ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2014
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 11.07.11
AUG-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 6,14 ani

Noua ne-a placut si anul asta

Am achizitionat biletele in iulie, am achitat pentru garsoniera la vila Maya, dar, am primit un apartament la Hotel Palas si promisiunea ca la anul, daca vom reveni, putem achita pretul unei garsoniere si vom primi apartament in complex. Ideea este ca hotelierii sunt vorbiti intre ei, si in dorinta de a nu pierde clientii (si banii lor), nu mai actualizeaza datele in sistem, sa para ca mai sunt locuri. Noi am avut celelalte servicii la Mercur-Minerva, doar cazarea a fost la Palas, unde este foarte elegant, putin drumul intre hoteluri ne-a deranjat, mai ales pentr baiatul de 6 ani, fiind foarte cald. Dar, per ansamblu, a fost minunat.

Noua mancarea ne place, e adevarat ca nu este diversificata, dar parca acasa cate feluri de mancare faci... Noua ni s-a parut proaspata si bine gatita, cam aglomerat la primele ore, dar daca mergeai la ora 14, sau ora 20,30 la masa, gaseai locuri, fara nervi.

Punctul lor forte il reprezinta locurile de joaca si activitatile pentru copii, ce sa zic, poti sta linistit la plaja, 2 ore, cat copiii se joaca cu animatorii, ori poti savura jocurile lor, privindu-i.

E adevarat, ca ar trebui sa lucreze la multe capitole ,,poate o vor face candva, dar atata vreme cat hotelurile sunt pline nu prea vad o motivatie in a investi. Ar putea fi respectul fata de client, dar la noi asa ceva nu exista foarte pregnant. Pot sa va spun, ca nu am vazut oameni nemultumiti decat foarte putini, lumea parea fericita, cel putin asa mi s-a parut mie.

Nu stiu ce au servit cei care au scris inaintea mea de le-a fost rau, si baiatul meu a avut o usoara indigestie in ultima seara, a vomat de vreo 3 ori, dar putea sa fie si de la apa de mare inghitita, poate a stat prea mult in soare, ori poate capsunele si zmeura cumparate de pe plaja i-au cazut greu, nefiind spalate inaintea consumului.

Pentru faptul ca toti am mancat aceeasi mancare, inclin sa cred ca nu de aici i s-a tras, mai ales ca a doua zi a fost ca nou... (slava Domnului).

Nu stiu ce sa zic, parca as recomanda acest hotel familiilor cu copii, chiar daca, camerele hotelurilor sunt foarte mici (cred ca asta este cel mai mare minus), mai ales ca fata cea mare, de 14 ani, a fost super incantata, ei i-a placut aici mai mult decat la hotelurile de 4 stele din Bulgaria.

Deci, recomand complexul acesta, mai ales vila Maya, care are camere mari, ori, intr-un caz destul de bun, poti fi relocat in apropiere, asa cum ni s-a intamplat noua.

Trimis de danadin bacau in 15.08.14 16:46:26
Validat / Publicat: 15.08.14 21:45:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2330 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danadin bacau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[15.08.14 21:44:03]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Palas Hotel [Complex Palas-Pelican]" (deja existentă pe sait)

În cazul struţo-cămilelor de acest gen (sejur cu cazarea la un hotel şi restul serviciilor la altul/altele), CAZAREA este cea care dă "tonul"

ptr conformitate: reveiw-ul a fost încărcat iniţial în rubrica "Mercur-Minerva Mamaia"

[16.08.14 10:04:36]

@webmaster: Va rog sa-mi lasati review-ul la sectiunea Complex Mercur-Minerva, pentru ca nu prea am facut referire la Hotelul Palas, 98% am scris despre serviciile de la Mercur Minerva, cine doreste sa mearga la Hotel Palas n-o sa inteleaga nimic, pentru ca nu am facut referire la mai nimic despre aceasta locatie. Iar cei ce vor sa citeasca impresii despre Mercur-Minerva, vor fi privati de niste informatii, zic eu, pertinente. Va multumesc anticipat.

[16.08.14 11:02:49]

@danadin bacau: din păcate, regulile noastre spun cam așa:

(citez din memorie) „Dacă nu ai fost cazat, nu poți publica un articol”; așadar, am atribuit implicit articolul către hotelul unde chiar ai fost cazat/ă.

Celelalte informații le poți eventual copia și scrie la pagina complexului M-M ca ecou la un articol mai recent, spre a fi cât mai vizibile.

[16.08.14 14:14:24]

@webmasterX: chiar nu vreau sa polemizez cu dvs, dar, fara suparare, regula de care mentionati, in acest caz chiar nu se potriveste. Nimeni nu va intelege nimic din ceea ce am scris, pacat de timpul meu pierdut.

Probabil, fiindca nu a mai scris nimeni nimic de Palas, ati mutat si review-ul meu aici, doar pentru ca am mentionat acest hotel, si sa mai figureze si aici ceva miscare...

[16.08.14 16:03:57]

@danadin bacau: înțeleg că e vorba despre un caz particular; din păcate, regulamentul nostru nu permite publicarea unui articol cu note pentru un hotel unde nu ai stat. Așa cum spuneam mai sus, se pot transcrie acolo, la orice recenzie deja publicată, impresiile tale referitoare la restul serviciilor pe care ți le-au oferit, dar ca ecou.

Practic, am avut de ales între a nu publica nimic (lucru total injust, cum bine spui și tu), sau a-l publica așa cum e, aici. Eu cred că era (și este) un compromis rezonabil.

Și care, cu puțin „copy/paste” poate chiar deveni și mai folositor, cum tocmai am explicat.

iulian68
[17.08.14 13:14:38]

@danadin bacau: foarte multi bani! Cred ca puteati "face" o Turcie lejer cu banii aceia!

[18.08.14 14:40:40]

@iulian68: daca tu gaseai cu 2-3 saptamani inainte de plecare un bilet pentru 3 adulti si un copil, la 4 stele, all inclusive, cu hotelul pe plaja, cu plaja proprie, 8 nopti, la pret mai mic, atunci fa-mi si ie legatura cu agentul tau de turism. Al meu asta a gasit si toti am fost foarte multumiti.

Turcia nu ma atrage deloc, sunt satula de legumele si fructele lor pline de pesticide din pietele noastre, ca sa mai bat drumul pana acolo...

iulian68
[18.08.14 19:05:01]

@danadin bacau: Da, am gasit cu 11 zile inainte, iar legatura cu agenta mea ti-o pot face fara probleme. Nu mi-o lua in nume de rau dar cu 2000 de euro pe care i-ai dat, aveai absolut tot ce doreai, fara sa ma scoti un banut din buzunar... Iar legumele acelea sunt si in farfuriile de la noi, nu te gandi ca nu... In fine, e alegerea ta, o respect, insa ar trebui sa vezi alternativa... Eu am luat biletele pe 28 07 pt plecarea de pe 09 08... Si iti spun sincer, daca fata mea ar mai fi fost copil, cred ca era cel mai frumos loc din viata ei in care putea merge!!! Spun asta pt ca am mai dus-o cand era mica, insa lucrurile au evoluat in Turcia, si, spre deosebire de noi, in bine...

Stii cum e, cu : mami vreau aia, mami vreau si aia, vreau in tobogan , in leagan in mai stiu eu ce... Acolo chiar nu te mai intereseaza, ce vrea aia are, in ce vrea sa se dea acolo se da, s.a.m.d.

[19.08.14 10:24:59]

@iulian68: ai dreptate in ceea ce spui, dar si eu am, noi am vrut sa mergem pe litoralul nostru si nu in alta parte, am fost in iunie in Grecia si am stat o, saptamana, chiar Turcia nu ma atrage deloc, dar deloc. As vrea sa vizitez Istambulul, dar atat. Iar preturile la noi, astea sunt, daca vrei ceva cat de cat bun, altfel poti sta si cu jumatate din ce am platit noi, la 2 stele, sau mai rau.

Inteleg ca Turcia ofera multe in pret, dar deocamdata, noi nu suntem interesati.

[19.08.14 10:31:20]

@danadin bacau: regulile AmFostAcolo sunt aceleaşi pentru toţi = toate hotelurile, toţi utilizatorii. Ele nu sunt şi nu vor fi niciodată făcute pentru fiecare struţo-cămilă în parte = situaţie ciudată, anormală de cazare la un hotel cu servicii de la alt hotel.

Orice review va fi "parcat" / alocat unităţii de cazare (unde a avut loc cazarea).

So: îţi convine = ok. Nu-ţi convine, the same. Sorry.

[19.08.14 11:16:24]

@Admin: Cred ca nu am alte cuvinte pt dvs decat: the same to you! Verry, verry sorry... Vad, din pacate, ca aceeasi rigiditate care guverneaza turismul romanesc, o intalnesc si aici, ceea ce ma intristeaza, dar nu chiar asa de mult ca sa ma faca sa plang...

E ok, o sa scriu la Palas despre serviciile de la mercur si gata, ca despre cazarea la palas nu ma intreaba nimeni nimic...

[19.08.14 11:31:38]

@danadin bacau: dap, rigiditate să fie. Maximă, dac-ar fi după mine.

Iar eu - "neamţ ultra-rigid" şi nu balcanic. - cel puţin mi-aş dori.

Bine-ar fi ca şi turismul românesc să fie, măcar 10% - "nemţesc implacabil rigid/riguros" şi nu balcanic. Adică o rezervare făcută să fie respectată şi să nu se mai întâmple struţo-cămile.

Că cu turiştii... e clar cum sunt - destui dintre ei.

danadin bacau, iulian68
Alte impresii din această RUBRICĂPalas Hotel [Complex Palas-Pelican]: