ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2014
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2013

Cele mai frumoase plaje din Thassos? In Aliki, desigur!

Sustin ca Aliki are cele mai frumoase plaje din Thassos. De ce? Nu dintr-un "patriotism local", ca sa-i zic asa, pentru ca ne-am cazat noi aici, ci pentru ca are cele mai diferite si diverse plaje din insula.

Ce are deosebit?

Faptul ca Aliki e asezata pe tarm, intre golfuri, o face sa aiba parte nu de una, ci de trei plaje. Doua dintre ele, cele mai cunoscute, sunt asezate una in spatele celeilalte. Cea de-a treia este asezata in golfuletul aflat mai la nord de Aliki.

Plaja principala, vizitata si preferata de cei mai multi turisti, nu a fost si preferata noastra tocmai din cauza imbulzelii. Este o plaja amenajata cu sezlonguri, umbrelute, taverne, dusuri si tot ce poate dori sufletul unui turist comod. Dar, datorita acestui lucru, dar si faptului ca este o plaja cam ingusta, te simti ca pestele in conserva, strivit intre vecinii de sezlong, sau calcat pe picioare (la propriu!) de cei care intra sau ies din apa. Plaja este cu nisip, dar la intrarea in apa sunt pietricele, asa ca luati papucii cu voi!

Aici gasesti si sezlonguri de inchiriat pe o parte a plajei, dar, daca consumi la tavernele de pe mal, primesti sezlong gratis. Daca te trezesti de dimineata, pana nu se umple plaja! Tavernele de aici sunt Beautiful Alice, Limanaki, Leonidas si cea de la drum, din dreapta Mini Marketului, cu nume greu de citit de catre noi.

Accesul la plaja se poate face ori prin situl arheologic, daca vii de la plaja opusa, ori de pe drum. Si de aici poti cobora pe drumul pietruit sau prin taverna pe pe mal. Principalul mod de acces este insa drumul care trece printre cele 2 plaje, langa sit.

Plaja opusa, aflata langa situl arheologic a fost cea care noua ne-a fost cea mai draga. La ea poti ajunge de pe drumul de acces direct la stanga, langa taverna de aici, sau din cea mare, traversand situl. Si aici poti inchiria umbrele si sezlonguri de la taverna, cu 5 euro.

De ce ne-a placut aceasta plaja?

Pentru ca nu era deloc aglomerata, nefiind amenajata. Pentru nisipul fin pe care puteam sa ne intindem rogojinile proprii. Pentru linistea de aici si spatiul pe care il aveai in jur. Pentru locurile superbe care inconjoara golful. Pentru limpezimea apei si pestisorii, aricii si castravetii de mare de aici. Pentru ca puteam face snorkelling si inota pana departe in golf. Pentru ca, chiar daca era vizitata de vaporase care aduceau turisti de pe alte plaje, era civilizata si relaxanta. Pentru clipocitul usor al valurilor pe mal. Pentru pozele frumoase facute aici si senzatia de relaxare totala pe care am trait-o acolo.

Cea de-a treia plaja se afla, cum am spus, la nord de celelalte doua, intr-un golf mic. De ce nu este vizitata de turisti? Pentru ca se ajunge greu la ea, trebuie sa traversezi o livada, sa cobori o coasta, nu poti merge cu masina. Si pentru ca plaja este plina de bolovani si pietre. Asta a fost deliciul meu, am cules de aici cateva kilograme de pietre de toate culorile si dimensiunile, spre disperarea sotului meu care a trebuit, la intoarcerea acasa, sa le care in sus pe deal. Noroc ca eram aproape de pensiunea noastra!

In Aliki mai poti vizita situl arheologic si vechea cariera de marmura (despre care am scris deja, vezi review). Cele doua sunt vizitate de multi turisti, in principal greci, care vin cu autocarele de pe continent special ca sa viziteze locul.

Ca sa inchei- Aliki este cel mai placut loc in care puteti face plaja si baie din Thassos! Daca nu ati fost acolo merita sa il incercati la urmatoarea vizita in Thassos!

Trimis de luciaoradea in 02.08.14 12:37:25
Validat / Publicat: 02.08.14 14:36:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2833 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Aliki-plaja noastra preferata
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

sunflower [02.08.14 14:57:42] »

Frumoase foto, ca tot ce este legat de plajele Eladei...

Ce creatură o fi in P40??

luciaoradea [02.08.14 15:42:44] »

@sunflower:

Cred ca e un pui de caracatita, habar n-am, poate stie altcineva si imi spune si mie! Eu doar l-am pozat...

Multumesc pentru aprecieri!

zuftim [03.08.14 18:09:53] »

@luciaoradea:

Sunt intru totul de acord cu ceea ce afirmati. Am avut placerea si bucuria sa vizitez frumoasa insula Thassos in 2009, iar Aliki "is the best"! Rw scurt dar atotcuprinzator. Nu gasesc o litera pusa altundeva decat unde ii este locul sau ceva cu care sa nu fiu de acord.

luciaoradea [04.08.14 01:21:29] »

@zuftim:

Multumesc mult pentru aprecieri! Mai ales daca sunt venite din partea unui scriitor atat de talentat ca si dvs. Asta inseamna mult pentru mine.

calatorul [21.11.14 15:55:22] »

Nu ma pot abtine sa nu adaug totusi si o recomandare pentru generoasa plaja Golden Beach dintre Skala Potamia si Skala Panaghia, din estul insulei, pe care eu am gasit/o aproape goala dupa 15 septembrie trecut si despre care am scris pe AFA. Si mai sunt cateva plaje frumoase, care merita descoperite pe rand, facand turul insulei cu masina. Multumim pentru relatare, este convingatoare.

AleDia [29.01.15 09:34:51] »

Felicitari pentru un review superb. Mi-am amintit si eu cu drag de plaja de la Aliki. Noi am fost doar in trecere pe acolo deoarece am fost sa vizitam situl arheologic de care vorbeai. Dar am simtit printre degete nisipul fin ce este oferit de aceasta plaja. La Paradise Beach ati ajuns? Din punctul meu de vedere, e cea mai frumoasa plaja din Thassos. Si nu a fost aglomerat deloc (cel putin in ziua in care am vizitat-o noi a fost lejer).

luciaoradea [29.01.15 17:54:29] »

@calatorul50 -

In plin sezon, in august, Golden Beach era plina ochi. Mi-am propus sa scriu si despre ea un review, dar nu prea ma trage ata. Mie mi se pare ca prea seamana cu Mamaia noastra, cel putin din punct de vedere al aglomeratiei. Si, in ziua cand am fost noi, am prins o multime de romani (nu am nimic cu conationalii dintre care un grup numeros parcasera masinile chiar langa plaja. Si, cu boxele date la maximum si usile deschise larg, ascultau manele . Nu mai spun cat de rusine mi-a fost si cum se uitau ceilalti turisti, in special nemtii...

luciaoradea [29.01.15 17:59:26] »

@AleDia -

Multumesc pentru aprecieri. Am vizitat toate plajele Thassos-ului, deci nu aveam cum sa pierdem Paradise Beach. In august era super plin si abia am avut unde sa ne asezam. Nici nu plecasem acolo de dimineata devreme, ne oprisem dupa o vizita pe alte plaje. Noi in concediu rar se intampla sa stam o zi intreaga pe o plaja. De obicei ne oprim, facem o baie, stam putin la soare si luam pulsul locului. Daca ne place mai stam, daca nu hopa in masina si urmatoarea la rand. Din cauza aglomeratiei Paradise Beach (la fel ca Golden Beach) nu a fost una dintre preferatele noastre. Ne plac locurile mai linistite, mai aerisite, nu neaparat izolate. Dar nici sa te calce vecinul de sezlong sau cearceaf pe picioare cand merge spre mare...

calatorul [01.02.15 01:38:26] »

@luciaoradea - Subscriu acestor opinii bucuros ca eu in septembrie am gasit plajele aproape goale si am putut profita de frumusetea de apa si nisipul lor, cel mai adesea la Golden Beach unde stateam. Dar am ramas placut impresionat de frumoasele plaje din Thassos, accesibile, primitoare si comode, pe o insula atat de apropiata de Romania si usor de ajuns, cu preturi bune si localitati fara figuri de fitzosi. Recomand insula cu mare bucurie si caldura si ma bucur ca sunt destui care o apreciaza ca si mine.

calatorul [01.02.15 01:49:31] »

@luciaoradea - Am patit si eu o chestie cu romani pe plaja care erau sa se bata, vara trecuta in Lefkada si aproape toata lumea comenta cu dispret despre stupid romanians. Erau niste tampiti alcoolizati cu bere care se certau ca prostii pana au ajuns sa se imbranceasca. M-am simtit ingrozitor inca mai am sentimentul de rusine si revolta i/as fi incuiat cateva zile intr/un subsol de maimute. Am incercat apoi sa arat ca si noi suntem romani dar normali si civilizati nu ca tampitii care au minte de gasca beata, nu stiu ce am reusit.

Sunt chiar surprins sa aud si chiar sa vad ca multi dintre noi se feresc sa se declare romani rusinati de faima pe care ne/o fac necioplitii astia care umbla prin lume. DAr vedem asta zilnic si la noi acasa si nu ne mai mira halul de educatie si bun simt care lipseste din tara asta. Pacat, sper sa nu mai intalnim asemenea nenorociti, poate vor ramane sa petreaca in continuare in pesterile lor de primitivi. Cu scuze pentru tonul agresiv dar inca ma simt insultat de asemenea conationali, putini ce/i drept dar parca in crestere. Sa auzim de bine.

luciaoradea [01.02.15 10:10:10] »

@calatorul50:

Da, așa e. Nu de puține ori mi s-a întâmplat să îmi fie rușine ca sunt româncă în străinătate, dar numai după incidente de genul ăsta.

Am povestit și în review-ul despre Sidari o experiență asemănătoare, cu un grup de români care făceau baie într-un loc foarte periculos, chiar lângă avertismentul scris în mai multe limbi (nu și în romana). Toată lumea făcea poze cu ei și comenta ceva asemănător cu "stupid Romanians". Deja ne cunosc toți europenii de cai breji... Și în situații de genul ăsta prefer să folosesc limba engleza, ca sa nu fiu automat asociata cu ei.

O altă problemă pe care o au mulți conaționali- lipsa educației și a respectului față de alții. La Firefly, în Corfu, cine credeți că vorbeau tare, se certau, imbatau și urlau după copii dimineața la 7, trezind toți turiștii? Românii noștri, desigur!

webmaster [26.11.17 01:27:17] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă zona Aliki-Thimonia» (nou-creată, între timp, pe sait)

AleDia, calatorul, luciaoradea, sunflower, zuftim
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Aliki - Agios Ioannis: