ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2014
DIN: galati
ÎNSCRIS: 19.08.14
AUG-2014

Sejur surprinzator de placut, recomand

Cu biletele rezervate din luna ianuarie si urmarind stirile ingrijoratoare despre inundatii si stadiul lucrarilor la Aqua Mania, am hotarat sa ne decalam perioada de concediu daca erau locuri disponibile. Telefonic, am reusit sa ne schimbam rezervarea din 28 iulie-3 august, in 10-16 iulie, in speranta ca va fi deschis si Aqua Mania.

Contrar unor pareri citite aici, toata lumea, incepand cu personalul receptiei, cameriste, ospatari au fost amabili, in conditiile in care nu am lasat nici un fel de „atentie”.

Am fost incantati de tot ceea ce am gasit aici:

-cazare ireprosabila (camere renovate, dotate cu tot ceea ce e necesar, inclusiv muzica; curatenie zilnica, prosoape schimbate zilnic, lenjerie schimbata la 3 zile, consumabile la fiecare 2 zile-sampon, gel de dus, lotiune de corp, hartie igienica, chiar daca noi le foloseam pe cele aduse de acasa);

-mancare buna si variata, chiar daca unele preparate erau prefacute din ce ramasese la masa de pranz (am avut zilnic carne de pasare, porc, vita, peste si ocazional miel, purcelus de lapte, scoici, creveti, iepure; supe foarte bune, cate 2 feluri la pranz si seara; garnituri variate-orez, paste, cartofi, legume, salate etc; pizza; fructe la fiecare masa-portocale, grapefruit, pepene galben si rosu, struguri, banane, mere, prune, piersici, nectarine; dulciurile – eclere, prajituri cu crema cu blatul neinsiropat de care putem spune ca nu am fost foarte incantati; compoturi, iaurturi, cereale, clatite excelente; la capitolul bauturi nu va pot spune parerea despre toate sortimentele (era un suc de mere care avea culoarea celui natural si gust acceptabil si ne-a mai placut pepsi de la bar; berea era slabuta), dar am vazut ca la barul din hotel se serveau sucuri din sticle de 1,5 l Prigat, bauturi alcoolice din import. Ne-a placut ca existau mereu sticle cu apa plata intr-o vitrina frig, la barul hotelului, de unde puteam sa ne servim ori de cate ori doream. Existau automate de cafea (cea decofeinizata era buna).

Ce ne-a placut mult, a fost seara in care, la intrare in sala de mese, ne-au asteptat cu un tort enorm, limonada si punci de fructe pentru ca era ziua sefului. Formatia a cantat apoi „Happy birthday” impreuna cu noi, cei care eram la mese.

La snack bar se serveau carnati la gratar, mici, cartofi prajiti, pizza, fructe, inghetata, gofre cu gem sau ciocolata.

Plaja destul de mare, cu sezlonguri suficiente. Pe jos, de la hotel faceai aproximativ 10 min. pana la plaja. Restaurantul de la plaja se deschidea la ora 11.30, moment in care jumatate din lumea de pe sezlonguri se ingramadea la intrare. Am vazut ca se iesea cu inghetata, dar nu am fost sa vedem ce mancare se servea, pentru ca la ora aceea noi plecam dupa plaja.

In ultima zi au fost valuri mari si salvamarii erau foarte grijulii, nu te lasau sa intri cu colaci sau sa te indepartezi prea mult.

Aqua parkul era un mod minunat de a petrece cateva ore pe zi. Fetita mea de 10 ani a fost foarte incantata de tot ce a gasit aici si mergeam in fiecare zi. Intrarea este gratuita pentru cei cazati la Ralitse. Un lucru bun este ca nu au taiat toti copacii cand au construit parcul asa ca este destula umbra unde te poti adaposti. La fiecare topogan sunt cate 2 salvamari care supravegheaza zona. Parcul functioneaza de la 10 la 18. Am fost cazati in camera cu vederea la parc si pot spune ca te puteai odihni la pranz, nu era zgomot foarte tare. Dimineata, in fecare zi, la 6 se facea curatenie in parc si am vazut chiar in timpul zilei cum adunau apa de pe zonele pavate pentru a preveni alunecarile. Cred ca parcul nu este terminat in intregime pentru ca mai sunt piloni fixati si ramasi asa. Ai voie sa intri in parc doar cu apa, fara bere sau ingetata aduse de la hotel. Sunt barulete si magazine in incinta parcului. Animatoarele de la hotel intra dupa-amiaza, in parc, cu acei copii care doresc si se joaca impreuna.

Exista animatie la piscina hotelului pentru adulti, dar si pentru copii. Doua tinerele se ocupa de copii pana la ora 20.30. Cel mai distractiv era la discoteca celor mici.

Sunt doua terenuri de tenis si unul de volei, in stare buna si fiecare camera beneficiaza de o ora gratuita de tenis. Ne-a surprins neplacut sa constatam ca, dupa terminarea orei de tenis, trebuia se refaci singur zgura.

Statiunea este plina de verdeata, dar partial ingrijita. Am fost si prin preajma altor hoteluri, unde balariile erau crescute cat noi, ambalaje etc.

Comerciantii cunosc toate limbile si sunt gata se te serveasca in orice moment.

Per ansamblu, putem spune ca am fost multumiti de serviciile primite.

Trimis de teonus in 20.08.14 11:38:58
Validat / Publicat: 20.08.14 13:05:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: SUNNY BEACH- BURGAS NISIPURILE DE AUR-VARNA

VIZUALIZĂRI: 2436 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (teonus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din balconul camerei

[20.08.14 13:05:17]

@teonus: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

soacramea13
    [04.12.14 15:42:54]

@teonus - poti descrie pozitionarea hotelurilor (aqua, superior, K) fata de piscina, restaurant? Sa inteleg ca exista un alt aquaparc cu tobogane in afara de piscina? si daca exista unde e fata de hotel?

ank_adaus
    [11.03.15 12:32:55]

Nu gasesc deloc impresii legate de piscina interioara, poate cineva sa-mi dea detalii? eu vreau sa merg cu bebelus de un an si nu stiu daca exista si daca da, este incalzita?

teonusAUTOR REVIEW
    [12.03.15 11:06:50]

@ank_adaus: Nu este incalzita.

ank_adaus, soacramea13, teonus
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Aqua Club Hotel (ex Ralitsa):

• pagină generată în 0.048496007919312 sec