ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2014
ÎNSCRIS: 15.02.12
JUN-2014

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Aliki - cea mai frumoasa plaja din Thassos

Cea mai frumoasa plaja din Thassos este Aliki, sigur sigur :).

Se spune ca Marble Beach sau Paradise Beach sunt pe primul loc si, intr-adevar sunt de vazut, dar noua ni s-a parut ca Aliki are de toate: umbra de copaci, umbrelute (care nu costa nimic, trebuie sa consume de la terasele care le detin), plaja cu nisip, apa turcuoaz, limpede, mereu linistita (chiar si cand in celelalte locuri e furtuna), se ajunge foarte usor la ea din Skala Potamia. Este absolut senzationala!

Recomand chiar si cazarea de aici - sunt niste case de piatra, reconditionate, pe plaja - paradis!

Trimis de andreea_kamelya in 06.07.14 20:16:59
Validat / Publicat: 06.07.14 22:14:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 14817 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_kamelya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Aliki

iulianic
[06.07.14 22:52:08]

@andreea_kamelya: Dar la Makryammos aţi fost? Este o plajă privată, acolo se plăteşte nu doar intrarea (3 euro/persoană), ci şi umbreluţa cu două şezlonguri (7 euro). În opinia mea, aceea este o plajă cu de toate. Are şi zoo şi locuri de joacă pentru copii, terenuri de sport, terase şi baruri, este atât de curată şi de îngrijită... Cu toate astea mi se pare o plajă pentru oamenii mai comozi, care vor să le aibă chiar pe toate.

Eu am apreciat ineditul plajei de marmură, dar şi sălbăticia piscinei naturale Giola. La ambele se ajunge mai greu, dar pentru cei care nu-şi doresc doar comoditatea unei plaje obişnuite, pentru iubitorii de peisaje, da, aş recomanda Marble Beach şi Giola. Nici una dintre ele însă nu este pentru a rămâne acolo, la soare, întreaga zi. Mergi, le vezi, le fotografiezi şi încerci apa, apoi, pentru plaja zilnică - cea adevărată - pleci în altă parte.

andreea_kamelyaAUTOR REVIEW
[07.07.14 09:01:11]

@iulianic: da, am fost la makryamos care le are intr-adevar pe toate, platibile, dar noua nu ni s-a potrivit. Bebelus nostru de 9 luni nu se juca nici in piscina, nici la loc de joaca, nici zoo nu-i spunea prea multe. Nu m-a incantat ideea cu sezlongurile cu umbra doar de la umbrele, prefer umbra naturala care nu prea era disponibila. In ziua in care am mers noi, era curent rau si nu aveam cum sa ramanem cu copilul acolo. In plus, noi suntem scufundatori iar apa de acolo nu ne-a "zis" nimic. Drumul spre marble beach iti rupe masina, ea plaja e intr-adevar superba, dar cum spuneai, nu e decat de poza. De Giola nu stiu nimic .

Raman la parerea mea, pentru acum, Aliki a fost cea mai cea )

luciaoradea
[17.07.14 14:39:33]

@andreea Kamelya

Sa stii ca ai dreptate. Aliki e cel mai frumos loc din Thassos si dupa parerea mea. Noi chiar am fost cazati acolo, la o pensiune pe coasta. Am vazut toate plajele de pe insula si am facut plaja pe cate o plaja noua (sau chiar 2) in fiecare zi. Nici una nu se compara cu Aliki. Cele 2 plaje de aici sunt tot ce iti poti dori- ori conventional, cu umbrele, sezlonguri, taverne si muzica ori ceva mai linistit, ca plaja de langa situl arheologic.

Paradise Beach e super aglomerata, Giola e superba (dar nu pt copii mici) daca ai energie sa cobori si apoi sa urci muntele, plus sa sari si sa te cateri afara din ea. Marble Beach era un dezastru anul trecut, am inteles ca anul asta nu mai e amenajata. Pacat ca nu am prins-o si noi asa cand am fost! Noua ne plac locurile mai linistite, dar asta depinde de la persoana la persoana.

andreea_kamelyaAUTOR REVIEW
[15.12.16 14:36:35]

@iulianic: scuze, abia acum am vazut ca mi-ati scris .

Am revenit in Thassos, doi ani mai tarziu, iar Aliki era aproape complet distrusa de inundatiile de peste an.

Nici Marble beach nu arata mai bine, dar au apucat sa refaca putin la ea.

La Makryamos fusesem in anul in care am scris review-ul insa era fffff mult vant si nu am ramas la plaja deloc.

multumesc oricum pentru sfaturi

[26.11.17 01:26:17]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă zona Aliki-Thimonia» (nou-creată, între timp, pe sait)

andreea_kamelya, iulianic, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Aliki - Agios Ioannis: