ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2014
ÎNSCRIS: 09.08.10
SEP-2013

Boat Trip - Croaziera pe Marea Egee

Boat Trip - CROAZIERA PE MAREA EGEE

Intrucat plimbarea cu vaporasul este una din cele mai populare distractii in Kusadasi, am achizitionat intr-o dimineaza, pe la crepuscul, din zona "crepusculara" a Bar Stret-ului din Kusadasi, agasat de un vanator de “iluzii” (on the legendary sword of King Arthur), o excursie de o zi cu Boat Trip-ul. Din primul ”contact"..... a plusat la 20 de euro per person….sa mori tu?, am inceput “jocu’ …mai dai tu, mai tai eu….cunosteam pretul real, in jurul sumei de 10 euro. Am degociat cu “strigaturi”, el aruncand un biblioraft de dosare dupa mine (comunicand-ui pretul real de 10 euro) cand l-am facut “excroc”…in lehamite i-am zis 11 euro si el a inceput sa rada zgomotos, mister for you..…45 euros (big deal). My frend ii zic, pentru ca te vad insistent si ca sa manance si gura ta….accept oferta. Era ora 5….5 si ceva (era sa zic 2 si un sfert), “bamporul” pleca (pe) la 10, hait ….am pus-o, iar o noapte alba.

La orele 9:30 telefonu’ suna a disperare, raspund :Haloooo, aud un strigat prelung…. mister, mister…pleaca “bamporul” ....imi raspunde pe un ton malitios…..soferul care trebuia sa ne duca in port. Cu chiu cu vai ne adunam care de pe unde, ne imbarcam in microbus, acolo stupoare .... toti ne-au urat de bine, la unison..…iaca-ta, aveam frigiderul plin, oare ce fac cu atata carne?....le-am inapoiat-o cu mult drag. Intr-un final ajungem in port, ne debarca si incepe minunata Aventura….

În fiecare zi, la intre orele 9:30 -10.00, din portul pentru yachturi din Kusadasi (langa Insula Porumbeilor), câteva vase (din lemn -“gulet”), pleacă în croazieră pe Marea Egee. Pentru o zi de distracţie, cu prânz inclus, transfer de la hotel şi oprire în 3 golfuri, am platit cum am mai spus mai sus cate ( ~ ) 11 euro de persoana. Se pare ca se poate si mai ieftin……pe ultima suta, exact cand se ridica puntea….a aparut , de nicaieri, o familie de turci care cu 10 lire de persoana a beneficiat de toate cele.

La orele prânzului, vasul acostează în primul golf din Parcul Naţional Claros. Apa e foarte limpede aici însă trebuie să ai grijă la aricii de mare, pentru că fundul apei este stâncos. Pentru ajunge pe mica plajă din golful străjuit de munţi împăduriţi cu pini, trebuie să escaladezi câteva stânci. Destul de riscant, dar daca sti sa inoti…no problem (cea mai buna alegere). Bun, plaja curata, nisip “asa si asa”, dar MAREA (ea marea)……, marea impecabila, aceasta te imbie la sarituri, zis si facut.

Dupa aproximativ o ora, vasu’ ridica ancora si porneste spre alta destinatie…in larg. E deja amiaza….o noua oprire, dar soc, aici totul este neamenajat, chiar salbatic.. …no problem… am venit sa incercam marea….cu degetu’. Da-i cu sarituri…pentru cei curajosi, eu m-am dres cu Efes……scump dom-le…. scump…. 7 lire, sticluta. Intre timp ‘matelotii” au inceput sa pregateasca pranzul, destul de frugal (parerea mea) daca doriti amanunte cititi aici : vezi impresii.

Dupa pranz a urmat (siesta) o noua ridicare de ancora si un ultim popas pentru “marea balaceala”. În fiecare dintre cele 3 locuri, vasul staţionează o oră, timp în care poţi face scufundări şi snorkeling. Pe majoritatea vaporaşelor, pe punte vei găsi saltele pe care poţi face plajă în timp ce vasul se află în mişcare. Ca un rezumat, excursia merita suma alocata si timpul petrecut (o zi) in largu' Marii Egee.

Vacante frumoase sa aveti oriunde va aflati. TCB.

Trimis de RossoNerro in 19.08.14 08:44:18
Validat / Publicat: 19.08.14 10:42:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4933 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RossoNerro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 O alta "barcuta"...

[19.08.14 19:04:28]

@RossoNerro: Tangajul vasului cum este, fata de feribot?

[19.08.14 19:05:46]

@RossoNerro:

Superbonus pentru că mi-a plăcut cum ai descris croaziera pe Egee, o opțională de neratat de către cei care își petrec sejurul la Kușadasi.

[19.08.14 19:11:14]

@gabitza:

Ferryboatul este mult mai stabil, nu se compară.

Dacă prinzi valuri, în special dupăamiaza la întoarcere, tangajul poate fi deranjant pentru cei mai sensibili, însă căpitanul va avea grijă să navigheze ceva mai departe de țărm pentru a evita disconfortul turiștilor.

[19.08.14 19:14:40]

@nicole33: Multumesc mult, am rau de mare!!!

[19.08.14 20:16:52]

@gabitza:

Și eu am, dar nu este dracul atât de negru pe cât pare.

Pe ferry este puțin probabil să ai vreo problemă.

Este păcat să ratezi o excursie atât de frumoasă.

O pastiluță poate face minuni, măcar la nivel de autosugestie.

Am făcut și eu această croazieră cu niște ani buni în urmă și pot spune că a meritat. Cred că am fost singura de pe vas care s-a simțit rău. Problemele au început la întoarcere, după ultima oprire pentru baie. Singura idee care mi-a venit sa fost să-mi iau prosopul și să stau culcată pe o saltea de pe puntea vasului. Toți în jurul meu dansau și cântau, eu nu m-am mișcat din acel loc până nu am acostat în port la Kușadasi. Am reușit să mă și ard puțin că numai la crema de protecție nu mi-a stat gândul, dar m-am bucurat că nu am hrănit peștii.

[19.08.14 20:50:47]

@nicole33: Parca nu as vrea sa fiu vedeta croazierei, ultima data mi=am revenit dupa cel putin trei ore de stat culcata! Dar o sa incerc cu pastilutele!!!

RossoNerroAUTOR REVIEW
[19.08.14 21:13:28]

@nicole33 & tuturor... va multumesc mult pentru aprecieri (voturi), nici nu credeam ca va fi pe placul "tutulor".

@gabitza, pe ferry nu o sa ai de nici un fel probleme cu tangajul, in schimb, pe ambarcatiuni mai mici, da... acesta se simte, dar nu vizibil. Daca o sa te "stabilesti "pe punte, acesta (tangajul) nu mai provoaca ameteli. Cu cat te urci mai sus (vorba cantecului "lui" Moga) cu atata "balans-ul" e mai mare.

De principiu: persoanele care au "rau de inaltime" au si rau de mare. Metoclopramidul face minuni.

[19.08.14 22:06:53]

@RossoNerro: Aproape m-ati convins! Am auzit si de Betaserc. Cred ca o sa urmez aceste sfaturi. Cand revin va povestesc daca am reusit sa nu ma fac de ras.

gabitza*, nicole33, RossoNerro
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii / activități opționale în Kusadasi: