2000 de euro in pret de lista).

Am rezervat dupa ce m-am documentat putin despre aceea agentie. o camera dubla superioara la incredibilul pret de 330 euro per cabina la Msc Splendida in luna noiembrie 2013.

Traseul a fost urmatorul: Civitavechia. Genova, Marsilia, Barcelona, Valencia. La Goulette (Tunisia).

Nava arata exceptional clasificarea ei este de 5 stele (pozele pot confirma acest lucru) camera, mancarea, serviciile, spectacolele, totul este la superlativ.

Nu mai insist cu mari descrieri pt ca sau mai scris multe despre nava, insa o sa incerc sa va dau cateva "mici ponturi'' pt a va face vacanta placuta si a nu arunaca euroii pe geam.

Imbarcarea sa facut la Civitavechia (Roma) iar pt a ajunge acolo trebuie sa luati trenul Regio din gara Termini. (sant si alte trenuri pe acest traseu care fac 10-15 minute mai putin dar costa de 3 ori mai mult). Trenul spre Civitavechia pleaca de la liniile 25-27 iar ele se afla la sfarsitul peronului in partea dreapta. Bilete luati de la automate, sant multe si nu treb sa stati la coada. Mare atentie la portofele. O sa vedeti aici... ce nu vedeti nici in tara. Eu am ramas: interzis: la ce pot face MASTERANZI ROMANI.

La iesira din gara Civitavechia portul se afla la 2 km in partea dreapta iesirii din gara. Mergeti pe jos pe faleza iar la intarea in port va asteapta autobuzele de transfer.

Prima oprire GENOVA: nu luati transfer pt ca aveti 10 minute de mers pe jos pana la Acvariu, iar de acolo pe stradute si in alte 10 minute santeti in centru.

Noi am luat un autobus descoperit pt 30 minute de plimbare in oras dar nu a meritat.

Marsilia: departe de port, transferul costa 15 euro pers... dar timp la dispozitie cateva ore. Va lasa in portul de ambarcatiuni mici din Marsilia exact langa Galeriile Lafayet. Nu ratati Notre Dame, de acolo se vede toata Marsilia, dar se ajunge foarte usor cu un autobus pe care il luati de la prima strada dupa ce treceti de MC Donald si costa 1,50 dus intors. Mai exista optiunea unui trenulet descoperit care circula in oras si care costa 5euro. Langa Mc Donald exista un restaurant de sushi... incredibil de bun, daca santeti pasionati.

Barcelona, nu luati transfer... costa 10 euro persoana si va duce 2 km. Va lasa in apropiere de Rambla. Pe jos faceti 15 minute! Ca noutati, in Parcul Guell au bagat taxa de intrare 7 euro, iar la Sagrada coada e mare dar merge destul de repede. Folositi metroul, merge repede si are stati aproape la toate obiectivele importante.

Valencia. Trebuie sa luati transfer sau taxi, excursie etc. Transferul te lasa langa centrul istoric unde este si celebra Catedrala, piata alimentara, magazinul Pinochio etc. Daca santeti pt prima data in Valencia trebuie sa ajungeti in Orasul stiintelor si al artelor care este fantastic iar OCEANOGRAFUL (cel mai mare din Europa nu trebuie de asemenea ratat)

TUNISIA... hmm Vaporul vine in port in La Goulette iar pana in capitala trebuie sa luati transfer sau taxi. Transfer 16 euro se face cam 30 de minute pana in capitala Tunis. Mergeti cu un ghid local care va plimba doar in bazar pe cateva strazi si la cateva magazine. Sincer... nu merita absolut deloc. Nu ai ce sa vezi. In port exista un Dutty Free de unde iti poti lua suveniruri, mirodenii, iar camilele te asteapta pentru o plimbare exact langa vapor. Pe vapor, puteti urca cu apa, suc cumparate din oras... mai putin bauturile alcoolice, care sant oprite si returnare la plecare. O sa fiti invitati de foarte multe ori la poze... sant foarte scumpe. Seara sant ''chipurile ''oferte la magazie cu parfumuri, ceasuri etc 2 la pret de... Nu faceti abolut nici o afacere. Le gasiti mai ieftine in aeroport.

Daca ospatarul care va serveste la masa dv rezervata pe perioada sejurului in restaurantul A LA CART va ofera bautura din partea casei... nu refuzati. Intrati cu el in vorba pt ca veti putea beneficia de bauturi multe... pt cativa euro da-ti LUI. Adica doua famili de romani... 6 persoane consumatie 40 EURO... nota de plata 0 euro, 10 euro da-ti lui. Ei sant ziua la bufetul BORA-BORA la debarasat si puteti vb cu el si acolo pt bauturile contra cost.

In fine, daca aveti copii mici, nu ezitati sa ii lasati dupa masa, sau cand mergeti in oras, pt ca au niste conditii incredibile, iar copii vor fii foarte ferciti. Sant tot timpul 3-4 animatori cu ei, se joaca, ii duc la restauran, t la masa unde au bufet special pt ei, la spectacole stau in primul rand... etc.

Daca nu ati mai fost in croaziere, nu le evitati! Vaporul este asa de mare incat nu veti simtii absolut nimic. Nici un rau de mare, nimic. Totul este la superlativ.

Abia astept urmatoare croaziera pe care deja am platit-o pt Europa de nord in SEPTEMBRIE.

Vacante minunate va doresc, iar pozele ataste sper sa va convinga!

Trimis de bogdan 75 in 05.04.14 10:52:05
Validat / Publicat: 05.04.14 12:16:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 3746 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan 75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera superioara pe msc splendida

smuki dog*
[05.04.14 13:59:47]

@bogdan 75: buna ziua,

Se poate va rog numele agentiei de la care ati achizitionat sejurul?

Multumesc

[05.04.14 14:15:31]

@smuki dog: pe privat avem voie, sa nu facem reclama aici

koko48
[20.04.14 00:28:49]

Cu ce agentie ai plecat?

andromeda
[24.03.15 13:05:16]

Ai gasit o oferta f buna. Te rog numele agentiei - te rog mesaj privat.

De curiozitate cat ai platit pt cea din septembrie? Si cu ce agentie?

[24.03.15 13:53:17]

@andromeda - am raspuns pe privat

Mikki
[29.08.15 03:00:43]

Buna, poți sa-mi zici de pe site sau de la ce agenție ai cumpărat croaziera? Oferta suna bine, dacă se păstrează prețul. Ma tot uit de o croaziera in sudul Mediteranei, cu oprire in Santorini. Poate pentru la anu' găsesc ceva interesant. Mersi si drumuri bune!

[29.08.15 08:52:24]

@Mikki: Buna, iti scriu pe privat numele agenției.

anida73
[25.05.19 19:46:09]

@bogdan 75: Si pe mine ma intereseaza numele agentiei.

As mai vrea sa stiu ce costuri suplimentare implica croaziera, in afara de transferuri. M-am documentat pe seascanner si am vazut ca mai este o optiune de19 euro/pers pentru bauturi, dar mi se pare mult, 19 x 7 zile x 2 pers... nu cred ca merita.

Astept raspuns privat.

Multumesc

[25.05.19 20:28:38]

@anida73: Buna, am raspuns in privat... vezi ca acest review este din prima noastra croazieră in... 2013. Lucrurile sau schimbat mult in ce priveste prețurile insa trebuie sa urmărești ff bine ofertele si sa alegi ce iti convine. Costuri suplimentare exista gen... service charge... care difera de la vas la vas... cam 10 euro zi adult... si altele. Daca ai nevoie de anumite sfaturi scrie in privat si te mai ajut cu anumite ponturi.

andromeda, anida73, bogdan 75, koko48, Mikki, smuki dog*
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Splendida: