ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2014
ÎNSCRIS: 08.06.14
OCT-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Veliko Tarnovo, un loc linistit

Fiind in cautare de SPA, si cum am cam luat mai toate SPA-urile noastre la mana, am decis sa incercam la vecinii nostri bulgari. Am gasit o oferta ce a parut interesanta la Veliko Tarnovo, la Yantra Grand Hotel. Partea interesanta ca oferta buna am gasit-o chiar pe site-ul lor si nicidecum la vreo agentie. Asa ca in banii platiti am primit, pe langa MD si acces la piscina si jacuzzi, o cina pentru doua persoane, un cocktail de bun-venit, acces gratuit la fortareata Tsaravets, acces gratuit la sala de fitness si o procedura, la alegere din 6, pentru fiecare dintre noi. Un deal ok, am zis.

Doar ca SPA-ul nu e deloc ce am sperat. Piscina mica... cam pentru 5-6 persoane... Daca erau 10 cred ca era deja aglomeratie ca la Mamaia! Jacuzzi, ceva mai mare decat al nostru de acasa. Si rece, fratilor in sectorul destinat SPA! Iar apa, si ea, destul de rece. In asa fel ca soatza mea a preferat sa nu intre decat sa riste ceva raceala... Asa ca depunctare maxima la acest nivel. SPA avea si sauna si baie turceasca, contra cost (in jur de 30 lei/zi, in banii nostri, parca) dar la steam bath mirosea deloc placut a mucegai, asa ca ne-am lipsit. Daca totusi ajungeti si luati oferta noastra, ca procedura alegeti Scrub-ul cu capuccino. De fapt, o moldoveanca ce lucra acolo si a luat-o in primire pe soatza mea, i-a spus ca a fost cea mai buna alegere dintre proceduri. Sotia a mai facut un tratament de curatare a fetei - facut ok, mi-a spus ea, iar eu un masaj turcesc... un fel de hammam, insa departe de ceea ce inseamna hammam... Camera racoroasa... masa de marmura nu foarte bine incalzita... La aceste proceduri am primit 20% discount.

Cam atat de partea legata de SPA.

Cazarea: foarte ok. Camera frumoasa, spatioasa, cu vedere la fortareata. Panorama frumoasa si din dormitor si din baie (care avea si ea un geam destul de mare). Insa si aici, destul de rece! Noroc ca am gasit doua pilote in dulap si le-am adaugat peste cele existente si de atunci totul a fost ok.

Personalul amabil, hotelul arata excelent. Au un lobby superb! Restaurantul foarte frumos, micul dejun indestulator si bun...

Ce ne-a bucurat a fost faptul ca am descoperit in Veliko Tarnovo o oaza de istorie, un ora placut... in multe locuri l-am asemuit cu Nessebar-ul. Foarte multe magazine pline de antichitati... Puteai sa te plimbi lejer si sa te simti super ok...

Aproape de hotel am luat masa la un local original 100%. Voi atasa ceva poze ca sa vedeti de ce am spus asta. Cert e ca am mancat foarte bine si ieftin... Circa 63 de lei in banii nostri, asa ca treceti pe acolo si n-o sa regretati!

Una peste alta, pentru banii dati a fost mai mult decat bine, per ansamblu, doar cu minusurile legate de SPA...

Trimis de diogene2577 in 16.10.14 08:29:15
Validat / Publicat: 16.10.14 09:12:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipuri, Nessebar, Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 3230 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diogene2577); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.25 EUR pe cameră

[16.10.14 08:52:24]

@diogene2577: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

diogene2577AUTOR REVIEW
    [17.10.14 09:18:49]

Cred ca este ok... Am icarcat coodonatele de la un alt review...

diogene2577
    Alte impresii din această RUBRICĂYantra Grand Hotel: