ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2011
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 14.09.11
SEP-2011

Muntii Rila

De cealalta parte a versantului unde se afla situata manastirea cu acelasi nume se ajunge la telescaun, inaugurat in 2009 se pare si destul de necunoscut inca.

Eu am aflat detalii despre partea aceasta de munte de la cumnata sofiota.

Aici se afla cel mai inalt varf muntos din Bulgaria (2925 m).

Ca puncte de reper - se tine drumul catre Dupnitsa, acum nu se mai ia catre Blagoevgrad decat foarte putin, fiindca se ia directia Sapaneva Bania si cabana Pionierskaia. La fel, sa nu va imaginati ca abunda in indicatoare drumul, dar la fel, bine asfaltat.

La 700 mtr de cabana in sine am fost pusi sa parcam, fiind sarbatoare nationala, era destul de aglomerat.

Biletul cu telescaunul este 15 leva, dus -intors, se poate lua si un singur drum daca vrei sa o iei apoi la pas.

Dupa ce ajungi cu telescaunul, care opreste la cota 2100, din cate am citit acolo, se porneste la pas.

Tot dupa drumetie am aflat ca in total traseul acopera 7 lacuri glaciale, noi am bifat doar 3 care si asa ne-au luat cam 1.30 dus si inca pe atata intors.

Prima parte de urcus este crunt, unghi destul de abrupt, mult pietris, ti-o ia pulsul la galop bine de tot, e bine sa aveti apa cu voi si sa faceti pauze.

De acolo drumul e mai mult sub forma de platouri, cu privelisti superbe, cai liberi si ti se ofera si drumetie pe cal, am zis ca o vom bifa data viitoare pentru urcusul cel abrupt.

La telescaun la cota 2100 exista si o cabanuta cu rol de bar si restaurant.

La sosire am luat cate o cafea si obisnuiti cu preturile noastre din Sinaia, Predeal, etc ne asteptam la o suma pentru 3 cafele (expreso, nu posirci) si apa. Surpriza - totatul a fost de 4 leva, adica aprox 10 lei.

Dupa drumetie, eram lihniti de foame asa ca am zis sa dam o sansa si localului, care se vroia self-service, un fel de impinge tava, doar ca mergeai la casa, comandai si erau alti 2 angajati care iti puneau pe tava comanda.

Au si un meniu in engleza si casiera rupea un minim de engleza ca sa te poti face inteles.

2 supe de pui, cartofi prajiti, ceva carnati prajiti si niste mici "mari" tipic musulmani, din oaie si vita, plus un giagik (iaurt cu castraveti) - total 12 leva. Nu mai zic de cat de gustoase erau.

Trimis de diana-s in 14.09.11 14:34:47
Validat / Publicat: 14.09.11 15:05:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2902 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana-s); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.09.11 16:19:08]

Mutat la rubrica "Descopera Borovets" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Borovets:

• pagină generată în 0.85816407203674 sec