ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2014
ÎNSCRIS: 08.05.13
AUG-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

La Mamaia... ca acasa - Apartament Coralia

Dupa 2 ani consecutivi de Eforie Nord (cazare apartament) si anul trecut la Duni (hotel all-inclusive) am hotarat sa incercam anul acesta Mamaia. Si am cautat un apartament cu toate dotarile necesare pentru a ne simti confortabil.

Rezervarea pentru august am facut-o printr-un celebru site de rezervari inca din martie cu optiunea de a anula gratuit rezervarea pana cu 1 saptamana inainte de sejur, fara niciun avans.

Probabil ca anul viitor se va schimba ceva in politica de rezervari pentru ca am inteles, ulterior, de la administratorul apartamentelor ca au existat in 2014 destule cazuri de rezervari neonorate si carduri fara acoperie.

In ce ne priveste, mentionez ca n-am platit nimic decat in ultima zi a sejurului cand administratorul a venit cu POS-ul mobil pentru ca sa pot achita cu cardul (recunosc ca asta m-a uimit peste masura).

Comunicarea cu administratorul apartamentelor a fost foarte buna. Am tinut in permanenta legatura telefonica si pe e-mail (la momentul confirmarii, in preziua cazarii, pe drum, cu cateva momente inainte sa ajungem cat si ulterior, pe durata cazarii).

La data check-in-ului ni s-a oferit posibilitatea sa alegem din 2 variante: un apartament la etajul 1 (cu un balcon ceva mai mic pe latura sudica) sau un apartament la etajul 4 (cu un balcon mai generos pe latura estica). Am ales apartamentul de la etajul 1 pentru ca suprafetele interioare ni s-au parut mai bine repartizate… Am impresia, deasemenea, ca balconul mai mic era compensat de o suprafata interioara o idee mai mare… dar nu sunt absolut sigur.

Faptul ca apartamentul are loc de parcare asigurat in parcarea privata a blocului consider ca este un avantaj major (in conditiile in care pe perioada sejurului au fost situatii in care nu am reusit sa gasesc loc de parcare cu plata prin statiune iar unele masini parcate necorespunzator le-am vazut cu “caracatita” pe roata).

Apartamentele (de 2 camere comandate) au aer conditionat centralizat cu 2 panouri de comanda: unul in living si altul in dormitor. Atat cat raceau … noua ne-a fost suficient (apreciez undeva in jurul a 24-25 grade).

In living era o canapea ce se putea transforma in pat pentru 2 persoane. Salteaua canapelei fiind din burete obisnuit nu pot spune ca asigura un confort deosebit….

In dormitor era un pat cu o saltea (200x160) cu arcuri (care cam trozneau) tot pentru 2 persoane.

Politica de cazare mentioneaza maximum 4 adulti + 2 copii. Probabil ca este posibil… dar nu neaparat in mod confortabil. Ni s-au pus la dispozitie lenjerii de pat si prosoape pentru capacitatea maxima (desi noi n-am fost atatia).

A fost bine ca apartamentul nostru a fost amplasat pe partea opusa Satului de Vacanta, zgomotul statiunii nefiind deranjant.

In bucatarie exista frigider (cu congelator), aragaz (cu butelie), hota, cuptor cu microunde, cafetiera precum si vesela, tacamuri, pahare, oale, cratite, tigai si diverse ustensile de gatit.

Pe hol exista o masina de spalat iar pe balcon un suport de intins rufe.

In baie exista cada si un calorifer electric (pe care l-am folosit pentru a usca mai rapid unele obiecte de imbracaminte spalate).

Pentru ca apartamentul este self-service pe perioada sejurului, am avut la dispozitie tot felul de solutii de intretinere suprafte, matura, mop etc, pe langa masa si fier de calcat.

Accesul in cladire se face pe baza de cartela.

Blocul este nou (estimez 2005-2006) cu materiale straine de buna calitate tradate, uneori, pe alocuri, de o manopera ceva mai slaba.

In final, dupa ce am detaliat cam toate facilitatile de care am beneficiat (la care mai adaug router-ul WiFi si TV Led LG) precizez ca, per total, ne-am simtit foarte bine si, prin urmare, recomand si altora aceasta varianta de cazare in Mamaia.

Trimis de myk007 in 26.08.14 12:31:14
Validat / Publicat: 26.08.14 13:50:46

VIZUALIZĂRI: 2903 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (myk007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.08.14 12:43:05]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente în regim hotelier" (deja existentă pe sait)

[26.08.14 16:06:46]

@webmasterX:

Hmm, cam aiurea rubrica generalizatoare "apartamente in regim hotelier" in care se insumeaza parerile despre conditii de cazare diferite.

De ce nu faceti inca 5 rubrici: "Hoteluri Mamaia 1*/2*/3*/4* si 5*"? si generalizam experientele si notele turistilor pe categorii de conditii de cazare...

In fine, imi inchipui ca asa s-a hotarat in "comitetul operational" AFA... asa trebuie sa ramana.

[26.08.14 18:12:59]

@myk007:

Spre deosebire de unităţile de cazare "clasice", în cazul apartamentelor există un SINGUR criteriu de notare *relevant* - cel al "condţiilor de cazare".

So - think! - merită să păstrăm jdemii de rubricii distincte (în Mamaia de exemplu), doar de dragul unei "medii"?

Cu alte cuvinte - think! - merită să-l pui pe un eventual "căutător" al unei astfel de variante de cazare ("apartamente în regim hotelier") să baleieze prin jdemii de rubrici distincte? N-ar fi mai bine, oare, pentru acel căutător să aibă toate impresiile de acest gen (apartamente) într-un unică rubrică, putând astfel alege, cvasi-dintr-o-privire?

Doh

[27.08.14 08:37:07]

@webmaster:

"think" si "doh" au un singur rol in argumentatie si anume pozitionarea la un anume nivel a discutiei...

Dat fiind ca nu sunt de acord cu acest nivel (si nici cu argumentatia oferita) va rog sa binevoiti a sterge impresiile mele "La Mamaia... ca acasa - Apartament Coralia"

Promit sa nu mai revin si sa va deranjez cu alte prostii dintr-acestea d'ale mele...

[27.08.14 22:24:24]

@myk007:1. scuze, dar nivelul era "indus", "auto-solicitat" chiar de tine, vezi mai sus

Garantez că nu vei vedea astfel de "nivel" neprovocat, "neindus" - undeva pe acest sait, ever.

2. Cf "Termenilor şi condiţiilor de folosire", solicitări (copilăreşti) precum cea de mai sus nu sunt luate în consideraţie.

[28.08.14 08:54:45]

@webmaster:

De data asta cu ce v-am mai "provocat" domnule?

De ce catalogati solicitarea mea ca fiind "copilareasca"?

Adica Google sau Facebook pot sterge date/informatii care sa nu mai apara pe respectivele site-uri la cererea expresa a utilizatorilor dar site-ul AFA are un webmaster atotputernic care-si trateaza utilizatorii (fie ei si "gold") cu persiflari si ironii... doar pentru ca poate.

Daca acesta este "respectul" pentru nivelul "gold"... la ce "tratament" pot sa se astepte utilizatorii de la celelalte nivele? Scrie si asta in "Termenii şi condiţiile de folosire"?

PS

1. Multumesc utilizatorilor care au considerat bun sau foarte bun review-ul.

2. Nu inteleg foarte clar voturile negative primite pt primul meu ecou... dat fiind ca webmaster-ul intreaba:

"merită să păstrăm jdemii de rubricii distincte doar de dragul unei "medii"?

...

"merită să-l pui pe un eventual căutător să baleieze prin jdemii de rubrici distincte? N-ar fi mai bine, oare, pentru acel căutător să aibă toate impresiile de acest gen într-un unică rubrică, putând astfel alege, cvasi-dintr-o-privire? "

iar solutia mea (aceea care aparent auto-induce "aroganta") era:

"De ce nu faceti doar 5 rubrici: "Hoteluri Mamaia 1*/2*/3*/4* si 5*"? si generalizam experientele si notele turistilor pe categorii de conditii de cazare"

[28.08.14 13:59:45]

@myk007: a.

De ce catalogati solicitarea mea ca fiind "copilareasca"?

simplu - pentru că este copilărească. M-am supărat (pe văcar) - ia să pedepsesc io satu... ăstaaa saitu

saitu' = comunitatea!

b. Alte saituri au alte politici / alţi "Termeni & Condiţii de folosire". Ne dai voie, sper, să nu ne aliniem.

Îţi convine - e ok.

Nu-ţi convine - păi nu te înscrie d-le.

c. Dacă vei gândi detaşat, vei înţelege - singur & uşor - de ce soluţiile propuse de tine sunt... mai copilăreşti decât ale noastre

[29.08.14 15:30:58]

@webmaster:

Sa sti domnule ca sunt foarte detasat: -))

A inceput deja sa ma amuze acest joc de-a "soarecele si pisica" in care dumneata ai impresia ca joci rolul "pisicii".

Este evident ca nu ai realizat ca "solutiile propuse de mine" sunt in realitate solutia adoptata de tine.

Doar ca nici tu nu esti prea hotarat... asa ca in cazul hotelurilor ai pastrat "jdemii" de rubrici iar in cazul apartamentelor ai facut o singura rubrica (pe motivul ca "nu merita sa baleiezi prin jdemii de rubrici")...

Logica este la ea acasa, nu-i asa?

Iar cu solicitarea mea "copilareasca" prin care, vezi Doamne, as dori sa "pedepsesc" saitul/comunitatea... e chiar ridicol!!

Cred ca stii, adica sper ca stii, ca "a pedepsi" inseamna a face pe cineva sa sufere (fizic sau moral)... : -)))

Insa, mai mult de o durere in cot sau (mai grav) in cur... nu cred ca as provoca nimanui daca ai binevoi sa stergi impresiile mele, asa cum te-am rugat.

Nu scrie nicaieri in "Termenii si Conditiile" la care ai facut trimitere ca textele scrise de utilizatori devin proprietatea site-ului AFA.

Mai mult decat atat, in "Termenii si Conditiile" (care s-au schimbat de cateva ori de la data inscrierii mele) se mentioneaza ca daca-ti declar ca: "in realitate n-am fost niciodata cazat in respectivul apartament. Ba mai mult, este foarte posibil sa fiu proprietarul acestor apartamente si imi doresc sa promovez acest tip de cazare " tu WebMaster-ule trebuie sa te sesizezi si sa stergi de pe site acest review.

Cere-mi dovada ca am fost cazat acolo!!!

Deasemenea, nu am gasit prevazuta nici o cale de a-mi sterge contul din propria-mi initiativa.

Dar tu... oh, prea marite WebMaster, deti toate aceste puteri.

Chit-chit... miau-miau: -)))

E randul tau prietene! Fa ceva! Nu poti lasa lucrurile sa ramana in halul asta!

myk007
Alte impresii din această RUBRICĂRegim hotelier Mamaia: