ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2017
ÎNSCRIS: 24.07.14
SEP-2017
8 AD. + 4 COPII

Sfaturi excursii optionale Kusadasi

In primul rand as vrea sa ofer un sfat pentru cei care calatoresc in Turcia, destinatia Kusadasi:

Nu achizitionati excursii optionale de la agentiile partenere care colaboreaza cu agentia din Romania prin care ati achizitionat excursia, deoarece practica tarife dublu ca pret fata de agentiile locale care iti ofera acelasi lucru sau poate chiar mai bine.

Anul acesta am ales Kusadasi, ca destinatie de vacanta.

Legat de excursiile optionale pot spune ca aveti de unde alege oferta este destul de mare si variata, pentru toate gusturile.

Noi am ales in prima zi Jeep Safari cu o gentie locala - pret informativ 17 euro de persoana cu pranz inclus. A fost o experienta inedita, recomand!

A doua zi am solicitat la eceeasi agentie locala o excursie scurta la Casa Fecioarei Maria, iar agentia ne-a pus la dispozitie un microbus (eram grup de 12 persoane) care ne-a dus la destinatie, a asteptat pana ce ne-am terminat vizita si ne-a adus inapoi la hotel contra sumei de 12 euro de persoana.

A treia zi am optat pentru Pamukkale, aceeasi agentie locala pret informativ 27 euro de persoana cu pranz inclus. Plecarea a fost la ora 8 dimineata, la ora 11.30 am poposit pentru 2 ore la un hotel de 5 stele unde am servit si pranzul (inclus in pretul excursiei). Hotel in incinta caruia exista un izvor de apa termala, cu apa ce izvoraste si formeaza terase de calcar, exista sauna, piscina etc. toate la dispozitia turistilor. Foarte frumos!

A treia zi am optat pentru croaziera pe mare pe care am achizitionat-o din pacate de la agentia partenera celei din Romania, croaziera care ne-a costat 18 euro de persoana (in conditiile in care agentia locala ne oferea aceeasi croaziera la pretul de 9 euro de persoana)

Iar in ultima zi am ales Adaland si spectacol cu delfini. Pret informativ 28 euro de persoana pentru amandoua cu agentia locala. Mergeti la spectacolul cu delfini mai ales daca aveti copii, cu toate ca si pentru adulti este o foarte mare incantare, cel putin asa a fost pentru noi.

Doresc tuturor vacanta placuta si sper ca am fost de ajutor. Nu stiu daca pot scrie aici numele agentiei locale si numele patronului, un om extraordinar. Agentia este in zona Ladies Beach.

Trimis de hiss in 08.09.17 12:11:18
Validat / Publicat: 08.09.17 15:21:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5581 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hiss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.09.17 15:47:10]

@hiss: felicitari pentru articol! Este util, iar numele agentiei lasa-ma sa-l spun eu! ????????????Cred că este vorba despre Sun Dial Agency... dacă nu, atunci tine cont si de aceasta data viitoare!

[08.09.17 18:04:37]

@hiss:

Va salut cu respect, am sa ajung si eu cu familia in kusadasi am mai fost acum 10 ani am citit cu admiratie si ceva emotie postarea dvs recunosc Turcia este fascinanta.

In legatura cu numele patronului si adresa de unde at-i luat excursiile va rog daca se poate sa mi le dati si mie sunt interesat sa vizitez locatiile mentionate de dvs.

Multumesc.

[08.09.17 18:16:05]

@savian: daca ai incredere in mine, apeleaza la aceste servicii la agentia Sun Dial! Preturile sunt acelea mentionate in articol!

In plus, doresc doar sa-ti sugerez ca pentru croaziera sa mergi direct la vaporase si sa platesti direct la vapor! Sugerez Big Baba, sunt zeci de filmulete pe yotube!

De ce zic sa le platesti direct la vapor?! Pentru ca daca alegi sa platesti la agentie, hotarasti zoua in avans, ori daca ziua e cu nori sau chiar ploaie, are sa fie un fiasco! Asa, ziua buna se vede de dimineata????, mergi frumusel in portul de agrement inainte de ora 9 si achiti direct la vapor! 10 / euro / pers maxim cu un pranz inclus!

Restul excursiilor, da, le poti lua en-gross????pentru a putea negocia pretul!

[08.09.17 18:37:42]

@savian: sundial se numește agenția pe patron îl cheamă Rustem și îl găsiți pe plaja Ladies Beach am și nr lui de telefon dacă va ajuta

[08.09.17 18:43:36]

@hiss: am zis eu????????????! Rustem "rupe" nitel româneste!

[08.09.17 18:46:42]

@maria55: draga mea după am citit ecoul tau și am văzut ca ai scris și tu. E bine, doua păreri de aceeași parte contează!

[08.09.17 18:54:08]

@hiss: ahaaa, deci mai lasat la urmă! No problem! Te iert! Stii de ce? Fiindca tot ceea ce ai scris este 100%adevarat! Dar altadata consulta pe aici "veteranii" pe Kusadasi! Sa stii ca cei de la Sun Dial au o agentie si pe centru in Kusadasi, dar preturile sunt cu 2-3euro mai mari! Asa ca, madam economy, adica eu????am preferat mereu in cei 10 ani de vizit à Kusadasi, sa iau dolmusul si sa dau o figa pe Ladies Beach la celalalt

Sun Dial! Pe langa faptul ca obtineam preturi bune, noi fiind mereu peste 20 de persoane ca numar!

Croaziera o faceam cu Big Baba, am ramas fidela timp de 10 ani! Imi este tare dor de aceasta statiune si "vânez" cam tot ceea ce se scrie despre ea!

[08.09.17 19:25:23]

@maria55: doar kusadasi? Ca la anul am luat pe Bodrum și mi-ar fi prins bine niște recomandări de agenții locale. Cu toate ca Rustem a zis ca vine după noi la Bodrum, la anul suntem 30 insi

[08.09.17 21:32:20]

@hiss: sorry! Nu am fost in Bodrum! Este cred singura statiune pe care nu am calcat-o! Urmeaza! In rest, cam peste tot!!! Vrei neaparat in Bodrum, se pare! Deja ati ales?!

[08.09.17 22:29:44]

@maria55: am luat deja!

[09.09.17 11:30:35]

@maria55: Multumesc pt. informatii sunt foarte utile.

[09.09.17 11:34:27]

@savian: cu drag! Despre Kusadasi poti sa ma intrebi orice! La ce hotel aveti cazare?!

[09.09.17 11:38:02]

@hiss: Multumesc...

[09.09.17 11:38:58]

@savian: cu mare placere!

[09.09.17 11:40:27]

@maria55: Batihan

[09.09.17 11:54:59]

@savian: bun! Ai statie de dolmus pentru centrul statiunii, chiar in fata la Batihan! Sunt convinsa ca macar o data o sa vreti si prin bazarul din centru si o plimbare pe faleza superba! Chiar si pentru croaziera, folositi dolmusul, va lasa direct la nave, in dreptul pontoanelor! Este cel mai facil si ieftin mijloc de transport!

Si inca ceva: daca-ti doresti un aquapark, iti sugerez sa lasi Adaland???? (sau si -si) in favoarea nouluo aqua deschis la aprox 1,5km de Batihan! Este langa hotel Atlantique! Ai faleza si in 20min ajungi la Tortuga Pirates! Intrarea pt un adult este 60lire, aprox 15/euro!!

[09.09.17 20:48:42]

@maria55: Wow... super chiar cunosti zona eu am mai fost acum 10 ani si nu m-ai aveam informatii noi, apreciez gestul de a ajuta cu informatii utile. Multumesc frumos.

Am sa transmit impresiile de calatorie cand o sa ma intorc din concediu sper sa fie cat m-ai placute.

[09.09.17 20:52:37]

@savian: ei bravo! Asta vroiam sa aud! Te astept cu articolul! Iar daca mai ai nevoie de info, sunt aici!

PS. Si croaziera, neaparat cu Big Baba! Este cea mai cea..

dimitrius
[19.09.19 16:34:02]

Am fost cazat la Hotel Melike. Pretul platit a meritat. 175 euro/6 nopti, transport cu autocarul si demipensiune.

hiss, maria55, savian
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii / activități opționale în Kusadasi: