ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2014
DIN: Targu Mures
ÎNSCRIS: 25.07.14
JUL-2014

Sub orice critică

Fratilor nu va lasati pacaliti de pungasii astia!

1. Sosirea in parcarea hotelului. Locuri de parcare ioc. Oamenii se inteleg intre ei cum pot, se blocheaza unii pe altii, isi lasa numere de telefon in parbriz, nici vorba de paznic in parcare, lasa e la inceputul concediului nu merita sa te enervezi, va fi bine, iti spui.

2. Receptia. Un baiat si o doamna obositi si ineficienti. Singura lor grija este legata de cei 2 caini care isi fac veacul in receptie! Fug dupa ei prin parcare, ii iau in brate si ii aduc inapoi in receptie!! Nu am inteles de ce a trebuit sa trec printre cei 2 caini de cateva ori pe zi, poate depistau substante interzise si trebuia sa vina sa miroase pe toata lumea!!!

Oameni cu copii mici, cu bagaje, veniti de pe drum si care in momentul in care au ajuns in receptie au sperat sa se cazeze cat mai repede, sa faca dus, sa puna copii la odihna... Cand colo o mare de oameni organizati intr-o coada ceausista si care stau frumos la rand, nu cumva sa o supere/deranjeze pe doamna ca pe urma primesc camera la ora 18.00. Nu odata la ora 14 sau 15 oameni cu bagaje, obositi si flamanzi, cu copii care nu mai au rabdare, asteptau cheia!

3. In sfarsit ai cheia de la camera!!! Oau!!! Victorie!!! Te indrepti cu consoarta din dotare si pruncii aferenti spre camera mult visata, de un an de zile! Descui cu greu usa de lemn de pe vremuri, incuitoarea vai de ia si... intri. Trebuie sa le spui STOOOP celor din urma ta, in fine, vom intra pe rand ce atata graba ca doar oricum nu incapem toti 4 deodata in camera. Ideea e ca camera si baia sunt foarte mici. Dar asta nu e tot. Din ce in ce, iti revine mai des in minte tabloul cu tovarasul Nicolae Ceausescu si in urechi iti rasuna sintagma ”Bilete luate prin sindicat”… Vremuri despre care credeai ca au apus demult dar la Tismana sunt inca actuale.

Mergi la baie! Te asezi pe closet si dai cu genunchii in perete. Genial de-a dreptul cel care a pozitionat WC-ul in pozitia aia.

In fine vrei sa faci un dus. Clasica cadita de dus, cu perdeaua care se lipeste de tine. Bineinteles scurgerea infundata. Cand termini dusul esti in apa pana la glezne. Bineinteles ca dusul nu sta in pozitie normala ci cade spre perete si trebuie sa il ti cu o mana. Un fost locatar inventiv a folosit ambalajul de la sapun pentru a rigidiza "nuca", dar degeaba. I-am spus femeii de serviciul ca dusul nu sta in pozitie normala si cade tot timpul spre perete dar m-a privit de parca i-as fi cerut un mare moft, adica ceva gen: ”Da i-auzi si la asta ce pretentie mai are!!!”. Tot mobierul din baie este din plastic ordinar.

4. Despre Internet! Internet … nu este! Dau telefon la receptie si imi spune ca este internet dar … dar … este in receptie si in gradina! Atentie suntem in anul de gratie 2014! Cu cateva routere era rezolvata problema in tot hotelul! Costa maxim 1000 ron! Dar zgarcenia proverbiala!!!

Din nou in receptie, din nou vin sa ma miroase cainii!

5. La tot pasul ”personalul amabil” cum este numit in unele postari isi face treaba in asa fel incat sa te faca sa te simti cat mai inconfortabil, sa iti arate cine e seful! La receptie iti spune: ”Pai avem internet in receptie”. Adica ce-i cu pretentia asta sa ai net in camera!

Cand am sunat sa intreb daca au un anumit post TV in grila mi-a spus ”Pai eu nu stiu ce posturi sunt ca nu am televizor aici in receptie”, de parca grija mea trebuie sa fie ce face ea in receptie daca are sau nu are TV acolo.

La bar nu au preturi afisate, de ce? … sa te bage in ceata? De bon nici vorba! Iti vinde o bere mica la 330 cl. Tuborg cu 8 lei! Mersi frumos, bea-o tu mai departe!

La piscina te da afara la ora 18 cred ca la 18.20 are omul de serviciu tren spre casa si se grabeste sa numere sezlogurile si sa inchida umbrelele, altfel de ce te da afara la ora aia? Cica face igienizare -- atata cata face si gargara!!!

Femeile de serviciu saracele, de dimineata se apuca sa mature. Nu am vazut una sa ii lipseasca matura. In anul 2014 ele ridica praful in tavan in fiecare dimineata cand mergi spre micul dejun. Toate dau cu matura in asa fel incat sa arunce praful in sus. Dupa aia se apuca de carat niste saci cu lenjerie. Probabil au lenjerie in saci desi nu prea cred, eu am stat 7 nopti si nu mi-a schimbat lenjeria. Schimba un prosop pun o hartie igenica la 2 zile si iau punga de gunoi daca e cazul si gata curatenia…. Pe urma se aduna la capatul culoarului cate 4-5 la tigara si o dezbatere despre subiectele arzatoare ale zilei si a trecut ziua de munca.

6. Si despre ”locul unde se serveste masa” ceva! Cantina? Cu indulgenta se poate numi cantina, mai curand e sala de mese. Cei care ati prins taberele pionieresti de la Navodari veti intelege!

La intrare un … personaj cu un walkie talkie (statie radio) in mana este foarte vigilent ca nu cumva dusmanul poporului (turistul) sa penetreze sistemul. In sala de mese sunt montate camere video iar “personajul” tine legatura cu operatorul care monitorizeaza camerele si vine si ii atrage atentia celui care a “mincat” prea mult. Deasemenea in sala de mese patruleaza o … “doamna” ca sa nu zic altfel … a carei unica responsabilitate este sa monitorizeze din interior si sa puna la punct inamicul (turistul). Am indraznit odata sa o intreb ceva legat de mancare si m-a lamurit foarte clar. A fost gen: - Aici aveti iaurt? – Da! ; - Dar parca e sana? – Da! ; - Este lapte batut? , - Da! O privire care taia si fierul beton mi-a taiat pofta de lactate!

La piine isi ia fiecare direct cu mana ce vrea. Bineinteles ca toata lumea pipaie piinea sa o gaseasca “pe cea mai buna”. Asta desi se stie ca romanul nu e tocmai campion la spalatul pe maini si la folosirea sapunului. Un cleste pentru alimente poate ar fi folosit de catre unii turisti.

Cubuletul de margarina sau unt si o bucata din marul taiat in 4 pe o tava imensa completeaza imaginea jalnica a all inclusiv-ului in Romania.

O caldura care te doboara si mustele care zboara in voie completeaza peisajul.

Urmariti-o si D. na director general aici youtube

Veti vedea ca Ceausescu n-a murit!

In mod sigur nu voi mai merge acolo!

Trimis de collins1122 in 29.07.14 03:25:47
Validat / Publicat: 29.07.14 16:14:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Litoral

VIZUALIZĂRI: 2847 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (collins1122); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cocan
[29.07.14 16:41:26]

@collins1122: Mai fratele meu esti tare de tot. nu am crezut ca poate sa mai existe si asa ceva. m-ai intors in "epoca de aur". am ris in hohote, te votez la maxim. oricum, te-ai intilnit cu patrupezii numai la receptie, eu acum vre-o 8 ani, la hotel Magura in Eforie Sud, am beneficiat de aportul lor chiar si la etajul 3 (adusi de copii, dar erau ciini comunitari). Era sa uit, acolo erau si pisici care le urcau la etajul 4, iar despre ce era in restaurant si receptie, nu are rost sa pomenesc. Cu stima.

nicole33
[29.07.14 17:30:04]

@collins1122:

Care a fost prețul sejurului?

Ce regim de masă ai avut: mic dejun sau all inclusive?

sunflower
[29.07.14 17:59:09]

Ceva de genul: rîsu' - plânsu'!

cocan, nicole33, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂTismana Club Hotel [Jupiter]: