ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2014
DE kitt
ÎNSCRIS: 12.09.14
JUL-2014

Un concediu de... repetat

""Dupa multa vreme de colindat inafara tarii, am hotarat ca este timpul sa mai vedem si frumusetile Romaniei. Am studiat harta si ne-am decis ca ar fi cazul sa exploram frumusetile Muntilor Apuseni. Am deschis internetul si ne-am apucat sa cautam cazare.

Sa fie in vecinatatea obiectivelor turistice, sa nu fie exact la sosea, sa aiba restaurant, sa aiba terase / locuri unde poti petrece timpul afara, sa arate rustic, sa fie in mijlocul naturii … sunt cateva criteriile dupa care am selectat Pensiunea Moara Titutului.

Ajunsi la destinatie, am fost intampinati cu placinte cu branza, palinca si afinata.

Ni s-a prezentat camera, ne-au fost duse bagajele in camera…... si asa ne-am inceput concediul.

Mesele gustoase si bine preparate le-am servit la restauratul pensiunii, restaurant cu circuit inchis doar pentru turistii cazati in pensiune.

Personalul foarte amabil si serviabil a stat la dispozitia noastra pe tot parcursul concediului. Trebuia doar “sa ceri si ti se aducea” sau daca a fost cazul vreunei nemultumiri, aceasta a fost remediata imediat dupa comunicarea acesteia administratorului pensiunii. Fara a fi rautacios fata de comentariile usor acide ale celor cateva persone, care au avut bunavointa de a scrie cateva randuri despre aceasta pensiune, si pe care eu ii voi numii in continuare carcotasi, eu personal nu am stat nici sa numar prosoapele (pentru ca orice turist iubitor de munte si nu numai, are in rucsac si un prosop sau doua) si nici sa verific daca in vreun colt al vreunui perete isi are domiciliu vreun paianjen. Prin natura ei nicio pensiune nu este Buljalarab (7 stele) si de fapt cand vorbim de acest tip de cazare vorbim despre cum te face sa te simti locul respectiv si cum esti tratat de personalul unitatii. Carcotasilor le recomand 5 stele intr-o tara scumpa si atunci voi citi cu interes review-urile acestora, pentru ca pentru cateva sute de euro pe noapte ne putem permite sa fim rautaciosi... nu??

M-am abatut putin de la ce mi-am propus initial sa scriu si asta pentru ca am avut parte de un concediu memorabil si nu este ok ca alti drumeti sa nu se bucure si ei de aceasta pensiune doar pentru ca doi sau trei carcotasi s-au transformat din turisti in critici.

Nu in ultimul rand, dorim sa multumim personalului pensiunii.

Am venit turisti si am plecat prieteni.

Abia asteptam sa ne intoarcem sa ne “incarcam bateriile”. ""

Acesta este un review facut de noi pe alt site, dar acolo din pacate nu se vede in totalitate si am considerat ca este inca de actualitate, in esenta prima data am pus punctul pe "i", asa ca iata-l postat si aici.

Daca tot mi se ofera oportunitatea, cred ca vom mai adauga cate ceva...

Poate ca sunt putin partinitor cu pensiunea si respectiv cu doamna administrator, insa pot spune cu incredere ca dupa ce am plecat, nu mi-a ramas decat gandul cand si cat de repede ma pot intoarce... DE CE? ... Simplu, pentru ca m-am simtit la fel ca acasa sau mai bine decat in oricare dintre cele zeci de tari vizitate de pe cateva continente. Inca imi aduc aminte de domnisoara care alerga sa-mi schimbe scrumira la fiecare 5-10 minute sau doar sa ma intrebe daca mai doresc ceva... asteptand politicos, ca sa nu-mi intrerupa vreun monolog sau de doamna bucatareasa, care ma "stresa" in fiecare zi cu multiple intrebari vis-a-vis de ce as avea pofta sa mananc.

Ca sa nu ma lungesc prea mult, realitatea este ca toti avem dreptul sa avem pareri, insa ele sunt cernute de caracterul, experienta si bugetul nostru... deci in esenta, parerea mea este sa incerci acel ceva inainte sa spui ca nu e bun.

Trimis de kitt in 12.09.14 21:30:17
Validat / Publicat: 12.09.14 23:26:49

VIZUALIZĂRI: 1333 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kitt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.09.14 23:26:29]

@kitt: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Recomandăm totuşi ca pe viitor să te axezi pe impresii şi recomandări proprii şi să eviţi reflecţii, filozofări pe tema altora == păreri şi mai ales persoane! pe care nu le cunoşti - cu atât mai mult cu cât pot fi uneori (precum în cazul de mai sus) uşor interpretabile ca "atac la persoană", lucru interzis, în mod hotărât chiar, de Regulamentul AmFostAcolo.

"Mini-eseul" respectiv a fost eliminat din textul publicat

sunflower
[13.09.14 15:54:39]

Ati platit 120 lei pt. 5 nopti? Avea inclus si micul dejun?

kittAUTOR REVIEW
[14.09.14 08:41:38]

@sunflower in pacate este o greseala pe care trebuie sa mi-o asum... din neatentie am completat rubrica fara a si intelege exact despre ce este vorba.

Am platit 120 Lei pe noapte / camera. (ajustat în caseta tehnică - by webmaster)

Micul dejun, pranz sau cina au fost separate ca si costuri insa am beneficiat de "Meniul zilei", insemnand o masa (pranza sau cina) compusa din doua feluri de mancare la 25 lei.

In cazul micului dejun nu stiu prea multe deoarece noi nu prea mancam dimineata... insa am observat ca se serveste in sistem "Bufet suedez" cu o varietate destul de mare insa ca si costuri nu am habar.

sunflower
[14.09.14 09:40:00]