ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2014
ÎNSCRIS: 18.06.13
STATUS: PRETOR
LUNA
AUG-2014

Unde mâncăm în zona L'Alquilla?

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • BOSCHETTO – Hotel, restaurant, SPA in creierii muntilor

Ilustrație video-muzicală
    TIPĂREȘTE URM de aici

Chiar din prima zi in care am urcat din frumosul orasel Castel di Sangro catre Aremogna (vezi impresii), am descoperit aceasta oaza de relaxare in mijlocul naturii, in creierii muntilor. Dupa vizitarea Crucii Eroilor si dupa cei 12 km parcursi pe jos urmarind pistele de ski fond, eram flamanzi ca niste lupi si nu stiam pe unde sa “tragem” la o masa calda. Oportunitatea nu s-a lasat prea mult asteptata si la cota cea mai inalta, de unde pornesc tele-skiurile catre varf, am dat peste acest minunat locsor, foarte frumos, foarte bine intretinut de catre o familie de italieni harnici si inimosi, cu un peisaj de vis care i se intinde la picioare. Boschetto era plin de turisti locali si cativa francezi. Ora mesei era demult trecuta iar restaurantul era inchis, totusi vazand ca suntem lihniti si cu ochii iesiti din orbite, o doamna mai trecuta de prima tinerete si foarte joviala ne-a oferit o masa pe cinste. Ne-a spus ca nu e ora adecvata dar merge sa vada ce are prin bucatarie. Nu a durat mult si s-a intors cu farfurii aburinde pline de cotlet la cuptor impodobit cu un sos minunat facut in casa si cu bucati proaspete si calde de focaccia. Nu ne-a venit sa credem pentru ca de obicei la restaurantele italiene bucatarul pleaca acasa pe la 15 si se mai intoarce seara pe la 19. Doamna ne-a explicat ca ea se ocupa de bucatarie deci nu are un program fix. Minunat! Mancarea era peste asteptari asa ca ne-a intors de vreo 7-8 ori, in zile diferite, sa mancam la ei, de data asta la ora pranzului, cuminti si educati, asteptand cu tava in mana la rand! Sa va povestesc pe larg despre Boschetto

RESTAURANTUL este mititel, cald si primitor, decorat special pentru skiori. Pe langa ceaiuri, cafele si alte bauturi care se servesc la orice ora, la pranz se deschide o vitrina lunga unde exista vreo 8-9 tipuri de mancare din care iti alegi ce doresti, pui pe tava si mergi catre casa de marcat unde se cantareste totul si se plateste. Felurile de mancare, toate gatite ad-hoc de minunata si energica doamna sunt: cotlet cu sos, paste de vreo 3 feluri, lasagna, cartofi prajiti, carnati prajiti, fripturi la gratar, salate de mai multe feluri, legume la gratar, piuree si diverse deserturi in functie de dispozitia pentru gatit a doamnei. Totul este proaspat si bine pregatit. Un meniu cuprinzand fel principal, o garnitura, o salata si un vin mic (sticlute identice cu cele servite prin avioane) ajunge in jur de 15 euro.

In afara de micul spatiu acoperit unde se poate manca exista o splendida TERASA cu mese si umbrelute, cu scaune pentru plaja, cu cateva jocuri pentru copii si cu un teren mic de fotbal pe ciment. Cel mai bine se mananca afara pe aceasta terasa, la aer curat, admirand peisajul superb si mangaiati de vesnicul vanticel racoros.

HOTELUL, intretinut de familia cu pricina de peste 40 de ani, este clasificat la 3 stele, nu am stat in el deci va pot spune doar ceea ce mi-a comunicat doamna respectiva si anume ca a obtinut de 3 ani la rand certificate de excelenta pe celebrul site international Trip Advisor. Din afara si din ce vorbeau turistii tolaniti la soare pe sezlonguri, hotelul este minunat si ii face sa se intoarca acolo an de an pentru concediul de vara.

PISCINA acoperita, cu iesire la o pajiste verde plina de sezlonguri si aparate de gimnastica, intregeste oferta hotelului.

Tot aici exista si un bine dotat CENTRU SPA, unde puteti beneficia de masaj, baie in apa amestecata cu fan, sauna, baie turceasca, tratamente faciale si alte delicii pentru corp.

Hotelul inchiriaza si BICICLETE si ofera ghid pentru tur cu bicicleta si nordic walking prin zona.

Una peste alta, noi ne-am simtit foarte bine acolo si ne-am intors sa mancam de pranz de fiecare data cand nu eram plecati prea departe in zona.

Rog webmasterul sa adauge urmatorul clip

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de buterfly in 16.09.14 12:46:34
    Validat / Publicat: 16.09.14 14:00:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (buterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
    P01 [fără descriere]

webmaster21 [16.09.14 14:00:32] »

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

------

Mutat în rubrica "De mâncat în regiunea L'Alquilla, L'AQUILLA" (nou-creată pe sait)

arru [16.09.14 14:07:15] »

Mda. Uite ca te poti simti bine si la boschet ) Frumoasa evocare. E o destinatie interesanta.

buterfly [16.09.14 14:16:37] »

@webmaster21: multumesc webmaster!

buterfly [16.09.14 14:21:08] »

@arru: vorba aia... avem di tati... de la piscina, la hotel si de la restaurant la spa... bine gandit, bine intretinut, zona superba, oameni primitori

Dan&Ema [16.09.14 15:21:25] »

sus sus sus la munte sus,

ce bine ai povestit si ai spus.

Frumos!

buterfly [16.09.14 16:56:25] »

@Dan&Ema: multumesc!

arru, buterfly, Dan&Ema