ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2014
ÎNSCRIS: 30.07.13
JUL-2014

Către satisfăcător

O alegere reusita!

Am fost in perioada 10-15 iulie la hotel Lucy 5*. Hotelul este foarte bine pozitionat (motiv pentru care l-am si ales) adica la 50m de plaja si acesta cred ca este cel mai mare plus. O portiune din plaja este amenajata pentru clientii hotelului si primesti gratuit sezlonguri, umbrela si prosoape. Programul pe plaja incepea la ora 9 si nu era aglomerata de dimineata, puteai prinde loc lejer pana in ora 10 cand incepea cam toata lumea sa vina. Apa foarte curata, cu pestisori frumosi, marisori, variati si jucausi prin ea. Nisipul atat pe plaja cat si in apa ok, nu din cel mai fin dar nici deranjant la picioare. Din cate am vazut plaja este plina de locuitorii mai in varsta ai zonei, precum si de familii cu copii.

Hotelul detine parcare spatioasa pe toate lateralele acestuia si nu am avut probleme cu masina.

In interior cat si in exterior hotelul arata foarte bine. Este foarte curat, totul arata ca nou. La receptie am fost intampinati de o domnisoara care stia bine engleza, a verificat actele, ne-a inmanat cardul de camera si doua carduri albastre pe baza carora iti poti lua daca doresti prosoape atata de la piscina cat si de la plaja. Totul a durat maxim 3 minute.

Am fost cazati intr-o camera cu priveliste spre mare chiar daca am platit la agentie pentru una cu priveliste spre oras (majoritatea sunt cu priveliste spre mare deci nu are rost ca platiti la agentie mai mult) si ni s-a oferit aceasta camera fara nici o "interventie verbala sau financiara" a noastra. Am avut camera 426 adica la etajul 4, dar hotelul detine 2 lifturi si nu a fost nici o problema din acest punct de vedere. Camera este mare si spatioasa, baia mare si curata balconul la fel.

Mobilier frumos, modern: un pat imens in care 3 persoane au loc lejer, cu o saltea foarte buna, Lenjeria curata, alba si schimbata la 2 zile, la fel si prosoapele de la baie. un sifonier spatios, un birou pe tot peretele, un fotoliu, seif in dulap si a fost foarte util pentru ca am stat fara grija. Intr-o zi am uitat sa il incuiem si ni s-a facut curat in camera dar nu am gasit nimic lipsa. Feon la baie, papuci, set de cusut, sapun, sampon, gel de dus, hartie igienica erau inlocuite zilnic daca era nevoie. Nu are fier de calcat dar poti beneficia de serviciul de curatenie si calcat al hainelor.

Aerul conditionat era centralizat si il poti seta cum doresti deci camera era mereu aerisita si racoroasa. Usa de la balcon nu are plasa de tantari dar nici nu este necesar. Balconul are o masuta si doua scaune metalice si este luminat, iar privelistea acestuia este superba.

Exact ce am vizionat in poze asa arata si hotelul si camera. Curatenia se face mai mereu, arunca mizeria din cosul de gunoi, inlocuiesc lenjeria, spala chiuveta si bateriile, inlocuiesc prosoape cat si pe cel de iesit de sub dus. Totul era ok nimic de reprosat -dupa curatenie iti lasa si ciocolatele :).

Restaurantul (noi am avut mic dejun) este la etajul M (adica etajul de deasupra receptiei, dar pe butonul din lift corespunde cu M). Este totul alb, scaune, fete de masa, vesela, ghivecele cu flori de pe fiecare masa. Este spatios si aveai mereu loc. Cafea se servea de catre ospatar direct la masa, zaharul (alb/brun) si laptele de cafea erau pe fiecare masa. Ospatarul venea o singura data pentru umplerea cestii asa ca daca mai vroiai o ceasca de cafea trebuie sa ii soliciti acestuia.

Micul dejuns sub forma de bufet suedez era foarte variat: mezeluri salam 2 tipuri/sunca 2 tipuri, legume rosii/castraveti/masline, branza feta/cascaval, patiserie placinta branza/spanac, dulciuri prajituri cu fructe/negresa/chec/cornuri cu finetii/cornuri simple, compoturi, fructe proaspete pepene/persici/prunde/pere, iaurturi, omlete/oua fierte, carnaciori, ciupercute, bacon pe gratar, paine/chifle, sucuri foarte bune naturale de piersici/gref/mar/portocala. De asmenea erau toate proaspete si de buna calitate. Pe parcursul celor 5 dimineti a fost acelasi mic dejun, mai variau placinta, prajiturile dar foarte putin, de baza ramaneau aceleasi.

Internetul era ok, acceptabil cat sa poti citi ziarele, verificat mailuri, trimis o poza, comunica pe skype sau alte programe. Era fara parola si emitea chiar si pe plaja hotelului.

Piscina era mare si foarte curata, apa nu mirosea a clor. La una din intrari adancimea era de 1,40m si dupa incepea sa se adanceasca pana la 2 metri. Aveai sezlonguri din lemn cu saltea confortabile si umbrela gratuit. Barul de unde comandai contra-cost orice vroiai dar preturile nu exagerau. Salvamar pe tot parcursul programului piscinei care era de la 9 -20, era prietenos si activ. Pentru copii erau colace, mingii si tot felul de jucarii in apa, precum si o masa de ping-pong.

Cam atat despre hotelul Lucy (parerea mea cam de 4* nu chiar de 5) pe care daca ar fi sa-l caracterizez pe scurt as putea spune: curat, liniste, seriozitate. Pretul este corect si ceea ce am gasit pe net despre el s-a verificat si in realitate. Acord o nota de 9 acestuia si nu 10 pentru ca am gasit pe masa din restaurant in doua dimineti fire de par, si intr-o dimineata trona un fir de par chiar in mijlocul omletei, nu exista animatori sau programe de divertisment si pentru ca in apropiere nu exista nici o terasa unde sa poti manca, doar in centru... care este la o distanta de 5 statii de autobuz. Plusul este ca la 100m de hotel este un supermarket cu preturi ok. In rest nu am nimic de reprosat.

Trimis de toxicity in 20.07.14 07:31:51
Validat / Publicat: 20.07.14 08:06:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 3301 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (toxicity); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Imagine hotel de pe plaja.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 75.00 EUR pe cameră

amero
    [20.07.14 09:32:18]

s-ar fi cerut cateva poze. rew. mi-a placut.

theo63
    [25.07.14 11:04:26]

Ma bucur ca ti-a placut si sunt incantat ca impresiile mele au fost de ajutor si adevarate in acelasi timp. As reveni cu drag la acest hotel dar in scurta plimbare prin Thassos in 2013, am decis ca vacanta 2014 sa fie in... Thassos. Sa auzim de bine!

amero, theo63
    Alte impresii din această RUBRICĂLucy Hotel: