ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2014
ÎNSCRIS: 08.08.14
AUG-2014

încărcat de pe telefon!

Weekend de vis la Canionul Sapte Scari

Vizita la canionul 7 scari este cea mai frumoasa experienta avuta dintre toate de pana acum. Am mai vizitat cascade in Turcia si Canada insa atat de bine nu m-am simtit decat in Romania la cascada sapte scari. am aflat de acest loc minunat de la un prieten turc care are un hotel prin apropiere.

Recunosc ca nu am venit corespunzator echipata pentru o urcare in cascada si drumul pietruit din padure insa fata de altii bine echipati am incheiat drumetia fara nici o cazutura sau intamplari nefericite.

Fac parte din grupul de turcoaice sau "araboaice" comentat intr-o alta postare :) M-am amuzat copios de comentariile autoarei si al celorlalti. Vreau sa va asigur ca ne-a fost bine in "opincute" ba chiar si papuci si acele vesmante negre cu "salvari" pe dedesupt. Nu am alunecat pe scari insa recunosc am calcat pe. poalele rochiei ceea ce m-a incomodat si cu siguranta nu voi mai face aceasta greseala.

Chiar daca suntem obisnuiti cu muntele si padurea, in Turcia am crescut la poalele muntilor, si este o normalitate sa urci pe munte cu ce ai la indemana si nu iti trebuie echipament special pentru a merge prin padure, pur si simplu cand am iesit din casa nu am avut planuit o astfel de experienta.

Am vazut oameni in pantaloni scurti-scurti ceea ce sincer mi se parea mult mai periculos deoarece in caz de o cazatura impactul este altfel.

In fine pentru noi nu conteaza cum esti imbracat, respectam pe toata lumea indiferent de religie si imbracaminte.

Nu trebuia sa va ingrijoreze atat de mult situatia noastra privind urcatul si coboratul in opincute si salvari chiar ne -a fost bine. si nu spun asta sa impresionez ci chiar asa a fost. ne-a placut atat de mult in padure / cascada cat si in alte locuri vizitate incat am decis sa anulam plecarea in Turcia si sa ne mai cazam pentru 1 saptamana la Timisul de jos saptamana viitoare. Se merita pentru un astel de loc.

Am fost un grup de 14 familii de turci cu 20 copii cu varste cuprinse intre 4-16 ani. toti copii au urcat in canion impreuna cu tatii lor. Multumesc Creatorului Unic nu am avut parte de nici o experienta neplacuta care sa ne afecteze fizic.

Un popor neobisnuit cu o astfel de vestimantie nu poate intelege cum e sa porti asa ceva. Va inteleg si va dau dreptate, insa va rog nu va mai ingrijorati. As dori ca inainte sa va puneti intrebari la care oricum singuri nu veti gasi raspuns sa ne intrebati pe noi cum ne simtim in "opincute" si "salvari". Stim romaneste foarte bine si va putem raspunde cu toata amabilitatea. Oricum va respect "prejudecatile" si impresiile despre noi. Traim din pacate Intr-o lume care crede in ce aude decat in ce vede...

Indiferent de situatie noi cu familia ne vom intoarce cu mare drag ori de cate ori vom avem ocazia in acest loc minunat plin de energie. Data viitoare promitem sa fim bine echipate pentru a nu atrage atentia :)

Acum am inteles mai bine ca in Romania daca mergi in padure ca la tine acasa in Turcia nu esti vazut ok.

Am avut parte de un weekend plin cu terapie prin sunete de apa. Gratis . Putem comunica cu elementele naturii care ne pot vindeca si ne ofera o stare de armonie si liniste sufleteasca. Doar trebuie sa facem pasul catre deschidere.

Iti multumesc tie Creatorule pentru canionul 7 scari apa rece izvorata din munti cu care ne-am racorit si privelistea frumoasa cu care ne-am umplut de enerjie pozitiva!

Mult respect si pace!

Trimis de melissa86 in 08.08.14 20:47:54
Validat / Publicat: 08.08.14 21:51:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PIATRA MARE.

VIZUALIZĂRI: 2258 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (melissa86); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La intrarea in padure ne intampina o frumoasa apa curgatoare care ne va insoti tot drumul. Mirific.

[08.08.14 21:48:56]

Fain-scris review de debut - merită remarcat.

@melissa86: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[08.08.14 21:51:44]

Fac parte din grupul de turcoaice sau "araboaice" comentat intr-o alta postare

Super-tare.

Adri-nico - poftim cenuşa, fă ce trebuie făcut!!

marocanu21
[08.08.14 23:55:20]

Superb!

[09.08.14 01:27:47]

Draga mea, da-mi voie sa te numesc asa si vreau sa intelegi ca nu am avut nimic a va reprosa voua, turcoaicelor si araboaicelor asupra portului vostru traditional ci... am fost foarte ingrijorata daca nu cumva ati alunecat pe scarile alea. Si cind ma gindeam la cit de greu am urcat eu (avind cei mai scurti pantaloni din sifonier), nu puteam sa imi imaginez cam cum ati calcat pe poalele rochiilor. Bineinteles ca banuiam ca ati avut salvari pe dedesubt.

Prima data cind am dat cu ochii de voi, m-am gindit "oare, femeile astea, din cauza ca nu sint imbracate adecvat pentru munte, nu cumva s-au intors din drum vazind inaltimea scarilor si alunecusul terenului de la canion? "

Ma bucur din suflet ca v-a placut si sint fericita pentru voi ca v-ati simtit la fel de bine ca mine... si mai ales ca nu ati alunecat cu opincutele.

Sint sigura ca ma credeti pe cuvint ca nu am "inflorit" nimic aici... si ca am scris din suflet!

[09.08.14 13:25:42]

@webmasterX: Multumesc din suflet pentru primire. cu siguranta voi mai posta impresii.

[09.08.14 13:46:17]

@adri-nico: Stimata doamna, asa cum am mai precizat suntem obisnuite cu muntele si drumetiile prin padure. Mama mea impreuna cu prietenele ei a mers prin padure pana la intrarea canionului in papuci. Da, in Romania nu este "normal" sa mergi prin padure in papuci, babete si "opincute" fiindca standardul de normalitate impus de societate este diferit de practica noastra

Sincer nu am fos ofensata in nici un fel de postarea dvs. Ci doar am fost impresionata si m-am amuzat impreuna cu colegele de birou cand am vazut postarea.

Nu pot sa spun ca nu ma asteptam la comentariile oamenilor care ne-au vazut prin padure dar mai ales in cascada. In comparatie cu ce ati scris aici si comentariile pe care le -am auzit in cascada cu urechile mele e nimica toata

Mentalitate pur romaneasca care nu ma mai surprinde de 20 de ani.

Sper ca data viitoare daca ne mai intalnim sa ne putem saluta si sa urcam impreuna in cascada ca sa va aratam ce bine ne descurcam in "opincute".

Numai bine si multa sanatate va doresc.

P. S Nu purtam nici una din noi salvari erau pantalon normali

Dabator
[09.08.14 14:33:35]

@melissa86: Excelent review. Excelent răspuns.

Așa este, diferențele culturale sunt foarte mari, de aceea anumite momente sunt mai greu de depășit. Și cred că nu e doar mentalitate românească.

Astfel de replici, făcute cu mult bun simț ne ajută să depăsim barierele culturale, să înțelegem anumite stări pe care altfel, fără să fie explicate nu le-am înțelege.

Văd că știi româna foarte bine deși înțeleg că trăiești în Turcia de mică. Cred că ne-ar face bine, nouă celor ce citim și site-ului ce ne găzduiește, să ne prezinți și alte review-uri de aici sau din Turcia văzute cu alți ochi.

[09.08.14 14:39:54]

@melissa86:

Felicitari pentru scrierea corecta a limbii romane! Ma bucur ca nu ai inteles gresit comentariile mele si mi-ar face o deosebita placere sa ne intilnim vreodata la 7 scari sau la alti munti.

Abia astept ca la urmatoarea intilnire AFA sa te numeri printre participanti si sa ne prezinti si noua portul vostru traditional (sau nu?).

Esti fata cu "baticul" maron?

[09.08.14 15:14:55]

@Dabator: Suntem oameni si trebuie sa dialogam. Eu diferentele de cultura, traditie, limba, religie, culoarea pielii, dintre cei sapte miliarde de oameni nu le vad ca un minus dimpotriva sunt o bogatie. Ce bine sa suntem diferiti, imi spun adesea. Se spune ca fulgii de nea nu seamana ca forma nici una cu cealalta. Chiar daca sunt diferiti impreuna formeaza un intreg perfect pe care noi il admiram cu gura cascata. Fiecare popor, cultura are frumusetea sa. Daca noi toti oamenii pamantului am fi fost la fel nu cred ca ar mai fi existat arta sau pictura. Toti pictorii ar fi desenat acelasi chip... O, Doamne, ce plictisitor ar fi fost.

Traiesc in Romania de 20 ani, in Turcia merg anual. Cu siguranta voi posta in zilele ce urmeaza review-uri din vacantele din Romania si Turcia. De-abia am descoperit acest site minunat si trebuie sa ma acomodez un pic cu stilul ei.

[09.08.14 15:15:52]

Este departe de drumul principal si nu se mentioneaza acest fapt de la inceputul traseului. Este frumos drumul prin padure dar sincer foarte lung. Odata ajunsi trebuie sa stiti ca nu este potrivita pentru copii urcarea pe cele sapte trepte

[09.08.14 15:19:49]

@adri-nico: Iubesc muntele, ador Romania si imi pare tare rau ca nu am timp suficient sa calatoresc si sa descopar locuri si oameni minunati. Mi-ar face mare placere sa particip la asa ceva.

Nu nu sunt fata cu baticul (hijab) maron dar sunt exact in spatele ei cu poalele rochiei ridicate

[09.08.14 15:32:38]

@rusu3flori: Da asa este si noi intrebam oamenii in jurul nostru daca mai este mult si toti spuneau acelasi lucru "10 minute"... Probabil ca nu vroiau sa ne demoralizeze pentru a nu renunta la drum. Noroc ca un domn din grupul nostru care a mai fost ne-a zis sa avem rabdare ca mai avem ceva de mers dar nici un ruptul capului sa nu renuntam ca e pacat. asa ceva nu vezi in fiecare zi.

Copii nostrii sunt "crazy" ca si noi, nici unul dintre copii nu s-a plans de scari, sau ca vrea inapoi. Erau cei mai fericiti. Recunosc ca mi-am facut griji la scara cea inalta dar Slava Domnului nu s-a intamplat ceva negativ, si au urcat chiar bine, mai bine decat noi. Au fost foarte ascultatori nu au iesit din cuvantul nostru pe tot parcursul drumului

La coborare toti copii mai vroiau inca odata in canion Cand ne -am intors la Bucuresti in canicula eu vroiau inapoi la padure

A fos o experienta de vis atat pentru noi cat si pentru copii le care vrem sa o repetam cat de curand.

[09.08.14 15:45:27]

@melissa86: Am o intrebare ca tot veni vorba de copii. Au legat copiii de parinti? In fata mea era un domn cu un baietel de vreo 3 anisori si nu i-a luat nici casca de protectie si nici "sfoara" de legat.

Pe unde ati coborit cu copiii si cum s-au descurcat? Ca de urcatul scarilor o sa am eu grija sa nu renunte... dar la intoarcere e mai greu pentru ca pe partea pe unde am revenit eu, erau niste portiuni foarte periculoase.

[09.08.14 15:45:36]

@melissa86: si noi am mers cu un copil de 10 ani si unul de sase si au rezistat, mai ales ca ziua precedenta au urcat pe platoul Bucegi, dar cand am ajuns la prima treapta am urcat dupa care sotul ne a coborat pe toti si a trecut singur. A pierdut si tel aici si iata ca

[09.08.14 16:01:13]

@adri-nico: am coborat exact pe acelasi drum si nu a fost periculos

[09.08.14 16:13:33]

@rusu3flori: adica pe prapastia ursilor? sau acelasi pe care ati urcat?

[09.08.14 16:39:43]

@adri-nico: Nu nu i-am legat si pur si simplu i-am tinut de mijloc.

Pentru coborare am urmarit punctul rosu.

Si pe acolo urcatul a fost un pic dificil dar nu au fost probleme.

[09.08.14 19:02:17]

@adri-nico: aceiasi pe care am urcat

ionescunic
[10.08.14 21:30:02]

@All, se poate cobora foarte usor si foarte repede mergand in dreapta, e si semn, se ajunge in 10 minute pe carare de munte la baza urcusului prin canion.

Se mai poate cobora prin prapastia ursilor dar drumul e mult mai lung, poate si mult mai frumos, nasol e ca trebuie mai intai urcat la greu.

Exista in Romania un canion mai frumos ca acesta si un pic mai aventuros, se numeste Valea lui Stan, exista si un review aici pe site vezi impresii , se afla langa lacul Vidraru, insa acolo trebuie sa mergi si prin apa, exista o portiune de 10m liniari unde apa e cam de 60-70 cm si nu se poate ocoli, efectiv trebuie incaltari ce se pot uda si haine ce se pot ridica sau uda.

jenipirvu
[11.08.14 09:13:27]

@adri-nico: Si noi am fost cu 2 copii: o fetita de 6 ani si un baietel de 4 ani. nu am avut nici un fel de problema pe drum, si nici noi nu le-am luat casca copiilor datorita lipsei de organizare a lor. Noi am urcat scarile, dar nu ne-am intors pe acelasi drum, am mers pe traseul: valea ursilor-dambu morii si daca luam casti trebuia sa ne intoarc em tot pe scari pentru a le inapoia, pentru ca nu e nimeni acolo sus sa le poti inmana la terminarea traseului. Noi am mers pe alt traseu si a fost minunat, copiii s-au comportat minunat si timp de 5 ore si jumatate nu s-au plans ca au obosit sau ca vor in brate... Tot timpul au fost sustinuti copiii de catre noi si nu a avut loc nici un eveniment neplacut.

annachristina*
[19.08.14 14:29:13]

Melissa, imi poti spune te rog daca s-a deschis acea tiroliana de care se spunea la stiri? Am inteles ca la inceputul lui august ar pune o tiroliana la canion. Multumesc!

[19.08.14 15:17:33]

Deschiderea tirolianei s-amanat. pe pagina de facebook a canionului vor anunta deschiderea ei.

annachristina*
[22.08.14 15:15:34]

@melissa86: multumesc de informatie!

adri-nico, annachristina*, jenipirvu, marocanu21, melissa86, rusu3flori
Alte impresii din această RUBRICĂCanionul 'Şapte Scări' [Dâmbu Morii]: