ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2014
DIN: cluj napoca
ÎNSCRIS: 29.08.14
AUG-2013

Bine spre foarte bine

Drumul este destul de lung si greu (1400 km), cu traversare cu bac-ul si pana in Potos mai este destul pe insula cu sosele inguste si destul de denivelate.

Am fost cazati intr-o camera cu 3 paturi destul de incapatoare cu mobilier nou, LCD, minifrigider, AC, balcon cu doua scaune si masuta. Baia frumoasa, dotata, zilnic se schimbau prosoapele puse jos si se puneau sapun, sampon, balsam. Tot la parter unde am stat noi era si o camera tot pt 3 persoane mai mare si cu baie mai mare (am inteles ca era modificata pt persoane cu handicap).

Hotelul este f. curat, primitor, personal amabil, patronul tanar simpatic si deschis la orice solicitare (informatii despre plajele din apropiere, taverne, etc). Masa a fost f. gustoasa, diversificata si servita tip bufet, in curte era piscina unde puteai sta dupa masa pe sezloange, apa in piscina f. curata si calduta.

Ca si minusuri: Hotelul nu are parcare amenajata, masinile sunt lasate pe un camp prafuit cu maslini langa hotel. Hotelul este destul de izolat de localitate si pt plimbarea de seara trebuie sa mergi cam 500 m pe marginea drumului fara trotuare. Atat in sala de mese cat si la piscina nu se pot consuma altceva decat bauturile lor care erau destul de scumpe si ei prea insista sa le cumperi ceea ce ne-a displacut.

Distanta pana la plaja din dreptul hotelului (Kamari beach) destul de mare cca 500 m, pe plaje erau sezloange cu umbrelute (cu consumatie), dar si locuri unde puteai sta cu prosoape si umbrele propri. Pe plaje era nisip si intrarea in apa lina cu nisip pe jos si apa limpede si clara, iar daca mergeti cu masina e pacat sa nu vizitati si alte plaje la distante nu f. mari 15-25 km superbe, cu peisaje frumoase, ape cristaline pline de pesti (intrebati patronul si va explica el, pe mine m-a impresionat o plaje cu blocuri de marmora pe fundul apei unde se forma ca o laguna cu apa calda si cristalina).

Localitatea Potos este micuta cu cateva strazi animate si magazine tip bazar, iar pe faleza sunt cateva terase destul de putin ocupate.

Ca destinatie o recomand pentru cei care doresc odihna si o vacanta placuta si linistita cu familia, mai putin pt tineri care prefera locurile cu distractie maxima (cluburi de noapte, cluburi pe plaje, etc.).

Trimis de turist din cluj in 30.08.14 17:29:28
Validat / Publicat: 30.08.14 18:03:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3121 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turist din cluj); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nicole33
[30.08.14 21:36:45]

@turist din cluj:

Ca si minusuri: ... Atat in sala de mese cat si la piscina nu se pot consuma altceva decat bauturile lor care erau destul de scumpe si ei prea insista sa le cumperi ceea ce ne-a displacut.

Există oare vreun restaurant în orice țară vrei tu unde este permis consumul altor băuturi în afara celor comercializate de locația respectivă?

[01.09.14 10:12:27]

@nicole33:

Sunt de acord ca in restaurante nu se accepta consumul altor bauturi aduse din afara, insa aici nu este restaurant ci o sala de mese (cantina) a hotelului unde numai cei cazati servesc masa si nu te serveau cu un pahar de apa in timpul mesei decat contra cost iar la piscina am vazut faze penibile cand unor turisti li s-a facut scandal daca copii lor sau ei veneau cu o sticla de apa minerala sau suc pe motiv ca aveau un minibar langa piscina de unde nu prea cumpara nimeni (erau niste preturi de club...).

nicole33
[01.09.14 20:32:10]

@turist din cluj:

Pe site-ul hotelului apare clar termenul de „restaurant”, iar în poze arată chiar destul de cochet. Dar tu ai fost acolo și știi mai bine, așa că nu are rost să discutăm care ar fi diferențele dintre „restaurant”, „cantină”, „sală de mese”.

Mai trist este faptul că turiștii nu sunt informați corespunzător (sau nu înțeleg) asupra faptului că, în cazul demipensiunii, la cină nu au inclusă niciun fel de băutură, nici măcar apă și, de aici, nemulțumiri de tot felul.

Amuzant este faptul că tu ești nemulțumit de prețul băuturilor servite în restaurant și la barul de la piscină și de interdicția de a consuma propriile produse, în timp ce alți români sunt nemulțumiți de proprii conaționali care vin cu băuturile de acasă. vezi aici

[02.09.14 09:03:39]

@nicole33: Promit ca indiferent de raspunsul tau nu revin. E clar ca vrei sa lansezi o dezbatere pro si contra pe tema asta. Articolul la care m-ai trimis este clar scris de un frustrat conational care ar trbui sa emigreze undeva pe o insula din Noua Zeelanda si sa ne lase in pace.

Punctual: anul acesta la hotel Polis 3* din Hanioti tot cu demipensiune eram serviti cu pahare de apa plata rece puse din PET de barman fara costuri, precum si inghetata (autoservire, diverse sortimente) ca desert, pe langa fructe.

Asa ca se poate, e adevarat ca am citit pe net ca majoritatea hotelurilor nu servesc nimic fara bani pe langa mancare (nici macar un pahar de apa - la demipensiune), nu stiu ce sa zic, cred ca tine si de bunul simt al proprietarului locatiei si dorinta lui de imbogatire. La Astir Notos nici nu se putea lua All inclusive datorita distantei mari pana la plaje si nu am vazut pe nimeni luand masa de pranz si nici nu cred ca veneau clienti din afara hotelului sa serveasca masa ca la un restaurant.

Cam atat.

Delphinash
[14.02.16 12:39:38]

@turist din cluj -

Stimata doamna/domn...

Orice hotel care un mini-bar si care se respecta si care respecta legea, nu va permite nimanui sa vina cu propria bautura.

Sa va explic de ce: in primul rand din bun simt pt hotel/patron...

in al doilea rand pt ca aici se fac controale de la fisc, neanuntate. Daca fiscul vine (si vine la orice ora din zi si din noapte) si va gaseste cu o bautura fara bon fiscal, dvs nu patiti nimic dar nici nu va crede nimeni ca de acasa. Hotelul va plati o amenda de 600-700 euro!!! pt fiecare bautaura gasita fara bon fiscal.

Daca doriti dvs sa platiti suma nu aveti decat. Daca nu, puteti merge la orice hotel unde vi se permite.

In Thassos din pacate inca exista hoteluri / taverne unde nu se da bon fiscal. Acesta este motivul pt care tara a ajuns in halul in care e acum. Astir Notos da bon! Respecta legea!

Ma intreb daca la taverne oamenii merg cu bautura proprie si vor fi lasati...Nu, acolo se respecta pt ca doar e taverna, nu hotel.. si la ce ma nevoie de bon ? Corect ?

Iar referitor la faptul ca restaurantul este o cantina... Cred ca este o rautate. Restaurantul arata foarte bine, bufetul era pt toate gusturile iar restaurantul a la carte functioneza foarte bine si pt pranz. Daca nu ati vazut oameni manacand mereu nu inseamna ca nu are mancare buna.

Oricum, de anul acesta s-au schimbat foarte multe in Astir Notos asa ca aceste comentarii sunt de prisos.

In fiecare an se imbunatateste, astfel incat toti clientii sa plece multumiti cu dorinta sa se reintoarca.

NB Delphinash este (sau a fost) reprezentant al unității
[07.09.16 10:16:51]

@Delphinash: Dragul meu patron al hotelului Astir Notos 4*, vreau sa stii ca eu am apreciat f. mult sejurul de acolo si l-am laudat la toti prietenii mei sau pe TripAdvisor (vezi review 673cj73 pt Astir Notos 4*) unde cred ca opiniile sunt vazute de turistii din toata lumea.

Acuma legat de frumusetea restaurantului tau, intradevar pt un hotel de 4* este perfect dar nu trebuie sa insiste ospatarii tai asa mult cu oferta voastra, cei care doresc vor comanda sunt sigur, apoi la piscina deasemeni fazele cu copii certati de barmanita care era atunci (un pic mai plinuta) pt un suc sau o apa mi se pare un pic exagerat.

Despre stilul restaurantelor sunt sigur ca ai vazut atat la voi in Grecia sau in alte Tari sau chiar la noi in Romania unele impresionante cel putin daca mai vii la Cluj -stiu ca ai fost- hai sa mergem intr-o seara la "DaVinci" apoi SunGarden, sau alte cateva...

Inca o data vreau sa subliniez ca hotelul tau este minunat si isi merita pe deplin cele 4* iar amabilitatea ta depaseste cu mult atitudinea altor patroni de hotele din Grecia (ca sa nu vorbesc de Romania unde este sub orcie critica pe litoralul romanesc)

Sper ca ai inteles si imi cer scuze daca te-am suparat cu ceva.

adrianaglogo, Delphinash, nicole33, turist din cluj
Alte impresii din această RUBRICĂAstir Notos Hotel: