ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2018
ÎNSCRIS: 23.07.12
AUG-2018

Ralitsa 2018 — inca primeste nota de trecere

Prima data am vrut sa scriu un reply la un review de al meu mai vechi insa pe urma am considerat ca, trecand anii, trebuie actualizata informatia asa ca iata noutatile:

Am cam tanjit dupa un astfel; de weekend, fiind primul din vara asta in care am vazut marea la fata (L. E. si ultimul, in afara de concediu ☹). Desigur, cele 4 zile din Thassos nu se pun ca doar nu era vara, nu? ????

Joi pe la 8 seara m am gandit ca mi ar sta bine totusi undeva la soare. Ca vorba aia, de plouat nu mai ploua, nuntile s au rarit, nu mai trebuie sa tin locul nimanui la fabrica, asa ca mi am anuntat regulamentar superiorul ca a doua zi nu pot sa l incurc cu nimic si m am dus acasa sa pun carpele in troller. Tin sa precizez ca m am tot uitat saptamana trecuta pe b****ng si hotelul pe care il tintisem si la care eram convins ca va fi bine, pentru ca mai fusesem acolo, era Ralitsa Aqua Club. Acum avea camera disponibila, acum n avea. Era un fel de alba neagra cu camerele disponibile pe b****ng. Dar ma descurajeaza pe mine lucrul asta? Neah, eu ma trezesc dimineata, imi beau cafeau regulamentar in penthouseul cu vedere la lac din Pantelimon, o salut cu dintii stransi pe Gergana, care nu a binevoit sa mi raspunda la email in care o rugam sa imi spuna unde imi voi petrece urmatoarele 2 nopti si ma urc in masina. La momentul acesta nu aveam nimic rezervat.

Ajung la Giurgiu, ma minunez de afluenta de masini romanesti cu AG in fata (cred ca a fost promotie in Arges, a organizat pesedeul ceva excursie la bulgari ca, din 30-40 masini intalnite pe drum, 80% erau masini de Arges) si imi vad linistit de drum. La fel de regulamentar ma opresc la mall in Varna sa schimb niste leva pentru cazare, nu ca as fi avut vreuna rezervata. Nici la momentul acesta nu aveam ceva rezervat (de dimineata cand m am trezit si am intrat pe b****ng, Ralitsa nu avea nicio camera disponibila). Si in momentul acela am facut un lucru atat de indraznet si plin de curaj incat cerul s a deschis, soarele si a coborat razele asupra-mi si telefonul mi a zis:”Felicitari, rezervarea ta a fost confirmata! ” (a se citi: am intrat inca o data disperat pe telefon si am gasit o camera disponibila pe care am rezervat o instant). Asa ca, inainte cu o jumatate de ora de a ajunge la hotel eu imi rezervasem in sfarsit o camera. Ca fapt divers, desi era destul de clar ca niciun idiot, in afara de mine, desigur, nu va mai rezerva o camera incepand cu ziua aceea, la ora aceea, pretul a ramas neschimbat, neaplicandu se niciun last minute.

Am ajuns in Albena pe la ora 12.00, cu 2 ore inainte de check in, insa, desi era mijloc de August, am primit imediat bratarile si ne au rugat sa revenim pe la 14.00 pentru a lua camera in primire. Asa de mult ne a deranjat asta incat am revenit pe la 18.00, dupa am facut o tura pe la plaja, piscina, restaurant si aqua park.

Fata de anii trecuti si bune si rele. In camera incep sa se observe semne de trecere a timpului dar si a lenei personalului, de la cate o balama lipsa la un paianjen care nu a catadicsit sa dea si el ceva euro la cazare desi imparteam acelasi spatiu.

Pe langa asta, daca altii se plangeau ca au “pierdut” cate ceva hartii prin camera, eu sunt unul dintre norocosii care am gasit ceva. Doamne ajuta ca era si doamna langa mine cand l am gasit ca altfel dormeam in receptie, asta dupa ce ma strangea cu el de gat. Am gasit un superb neglijeu rosu sub pat, uitat pe acolo probabil de o domnisoara care a fost rapid nevoita sa scape de el. Sunt ferm convins ca a fost facut curat pe sub pat dar l au lasat acolo ca poate face pui. Apropo, daca il recunoaste cineva il pot restitui, dar doar dupa ce imi trimite poze imbracata cu el ca sa ma asigur ca nu ma pacaleste.

De bine insa am gasit la restaurant: au amenajat o zona de gratar afara unde au facut scoici, coaste, fripturi in fiecare seara si la pranz. Daca in reviewurile trecute spuneam ca restaurantul de la Ralitsa Superior este mai bun decat cel de la Aqua Club, acum pot spune ca ele sunt la egalitate. In rest, multe feluri de mancare, mai cu sos, mai fara, salate, lucruri mai de fite (a se citi branza cu mucegai), n ai cum sa ramai nemancat, oricat de mult ai incerca. Anul asta nu am fost la Rai (restaurantul de pe plaja) sa vad cum se prezinta situatia asa ca nu stiu daca sunt schimbari si acolo.

La piscina principala agitatie ca de obicei, animatori activi dar nu atat incat sa te enerveze, am putut face baie si dupa ora 18.00, ceea ce este un plus din punctul meu de vedere, prosoape ca de obicei lasate doar ca sa tina umbra sezlongului.

Intr o zi am stat langa 3 asemenea sezlonguri, ocupate cu semnul international, adica prosopul, si de la ora 09.00 pana la ora 16.00 nu a venit nimeni acolo. Cam cat de nesimtit sa fii?

Una peste alta, eu as merge in continuare la hote chiar daca pretul a luat o un pic razna, in varf de sezon a fost 150euro/camera/ noapte.

Trimis de gotty in 18.09.18 16:25:45
Validat / Publicat: 18.09.18 21:33:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2263 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Zoazore
    [19.09.18 10:14:08]

@gotty: Super! Bine, doar tu puteai face asa ceva, dar cine nu risca, nu castiga! Ai perseverat si-ai castigat!

Sa va fie de bine!

A, bine c-a fost si doamna ta de fata, ca ti-o luai grav! (E fain desuul?)

Din cate observ pana acum, in Albena doar Primasolul mai tine rangul! Celelalte s-au prabusit ca si servicii!

Masa a fost mereu buna aici, la AquaClub. Nu stiu dincolo, dar aici a fost buna tare. Am avut si vitel, si miel, si peste. Si multi francezi!

gottyAUTOR REVIEW
    [19.09.18 10:41:58]

@Zoazore:

Hai c am pus si poze cu lenjeria. Acum, cine se pricepe, sa si dea cu parerea ca eu nu ma bag din motive de dormit pe pres.

Am observat si eu faptul ca aproape la fiecare masa era carne de vita, gatita destul de bine, ceea ce mie mi a placut foarte mult. Si parca anul asta au disparut din prajeli iar sosurile nu sunt chiar asa rele.

Amintiri faine sa aveti!

[23.09.18 15:00:33]

@gotty: Noi am facut 7 concedii la Ralitsa (cu un an pauza) si am fost multumiti, mai ales dupa ce au intrat si francezii in vizorul lor si astfel au aparut mai multe sortimente de branzeturi.

Ma bucur ca inca tin stacheta sus, dar vad ca si preturile tin stacheta tot sus .

Sa va fie de bine, felicitari, votat cu mare drag.

gotty, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Aqua Club Hotel (ex Ralitsa):