ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2009
ÎNSCRIS: 07.04.09
MAY-2007

Un oras al contrastelor

warda - Haramt ahebak

O excursie plina de contraste a fost cea in care am vizitat capitala orasul Tunis. Pe parcursul drumului, pana in Tunis, pe marginea drumului am vazut multa saracie, o fata a Tunisiei pe care nu am intalnit-o nici in statiune si nici in capitala. Inainte de a intra in oras de o parte si de alta a drumului era o zona "lacuri" in care se deversa toata canalizarea orasului, va dati seama ce miros ne-a izbit.

Ajunsi insa in oras, am uitat de toate, imediat mi-am amintit de frumusetea lumii arabe si a oraselor lor.

Orasul se poate spune ca este impartit in doua orasul vechi si cel nou. Pentru inceput am fost sa vizitam bazarul sau Souk cum i se spune aici, un loc imens, labirintic, in care trebuie sa recunosc ca ne-a fost frica sa nu ne pierdem ceea ce nu ar fi foat prea greu (frica alimentata de alti turisti care povesteau de rascumpararile ce trebuiau platite pentru a te scoate la marginea bazarului daca te pierdeai).

Din pacate nu ni s-a dat voie sa ne plimbam decat pe vreo 2-3 alei, mai mult cu haine, ghidul fiind speriat si el de ideea de a pierde din turisti, bazarul intinzandu-se pe hectare si oferind cam tot ce-ti dorea inima. Zona pe care am vizitat-o expunea mai mult haine si incaltaminte, articole de piele, dar am gasit si tot felul de souveniruri, precum si cativa vanzatori de argint, de la care am achizitionat niste bratari superbe.

In mijlocul bazarului se afla o moschee, din pacate nu ni s-a dat voie sa intram in ea, din cauza ca nu eram imbracati adecvat. Dupa aproximativ o ora si jumatate si regretul ca nu am reusit sa vad piata de condimente, celebra in tot nordul Africii, am plecat din bazar, indreptandu-ne spre centrul orasului la o plimbare pe Champs-Elysee-ul local, o zona frumoasa cu multe spatii deschise.

In drum spre Sidi Bou Said ne-am oprit intr-un superb parc.

Sidi Bou Said este un cartier vechi cu arhitectura de influenta maura, preferat de clasa de mijloc. Un cartier superb alcatuit din case albe cu ferestre si usi albastre, cu stradute mici si frumoase, palmieri si foarte multe flori. Din cate am inteles si presedintele tarii avea aici casa.

Un alt punct pe parcursul excursiei noastre in Tunis a fost muzeul Bardo. Muzeul este gazduit de fosta resedinta a guvernatorului francez (Tunisia fiind o perioada sub ocupatie franceza).

Muzeul gazduieste exponate acoperind toate perioadele care au influentat aceste locuri cartagineza, romana, crestina si arab-islamica. De remarcat una din salile muzeului, in care ornamentele erau din aur, impresionante.

Comparativ cu alte orase arabe vazute - in Turcia, civilizatia si cultura araba intalnita aici e un pic diferita, e mai stricta, totodata un oras al contrastelor intre nou si vechi, arab si crestin, sau roman si cartaginez, intre spatii largi, deschise si stradute inguste cu case mici lipite parca de trecatori, si nu in ultmul rand intre frenezia bazarului si calmul din parcuri.

Trimis de danoradea in 15.12.09 22:51:29

VIZUALIZĂRI: 2152 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Cristian_h*
[27.12.09 19:17:57]

sunt convins ca dan a fost cuminte si Mosu i-a promis o excursie la anul in vara pina atunci sa ne bucuram de ritmuri arabe !

danoradeaAUTOR REVIEW
[27.12.09 19:44:41]

da, buna alegerea, dar sa stii ca nu vreau sa astept pana la vara, mai sunt cateva zile si plec in Austria

Cristian_h*
[27.12.09 21:13:44]

Inseamna ca ai fost foarte cuminte, atunci vacanta placuta cu tot ce-ti doresti !!

webmasterXY*
[28.12.09 00:10:57]

Atasat coloana sonora propusa de Cristian!

ancamariagadea*
[04.01.10 00:26:14]

Referitor la ultimul paragraf, as vrea sa precizez ca Turcia nu este tara araba! Poate ati vrut sa spuneti orase islamice...

costin1968
[26.12.10 22:10:43]

Foarte bun review, dar nu aveai cum sa intanlesti orase arabe in Turcia, turcii, aici un mic secret, nu sunt arabi, ei zic la "vino incoace": "Gerei dec", esti din Oradea deci ai vazut acum cu cine sunt rude turcii...

ancamariagadea*, costin1968, Cristian_h*, danoradea
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tunis (orașul) :