ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2014
ÎNSCRIS: 01.02.12
JUN-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

Sejur decent

Am fost la hotelul Sara din Neptun in ultimele zile din luna iunie 2014.

Am ales acest hotel pentru ca mi-a placut cum arata si pentru ca avea cel mai bun raport calitate-pret (lucru care s-a confirmat in cursul sejurului).

Am platit 140 lei/noapte/camera pentru 2 adulti cu MD (pentru copilul mai mic de 2 ani nu se plateste nimic). Raman la parerea ca este cel mai mic pret pentru conditiile oferite. Cu siguranta exista si conditii mai bune, dar la preturi mai mari, si cu siguranta exista si preturi mai mici, dar la conditii mult mai nasoale.

Exteriorul: gradina ingrijita, cu flori frumoase si colorate. In spatele hotelului este salonul de luat masa, foarte frumos aranjat. Este si o mica terasa, si un loc de joaca pentru copii, cu casuta, tobogan, leagane etc, din plastic (ca sa nu se loveasca).

Parcarea nu are locuri suficiente, dar se poate parca pe spatiul verde din fata hotelului si e ok.

Receptionerele (de care toata lumea zice ca nu sunt politicoase), intr-adevar, nu vorbesc cu graiul cel mai dulce, dar pe mine nu ma deranjeaza, atata timp cat ofera informatii corecte si prompte! Tonul lor nu mi s-a parut a fi unul nepoliticos, ci unul ferm. Pe noi ne-a ajutat oferindu-ne o camera la etajul 1.

Hotelul nu are lift!

Interiorul: camerele au suficient loc pentru 2 adulti si un copil, cu patut si multe bagaje. Este un dulap mare, incapator, cu rafturi si cu umerase. Toata mobila este noua. Exista si seif pentru valori. Balconul este mare si larg, cu masuta si scaun de plastic.

Baia nu are perdea la dus, asa ca se umple de apa, insa nu aceasta e cea mai mare problema a baii, ci faptul ca miroase cam urat. Nu cat sa "te dea afara din casa", dar neplacut. Mi-a placut ca in baie este loc sa iti pui toate cele, este o mica etajera de colt la dus, si in dreptul oglinzii este o etajera lata pentru geanta de cosmetice etc. Este si un suport pentru 2 prosoape, si un cuier dupa usa.

In camera este un racitor care pastreaza mancarea foarte rece (in caz ca aveti copii mici si le pregatiti mancare in camera).

In camera era foarte curat, si apoi s-a facut curatenie in fiecare zi. Curatenie zilnica inseamna dat cu aspiratorul si luat gunoiul, nu si spalat toaleta si chiuveta, asta a trebuit sa cer eu la femeia de servici.

Micul dejun este de la 7:30 la 9:30, asa ca daca te trezesti mai tarziu, ghinion!

Mie mi-a placut mancarea, este decenta, desi in primele doua zile am ajuns cam tarziu si nu prea mai era mare lucru, apoi s-au certat turistii cu ei si din a treia zi nu au mai fost probeme: tot timpul erau de toate!

MIC DEJUN: lapte, ceai, cafea, suc, iaurt, dulceata (de 2-3 feluri), miere, pepene, cereale simple si cereale cu cacao, omleta, oua fierte sau ochiuri, carnati, salam, rosii, castraveti, ardei, masline, branza de 2-3 feluri, paine de 3-4 feluri si alte chestii pe care nu mi le amintesc

Eu consider un mic dejun la care ti se ofera toate cele de mai sus DIVERSIFICAT! Mancarea a fost foarte buna si nu am nimic de reprosat.

Imi permit sa fac un comentariu: nu inteleg de ce oamenii isi umplu farfuria cu mancare pe care apoi o lasa acolo, sa fie aruncata. Asta este RISIPA! Daca nu stii dinainte cat poti sa mananci iti iei mai putin si apoi daca mai vrei, te duci sa mai iei. Daca nu stii daca iti va placea acel fel, atunci poti sa iei foarte putin, gusti, si daca iti place mai iei.

Sper ca cititorii si membrii AFA asa procedeaza.

PLAJA: singurul aspect cu adevarat negativ al acestui hotel este DISTANTA fata de plaja. Dar se poate transforma in avantaj, pentru ca faci si putina miscare! Pana la Steaguri sunt cam 5 minute de mers lejer, si apoi inca vreo 5-7 minute pana la una din plajele unde hotelul ofera sezlonguri si umbrele gratuite.

Noi am fost îndrumati la plaja din STANGA, in capăt, după plaja Siam.

Șezlongurile au salteluta, umbrelele sunt din paie si tin umbra, intrarea in mare este fara pietre, la 4-5 m de mal apa vine pana la brau. totul e ok, mai putin nisipul, care este cam murdar si cu paie (trebuie sa fii atent sa nu te intepi la picior).

La plaja Sara nu am fost in decursul sejurului.

Per total, dupa cum spuneam si la inceput, un pret corect pentru serviciile oferite. Faptul ca se ofera sezlonguri cu umbrela si masuta in pretul camerei il consider un mare plus.

O sa ma intorc cu siguranta la Sara si il recomand si mai departe!

Trimis de ado_lex in 07.08.14 12:44:08
Validat / Publicat: 07.08.14 14:34:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 1490 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ado_lex); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂSara Hotel (ex Midia) [Neptun]: