ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2013
ÎNSCRIS: 06.07.11
MAY-2013

Dotari de 4* dar curatenie de 3* cel mult

Dupa cateva luni in care am lucrat minim 10 ore/zi, am hotarat ca este cazul sa ne luam o minivacanta. Satui de litoralul bulgaresc care in aceasta perioada este invadat de cei dornici de all inclusiv si ultra all inclusiv si dorind altceva ne-am hotarat sa mergem la Veliko Tarnovo.

Am ales Hotel Yantra, nestiind de fapt ca este cea mai scumpa locatiei din zona, ci doar pentru faptul ca a corespuns nevoilor noastre de distanta: Bucuresti-locatie, spatiu - suprafata apartamentului, apropierea de numeroase obiective turisice (mult prea multe pentru a putea fi vizitate in cele 5 zile si jumatate cat am stat) si piscina incalzita (fetita noastra face innot si am tinut sa nu isi iasa din ritm). Am incercat rezervarea prin celebrul booking dar mi s-a parut cam piperat pretul asa ca am apelat la prietenia care s-a inchegat de-a lungul timpului intre mine si proprietara unei agentii ce turism care au activitate pe Bulgaria si am obtinut un pret cam cu 35 euro mai mic per noapte.

Am plecat in jurul orei 8.45 din zona Pallady, am prins un trafic infernal, motiv pentru care am reusit sa ajungem la Giurgiu in jurul orei 10.30. La vama trafic obisnuit, deja valul de romani care mergeau spre mare trecuse. Vignieta am luat-o pe 1 an din comoditate, acum avand nevoie de 1 saptamana, in iulie de 2 de cate o saptamana, in septembrie de o alta de o saptamana si probabil la anul in aprilie de inca o saptamana si ca sa scapam de acest stres am facut alegerea asta.

Drumul desi nu este foarte bun, iar pe alocuri ai senzatia ca este complet decopertat nu are gropi foarte mari, traseu este de dificultate medie spre usor. Nu acelasi lucru poate fi spus si despre portiunea din Giurgiu pana in Vama unde sunt 2 gropi, adevarate cratere.

Ajunsi in fata hotelului, sotul si copilul au ramas in masina, eu am facut chek in-ul si un baiat dragut l-a indrumat pe sotul meu in parcare. Ne-a luat bagajele, ne-a condus in camera si acolo, gandindu-ma ca ne-ar putea face un loc mai bun in parcare i-am dat 10 euro. In urmatoarele 3 minute era jos si ne-a indicat un alt loc de parcare sub geam, fix in bataia unei camere de luat vederi asa ca din acest moment vacanta avea sa fie una fara grija masinii. L-a indicatia lui si a receptionerei ne-am deplasat la Arbanassi cu taxiul, 5 leva dus - 5 intors (pret f mic din punctul meu de vedere).

Camera a fost dubla deluxe, compusa dintr-un hol deschis - dulap 3 usi, oglinga, spatiu pantofi, o camera cu TV, canapea extensibila, fotoliu, masa si minibar, dormitorul propriu zis cu un pat dublu mare, masa, TV, noptiere. Mobilierul dadea senzatia de vechi in sensul bun al cuvantului.

Ca si facilitati am avut acces gratuit piscina, mic dejun, sauna (dar nu am fost deloc din lipsa timpului - preferam sa dorm la pranz cu pitica), papuci, crema ras, aparat ras, sapunuri, sampoane, tratament intretinere par, periuta dinti, pasta dinti, crema maini si discuri pt demachiat, pieptan, betisoare urechi, pila si betisor unghii, halate baie (sper sa nu fi ratat nimic).

Impresionant ca si consumabile puse la dispozitie la venire, doar la venire, pe parcursul sejurului nimic nu este completat cu exceptia hartiei igienice si nu este prima data cand beneficiez intr-un hotel de astfel de consumabile (prima data cand am avut parte de un asemenea lux a fost intr-un hotel din Romania - Hotel Continental din Arad, de fapt cel mai luxos hotel -apartament - in care am fost vreodata).

Hotelul pare mic din afara, insa este impresionant cand intri. Chiar in fata receptiei se deschide un salon imens de unde se vede Trapezita si Cetatea Taravet, precum si raul Yantra. Din pacate, spectacolul de lumini si muzica a lipsit, cei de la intrarea in cetate nu stiau cand va fi reluat, insa in noaptea de Inviere a avut loc o slujba impresionanta, transmisa pe niste panouri imense iar la finalul slujbei a fost un mare foc de artificii (personal nu consider ca isi aveau rostul intr-o asemenea seara dar...). Liftul interior coboara pana la etajul -3 si urca pana la etajul 4. La etajul 1 este receptia, iar de la 2 in sus sunt camere.

La -1 este restaurantul, -3 este piscina si un pic mai jos SPA.

Prin camere se intra in fiecare zi chipurile pt curatenie, dar cu siguranta se punea doar hartia igienica si se aranjau prosoapele. Praful era de 2 degete cand am plecat de acolo, drept dovada ca pe marginile mobilei nu se atinsese cu carpa. Un alt aspect de semnalat este faptul ca la restaurant, pe mese nu erau servetele, decat foarte rar si numarate.

Oricum este un hotel la care voi mai merge, dar in aceleasi conditii de apartament.

Oricum,

Trimis de cristianam in 06.05.13 17:56:12
Validat / Publicat: 06.05.13 19:19:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Constantin si Elena, Nispurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 2696 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Yantra
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.25 EUR pe cameră

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [06.05.13 19:38:26]

Anul trecut am fost şi noi în vacanţa de Paşte la Grand Hotel Yantra. Fiind o familie formată din cinci persoane am ales apartamentul prezidenţial cu vedere spre Cetatea Ţarilor şi o imensă teresă. Pentru noi a fost o vacanţă reuşită, este o zonă a Bulgariei care nouă ne place mult şi în care vom reveni cu siguranţă.

Anul acesta am ales pentru zilele libere de 1 Mai şi Paşte, hotelul New Montana din Sinaia şi nu am regretat. Vacanţa ne-a costat cam la fel ca cea de la Grand Hotel Yantra. Apartamentul în care am fost cazaţi anul trecut a fost mult mai spectaculos decât camerele de la New Montana dar piscina, micul dejun, cina bufet din ajunul Paştelui cu preparate de post şi de dulce, prânzul din prima zi de Paşte cu o mare varietate de bucate specifice Sărbătorii Pascale, primirea tradiţională din noaptea de Înviere, toate serviciile au fost mult mai bune la New Montana.

Îmi place Grand Hotel Yantra mai ales pentru vederea spectaculoasă către cetate, Veliko Târnovo cu străduţele sale pitoreşti este un loc în care vom reveni mereu cu plăcere dar vacanţa din care abia ne-am întors ne-a convins să petrecem Sărbătorile acasă, în România!

Vă doresc să aveţi parte de multe vacanţe frumoase!

Floria

cristianamAUTOR REVIEW
    [06.05.13 21:00:45]

@Floria: si pentru noi a fost reusita, doar am punctat cateva aspecte negative sesizate de foarte multi dintre ce care erau acolo.

La masa multi comentau de lipsa servetelelor.

La noi in camera este cumva de inteles praful pentru ca eram la etajul 2, chiar deasupra receptiei si tineam f mult geamul deschis fiind o perioada neobisnuit de calda, dar asta nu scuza faptul ca nu se stergea macar odata la 2 zile.

In rest totul a fost ok si in septembrie, in functie de celelalte plecari (mai avem 2 saptamani programate de Grecia si 1 de Arad) + cel putin 1 delegatie in tara si in functie de buget am vrea sa revenim.

Oricum Hotelul si localitatea e altceva, altceva de care aveam nevoie sa ne rupa de cotidian.

Dragoș_MD
    [07.05.13 00:42:45]

@cristianam:

E musai să te avertizez: pentru excursia de anul viitor va fi neapărat nevoie să cumperi altă vinietă! La ei (la fel ca la noi, mai pe la începutul taxelor de drum), vinieta anuală este pe an calendaristic (vezi și aspectul, comparativ cu cele săptămânale sau lunare - nu au posibilitatea de a fi marcate cu data de începere a validității, ci doar au înscris anul pt. care sunt valabile - '13, în cazul de față). În opinia mea, dacă nu mai faceți alte excursii suplimentare până la 31 decembrie a. c., tocmai ați cheltuit inutil vreo 14 €.

teddycarebears
    [07.05.13 01:18:34]

@Dragos: ai dreptate cu vignieta dar acum e deja luata oricum din calculele noastre erau:

- 5 EUR acum

+ 13 EUR in iulie

+ minim 5 (maxim 13) EUR prin septembrie

= 23 - 31 EUR...

diferenta fata de 34 EUR cat am dat pe restul anului este ok... macar atata paguba sa fie ca in rest drumul a fost ok...

Dragoș_MD
    [07.05.13 09:50:07]

@teddycarebears: nu prea pricep de ce pui 13 € în loc de 10 (2x5), iar dacă adun și pe cei 5 de la anu' (pe care credeai că i-ai economisit)...

Dar trebuie să recunoaștem - un avantaj tot există: de acum până-n decembrie intri la ei fără griji. Și admit că la un moment dat și eu aș fi făcut gestul ăsta, dar până la urmă am renunțat.

traian.leuca †
    [07.05.13 11:01:34]

Spectacolul de sunet şi lumini de la cetate, este unul extraordinar de frumos.

L-am văzut în iunie 2012 în două zile consecutive, iar când am trecut pe aici a doua oară cu nişte prieteni (venind de pe litoralul bulgăresc), deşi în plin sezon turistic, spectacolul nu a mai avut loc, în cele trei zile cât am stat aici.

Nu am înţeles în ruptul capului, de ce nu există un program afişat, cu zilele în care acest spectacol se manifestă.

Am încercat să aflăm acest lucru de la poarta cetăţii, însă nimeni nu ştia nimic

cristianamAUTOR REVIEW
    [07.05.13 21:47:15]

@traian. leuca: si noi am intrebat la intrarea in cetate dar au dat din umeri din pacate

cristianam, Floria, teddycarebears, traian.leuca
    Alte impresii din această RUBRICĂYantra Grand Hotel: