ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2014
DE lely
DIN: orastie
ÎNSCRIS: 08.08.13
JUL-2014

Un concediu reusit la un hotel bun

Am să încep cu noul drum prin Makaza, spre Thassos, spunând că este adevărat cel mai scurt drum, cu asfalt bun, doar că ultimii kilometrii necesită adrenalină, fiind suspendat - curbe, ceva tuneluri - dar foarte bine semnalizat.

La sosire am fost intampinati de patronul hotelului si, fiindca am ajuns mai devreme, ne-a oferit doua camere la alegere, ambele frumoase, cu dotarile din prezentarea de pe site.

Piscina hotelului este impecabila, cu sezlonguri in jurul ei, linistita, un bar langa, cu preturi mari la bauturi si mancare. Desigur ca, desi scria pe engleza ca este interzis saritul in bazin, unii din conationalii nostri stropeau si chiuiau de zor!

Hotelul, în sine, este la ieșire din Potos, destul de retras, dar noi am considerat că este foarte potrivit pentru un concediu de odihnă. Stațiunea Potos era foarte zgomotoasă, în genul litoralului românesc, cu plaje și mare urâte. Noi am fost cu mașina și am vizitat o grămadă de plaje superbe, liniștite, cu o apă limpede, cu nuanțe azurii și nisip fin. Mâncarea relativ bună, aveai de unde alege după toate gusturile, seara chiar și cu câte o ciorbă. Desigur, e greu să mulțumești toate gusturile, dar patronii chiar își dau silința.

Curățenia este deosebită, în fiecare zi, cam la aceeași oră.

Am venit a doua oară la acest hotel, după alte experiențe mai slabe pe alte insule (Corfu, Zakynthos) și am constatat că standardele au fost menținute la fel de ridicate. Desigur că, dacă faci comparația cu Antalya sau alte resort-uri, aici nu o să găsiți entertainment, ci doar o seară grecească destul de plictisitoare. In concluzie, recomand pentru odihna, liniste si relaxare.

Trimis de lely in 09.08.14 12:47:01
Validat / Publicat: 09.08.14 13:39:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4738 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lely); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.08.14 20:21:53]

@lely: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Aristiti
[09.08.14 23:40:00]

@lely: Cu un lucru clar nu sunt de acord: plaje si mare urate ca in Romania!!! Puteti sa-mi spuneti unde in Grecia ati gasit ciorba? (nu supa) !!!

lelyAUTOR REVIEW
[10.08.14 10:39:32]

@Aristiti: Când spun aglomerație și plaje ca în România, mă refer la centrul Potos-ului, în sine. Foarte aglomerat, iar plaja neamenajată, negreblată și înghesuită, comparativ cu plaje superbe din alte locuri de pe insulă.

Ciorba poate fi numită și supă, importantă este atenția staff-ului de a face pe plac românilor.

olteanul2010
[20.02.15 12:20:30]

M-a atras acest hotel de cand a aparut in oferta pentru Romania.

Am mai fostde 2 ori in Thassos deci cunosc putin insula. Am cateva intrebari:

- care este distanta reala si timpul pana la plaja din Potos?

- cina este bufet sau meniu fix?

- la cina se gaseau preparate din carne intreaga sau era numai carne tocata?

- pentru pranz unde ati mancat?

- este chiar asa de proasta plaja din Potos (pietre, mizerie, aglomeratie)?

Am trecut prin Potos de cateva ori dar nu am fost pe plaje. Personal pe noi nu ne-a impresionat nici celebra Golden Beach. Vom merge cu masina dar nu intentionez sa colind in fiecare zi plajele de pe insula.

Va multumesc anticipat.

lelyAUTOR REVIEW
[20.02.15 12:49:10]

@olteanul2010 - Distanta reala e vreo 2-300 m, printr-o livada de maslini. La cina era bufet suedez, cu carne intreaga, dar si tochituri (bune). La pranz puteai manca si la ei dar si in Potos. Plaja la Astir nu e aglomerata dar nici amenajata, cu nisip dar nu fin. Concluzia:cazare foarte buna dar plaja uratzica!

Delphinash
[14.02.16 12:13:56]

@lely -

Astir Notos nu are plaja proprie daca la asta va referiti.

Intr-adevar plaja care este opusa acestui hotel este una salbatica neamenajata, aflata la mijlocul dintre San Antonio si Potos (ambele amenajate).

Oricum s-au mai schimbat multe in zona, pana si aceasta plaja e nivelata si potrivita pt cei care vor sa stea singuri, pe cearceaf, fara sa ii deranjeze muzica, sezlongurile, etc... E pentru solitari si... indragostiti

NB Delphinash este (sau a fost) reprezentant al unității

Aristiti, Delphinash, lely, olteanul2010