ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2009
OCT-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

O vizita in Porto San Giorgio

Toto Cutugnio - Se mi ami (Mediteraneo)

Eram in vacanta, vroiam sa ajungem in sudul Italiei, pe Coasta Amalfi si se inserase. Era sfarsit de octombrie si am ajuns undeva pe autostrada paralela cu coasta de est, la Marea Adriatica, dupa Ancona. Trebuia sa dormim undeva si... pentru ca eram aproape de mare si ratasem iesirea spre Republica San Marino [amanand vizita pentru la intoarcere] am zis sa iesim de pe autostrada sa vedem marea si acolo, undeva sa ne cautam un hotel, intr-un loc frumos, unde sa stam si a doua zi.

Intamplarea a facut sa facem dreapata spre Porto San Giorgio [pentru ca ne-a placut denumirea], o statiune seducatoare, cu strazi inguste si bisericute vechi, cu o vegetatie mediteraneana care m-a fascinat. Acolo am vazut pentru prima oara pom de dafin! Ficusi imensi, yuka, pinii mediteraneeni foarte frumosi, leandri, lamai, portocali si palmieri!

Ne-am cazat la Hotel Riviera, undeva foarte aproape de mare. Cand am ajuns era dupa o ploaie... aerul era atat de pur, probabil si din cauza numarului mare de pini! Si era cald, nu ca la noi. Bineinteles ca dupa ce am urcat bagajele am si fugit sa vedem marea, pe intuneric! Erau valuri... sezlongurile, in numar destul de mic erau adunate, fiind sfarsit de sezon. Cred ca in plin sezon e minunat...

Hotelul a fost destul de bun, si ca pozitionare si ca si conditii. A costat 65 de euro, cu mic dejun inclus, tip bufet. Aici am incercat ceva nou sa mananc; iaurt cu un fel de compot de prune uscate peste! Totul intr-un frumos bol transparent din sticla! Nu stiu cum se numeste in italiana, dar a fost nemaipomenit, n-am sa uit prea curand!

N-am sa uit nici cum arata cerul la rasarit, privit din balcon... va pun si voua o poza mai in dreapta! Apoi, la ziua, chiar inainte de micul dejun, am plecat... in cercetare! Localitatea a fost formata in jurul portului Fermo, prin stabilirea unor familii de pescari care lucrau acolo. Astazi orasul este o statiune balneoclimaterica populara, cu multe pensiuni si hoteluri de lux, la care se poate ajunge usor cu trenul, cu masina personala, sau cu avionul de la Ancona sau Pescara.

Facilitati de cazare sunt noi si moderne; cele mai multe hoteluri din Porto San Giorgio sunt situate de-a lungul malul marii. Plaja este foarte mare, cu nisipul fin, auriu, fiind recompensata cu distinctia ''steagul albastru''! Bulevardele sunt marginite de pini sau de fruomosi palmieri. Daca doriti si aveti timp de vizite, in statiune sunt o multime de biserici vechi; Sfantul Augustino, San Georgio, Suffrages, Cheisa di S. Maria Mare, mai puteti vedea Teatrul Vittorio Emanuelle, precum si o veche cetate medievala -Tiepolo - construita pentru a proteja coasta Fermo si portul de atacurile inamice de pe mare.

Sa nu credeti ca am plecat de aici fara sa degustam o delicioasa pizza italiana! Apoi, dupa amiaza ne-am continuat drumul stabilit.

Va recomand aceasta statiune turistica pentru un sejur vara, dar si pentru tranzit, cum am procedat noi.

Trimis de georgiana in 13.12.09 13:47:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Venetia, Murano, Burano, Capri, Coasta Amalfi

VIZUALIZĂRI: 3211 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Plaja

Cristian_h* [16.12.09 21:05:50] »

sempre bella Italia

ce noroc ca ati avut inspiratia sa popositi aici , si asa sa aflam si noi despre San Georgio, asteptam impresii si din Amalfi !!!

Admin [17.12.09 08:41:27] »

atasat melodia lui Cutugno ca ilustratie muzicala a review-ului

Cristian_h*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanta la Porto San Giorgio: