ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2014
    ÎNSCRIS: 15.07.14
    SEP-2013

Ascensiune pe 'muntele lui Allah'

ALABAMA - Mountain Music

In luna septembrie a anului trecut pentru ca ne doream sa urcam din nou pe acoperisul Balcanilor, am hotarat cu mai multi prieteni sa petrecem cateva zile pe meleaguri bulgaresti, si unde in alta parte decat pe varful Musala, cel mai mare varf din sud-estul Europei (2925 m). Numele Musala este derivat din “Mus Allah” sau “Muntele lui Allah”, denumire care dateaza din perioada cand Bulgaria facea parte din Imperiul Otoman.

Zis si facut. Vineri noapte la ora 2 ne-am imbarcat cu totii in batranul Logan si am plecat la drum spre muntii Rila care se impun cu crestele lor semete printre vecinii mai mici de peste Dunare.

Am parcurs drumul pana in Borovets, frumoasa statiune de la poalele masivului Rila cu gandul ca vom avea vreme urata pe munte, asa cum se anunta in acel weekend. Din ce vazusem pe net, deja ninsese pe culmile muntilor, la o altitudine de peste 2000 m.

Dimineata la prima ora eram in Borovets, pregatiti sa infruntam vitregiile naturii. Dar se pare ca Allah, protectorul muntelui a fost cu noi, pentru ca soarele era deja sus si se anunta o zi superba pentru drumetii pe munte.

Cea mai facila cale de acces pentru varf este telegondola care urca pana la 2100 m.

Ne-am imbarcat cu totii in telegondole, niste oua de sticla pentru 4 persoane (sau 2 persoane cu rucsaci) si cu fantastica suma de 10 Leva de persoana pentru un drum dus-intors, am ajuns in 20 minute pe platou. Trebuie sa recunosc ca in aceasta privinta vecinii nostrii bulgari sunt net superiori la servicii, pretul la telegondola fiind de cateva ori mai mic decat la noi, pe cand distanta pe care o parcurge telegondola fiind de cateva ori mai mare.

Pe platou vremea era superba, un strat de cativa cm de zapada care cazuse in noaptea precedenta ne arata ca iarna se apropia cu pasi repezi.

Traseul de la statia telegondolei incepe pe un drum forestier printre jnepeni, un drum foarte intens circulat de turistii de weekend care merg pana la prima cabana, aflata la o ora de telegondola, Hiza Musala, aflata la altitudinea de 2430 m. Aici majoritatea turistilor se opresc pentru a admira superba panorama a varfului Musala si a servi din bunatatile gatite la cabana.

De aici traseul urca sustinut prin jnepenis, trecand pe langa o salba de lacuri care ne-au furat privirile pentru minute bune, bucurandu-ne de frumusetea naturii salbatice care ne inconjura.

Dupa iesirea din jnepenis am urcat printr-o portiune de stanci, unele uriase, poteca serpuind printer acestea, pana la usa cabanei Ledenoto Ezero (refugiul Everest) construita la altitudinea de 2709 m sub forma unei piramide.

Intrucat va spusesem ca norocul era de partea noastra, am aflat de la cabaniera (o doamna foarte draguta) ca acea zi era ultima in care cabana era deschisa, sezonul de vara fiind considerat incheiat.

Ne-am cazat la acea cabana pentru fabuloasa suma de 10 Leva (din nou preturi foarte mici) am baut un ceai fierbinte delicios pentru 2 Leva si ne-am lasat rucsacii grei aici stiind ca urmeaza ultimul urcus spre varf.

Dupa ce ne-am odihnit sporovaind putin cu fiica cabanierei care cunostea bine limba engleza, am inceput urcusul solicitant spre varf.

Poteca urca sustinut dar pe curbe de nivel, ducandu-ne in 30 minute (cu pauze multe pentru fotografiat) pe varful Musala, acoperisul Balcanilor, la 2925 m. Durata totala a traseului de la telegondola pana pe varf este de 3-5 ore, in functie de pregatirea fizica a fiecaruia.

Pe varf am infipt tricolorul romanesc (mai precis l-am legat) bucurandu-ne de vremea frumoasa care ne permitea sa admiram crestele masivului pana in departare.

Tot pe varf sa afla statia meteo si refugiul Musala unde am baut din nou acelasi ceai delicios pe care il bausem mai devreme la refugiul Everest.

Am petrecut o ora pe varf facand fotografii si admirand peisajele incredibile, dupa care cu parere de rau am inceput coborarea spre refugiul Everest.

Noaptea am petrecut-o la refugiu, iar dimineata am inceput coborarea spre Borovets. Vremea deja se schimbase total, semn ca prognoza meteo incepea sa se adevereasca.

Am ajuns cu bine in Borovets fara alte peripetii, bucurosi ca am revazut dupa aproape 10 ani un vechi prieten, varful Musala, muntele lui Allah.

Trimis de wolf2001* in 18.08.14 22:55:57
    Validat / Publicat: 19.08.14 01:18:55
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2394 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (wolf2001*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

traian.leuca †
    [19.08.14 09:19:45]

Un "altfel " de review pe care l-am citit cu deosebită plăcere. Felicitări!

[19.08.14 12:04:12]

wolf2001*AUTOR REVIEW
    [19.08.14 20:12:51]

@traian. leuca: Multumesc! Vor urma si altele sper la fel de incantatoare

claudiu 71
    [20.08.14 20:40:27]

@wolf2001: Faina "ascensiune"cand privesti fotografiile nu prea crezi ca esti in Bulgaria

O alternativa interesanta pentru cei din sudul tarii pentru drumetii montane in detrimentul vesnicilor Bucegi.

claudiu 71, wolf2001*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Borovets: