ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2014
NOV-2009

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Extrem de nemulțumit

Dezamagire totala, Egipt.

Mi-am dorit intotdeauna sa vizitez Egiptul... istoria lui ma fascina, piramidele, Muzeul Egiptean... Nilul... In 2009 am fost ptr 8 zile in Egipt si am crezut ca sunt printre norocosii lumii.

De cand am aterizat in Cairo am fot neplacut surprinsa de mizeria din jur, traficul haotic si cersetori peste tot.

La hotelul Victoria unde am fost cazata pot spune ca am fost multumita, camera curata, angajatii amabili.

Visul meu era sa vad piramidele... drumul lung prin Cairo, caldura inabusitare, cu toate ca ea in noiembrie, traficul infernal m-au facut sa regret alegeea facuta. Ajunsa la piramide am avut un soc:nimic din ce sperasem nu se adeverea, mizerie peste tot, hartii, pet-uri, excremente de camile si cai, oameni obositor de insintenti care te imbiau sa le cumperi produsele ieftine, hoti si cersetori peste tot. Dar socul meu a fost MIZERIA din jurul piramidelor.

Cairo, cel mai murdar oras vazut vreodata, tomberoane din care se revarsau resturile mirositoare, muste, oameni care-si vindeau marfa pe jos, inclusiv painea.

In concluzie, n-as mai merge nici gratis in Egipt.

Trimis de stratford in 12.10.14 19:07:13
Validat / Publicat: 12.10.14 19:59:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 2871 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stratford); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.10.14 19:58:54]

@stratford: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Care a fost anul vacantei 2009 sau 2013?

iulianic
[12.10.14 21:48:22]

@stratford - Scrii că

In 2009 am fost ptr 8 zile in Egipt...

iar la dată sejur (în stânga ecranului) apare martie 2013. De fapt care este data sejurului? Este foarte important pentru noi dat fiind că în Egipt liniştea pare că nu s-a instaurat pe deplin.

Înţeleg că ai fost şocată şi nemulţumită de mizerie şi cerşetori. Dar piramidele, Muzeul Egiptean, Nilul, cum ţi s-au părut?

[12.10.14 22:14:00]

@iulianic - Am fost prima data in Egipt in 2009 cand am stat 8 zile in Cairo, apoi, in 2013 am fost intr-o croaziera pe Mediterana in care era inclusa si o sedere de 2 zile in Alexandria, Egip.

Am relatat mai mult din experenta din 2009 deoarece am stat 8 zile si am reusit sa-mi fac o impresie.

Singurul lucru care mi-a placut in Egipt a fost Muzeul egiptean cae intr-adevar mi-a placut. Cat despre Nill... am fost in craziera pe Nil si ce-mi amintesc este mizeria de pe maluri si spectacolul artistic de la bord, care a fost ok.

Piramidele m-au dezamagit, mizeria, cersetorii si Cairo care se vede in zare, cenusiu si murdar.

[13.10.14 10:19:00]

@stratford - Fiind vorba despre vacanta din 2009, am schimbat data sejurului din casuta tehnica in Noiembrie 2009.

Te asteptam cu un nou review despre Alexandria si experienta din 2013.

[13.10.14 21:40:50]

Cu riscul de a-i supăra pe cei avizati, care adaugă puncte în clasament și apreciază relatările în detaliu, înscriindu-le în categoria ghid, mini-ghid, etc, declar deschis că îmi plac review-urile scurte!

Așadar unul dintre motivele pentru care m-am oprit să citesc acest articol și am decis că merită votat este faptul că e clar și concis. Pe de altă parte, am fost un pic curioasă să aflu de ce așa o mare dezamăgire Egiptul, locul unde poți vedea cu ochii tăi una dintre cele șapte minuni ale lumii și poți simți atmosfera unică a deșertului.

Ca o impresie la impresie, sigur că aspectul igienei, al curățeniei nu este deloc de neglijat, dar îmi vine greu să cred că după opt zile petrecute acolo nu sunt și lucruri impresionante, în sensul bun, de relatat!

Din păcate, nu am fost în Egipt, ca să pot spune, dar aștept și alte impresii.

[13.10.14 22:34:24]

@Carmen Lyrics - Imi pare rau ca experienta mea din Egipt a suparat atatea persoane. Am relatat si mi-am exprimat parerea, eu insumi fiin o persoana care visase ani la rand la maretele piramide... si sunt intr-adevar marete, dar doar atat. Ptr mine mareti lor a palit in fata degradarii si mizerie din jurul lor.

Am ramas uimita cand mi-am dat seama ca piramidele sunt la marginea orasului Cairo si poti vedea in paralel un oras cenusiu si sufocat...

Cum am relatat am fost a doua oara in Egipt parte dintr-o croaziera, de data aceasta in Alexandria dar am fost iar in Cairo intr-o excursie organizata din portul Alexandria.

Am spun ca mi-a placut Muzeul egiptean, oamenii prietenosi si croaziera pe Nil unde am avut parte de un spectacol foarte frumos.

Un alt aspect care m-a impresionat a fost ritualul rugaciunilor, chemarea la rugaciune, care rasuna de 5 ori pe zi...

Dar, ca o concluzie, vorbind din experienta mea, n-as mai merge in Egipt... imi pare rau, e doar parerea mea.

[14.10.14 19:48:20]

@stratford

Nu trebuie să te supere ecourile, nu acesta este scopul lor, sau cel puțin nu în ceea ce mă privește.

Așa am aflat că sunt și lucruri care te-au impresionat, că ai avut parte de o croazieră frumoasă și că ți-a plăcut Muzeul Egiptean. Dacă ajungi la Berlin, merită să vizitezi Muzeul de Egiptologie, te vei întâlni cu Nefertiti. Și nu riști să vezi un oraș murdar și cenușiu, mai ales dacă eviți Haupbahnhof.

Imi place peseudonimul tău, Stratford! Mă face să cred că Londra îți place mai mult

[14.10.14 21:35:00]

@Carmen Lyrics - Sunt casatorita cu un cetatean englez care se numeste Philip Stratford, dar locuim in Cipru de 8 ani.

Ai dreptate, IUBESC Londra si, in general UK. Anul acesta am fost ptr o luna in UK, in iunie, am stat 6 zile in Scotia care este de o frumusete de nedescris.

Cred ca ma numar printre norocosii care-si permit sa-si petreaca vacantele in strainatate si de aceea cred ca nu strica sa impartasesc impresiile.

Ma bucur ca v-am descoperit si ca avem ocazia sa schimbam impresii

Multumesc de pontul cu Berlin, am fost in Germania dar in Dortmund - cred c-am scris corect numele...

O seara frumoasa.

[17.10.14 00:38:50]

@stratford - e un mare noroc să poți petrece vacanțele în diferite locuri din lumea asta, sau măcar în Europa! Sunt multe de văzut și e un mare câștig dreptul de a călători liber. Numai așa poți înțelege cu adevărat lumea în care trăim, cunoscând alți oameni, alte țări, alte obiceiuri.

Berlinul este un oraș drag mie pentru că am avut ocazia să îl vizitez de mai multe ori de-a lungul timpului. Îl iubești pe măsură ce îl cunoști mai bine. Presupun că la Londra e de ajuns să te duci o singură dată ca să te îndrăgostești de ea. Și apoi: if you are tired of London, you are tired of life!

Aștept, însă sa scrii despre Scoția!

[17.10.14 07:17:26]

@Carmen Lyrics -

[17.10.14 17:00:26]

@Carmen Lyrics - Scotia... am vizitat Edinburgh-ul anul trecut in decembrie si trebuie sa recunosc ca motivul meu a fost sa vad ursii panda care sunt animalele mele de suflet si singurele animale pe care le-as accepta sa stea in casa cu mine, dearece nu-mi plac animalele in casa... dar ursii panda... Deci am zburat spre Scotia anul trecut doar sa-i vad, nu am avut prea multe zile de vacanta.

Mi-am vazut visul cu ochii, panda sunt cele mai dragalase animale din lume, parerea mea... am stat acolo privindu-le doua ore.

Restul zilei am colondat prin oras, uimita si fascinata de arhitectura neschimbata, de castelul impozant si curatenia din metropola. Cred ca in Edinburgh timpul s-a opritin loc, arhitectonic vorbin...

Anul acesta am fost din nou, in iunie si am stat 4 zile. Vremea a fost foarte frumoasa si m-am putut bucura de peisajul salbatic si verdele unic al Scotiei.

Am fost in Sterling, un oras superb care are si un castel pe care nu ai cum sa-l ratezi. Am fost intr-o distilerie autentica si am baut ptr prima data whisky, care trebuie sa recunosc ca nu mi-a placut.

LA Loch Nest unde se presupune ca este monstrul, nu am fost prea incantata, drumul lung si plictisitor pe autostrada, nimic deosebit doar un lac imens si cateva locuri de unde puteai cumpara ceva suveniruri.

Ca o impresie finala pot spune ca in Scotia m-as duce oricand cu placere, serviciile sunt foarte bune, oamenii prietenosi si preturile accesibile. La fel, peste tot in Regat.

[17.10.14 21:42:20]

@stratford -

Foarte simpatică remarca ta cum că: "am baut ptr prima data whisky, care trebuie sa recunosc ca nu mi-a placut".

[17.10.14 23:06:00]

Pai asa a fost... are un gust oribil. parerea mea.

[17.10.14 23:06:24]

@stratford, Carmen Lyrics: am rugămintea să păstrăm discuţiile pe subiectul curent = CAIRO.

Deşi interesante (chiar substanţial-interesante, imho), celelalte subiecte ar fi preferabil să fie abordate în secţiunile dedicate - sunt mult mai potenţial-utile acolo... — cei interesaţi de Scoţia, de exemplu, nu vor căuta niciodată aceste informaţii la... "Descoperă Cairo", nu?

Şi apropo de Scoţia, @stratford: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi, de exmeplu, linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă) — sau linkul "review_add" din altă rubrică de pe acolo...

[18.10.14 23:48:19]

@webmaster -