ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2014
ÎNSCRIS: 17.07.14
JUL-2013

Musai de văzut în Corfu

Nu ratati Angelokatro si Afionas

Anul trecut am fost in Corfu – Paleokastritsa cu autocarul. Am fost cazati la Vila Dini despre care nu vreau sa vorbesc foarte mult. Conditiile au fost decente si o tereasa cu vedere spre mare.

Paleokatritsa este locul ideal de cazare in Corfu. Chiar daca este un pic mai scump, merita. Apele depre care se spune ca sunt cele mai reci de pe insula, merita efortul de a sta cateva minute sa te obisnuiesti cu temperatura inainte sa te avanti in larg. In Paleokatritsa recomand plajele: Agios Spyridon (Coverage: 100 % Sand), Agios Petros (40% Sand & 60% Shingle) si La Grotta (mai mult pentru baie). Din portul Alipa, ne-am luat si o excursie la Paradise beach cu pranz inclus, unde ne-am relaxat la soare si ne-am bucurat de apa clara si un pic mai calda decat in Paleokatritsa. La intoarcere am vazut si de pe apa La Grotta si cateva pesteri micute.

Din Paleokastrisa am mers sa vedem Bella Vista si AngeloKasto -in satul Krini, cu un ATV inchiriat. Bella Vista este un loc minunat de unde poti admira Paleokatritsa in toata splendoarea ei. Daca ce am vazut la Bella Vista era ceva la care ne asteptam (ca urmare a pozelor vazute de acasa) ce am gasit la Angelokastro este greu de descris in cuvinte…am ramas muti de uimire. Las pozele sa va arate de ce (desi nici ele nu pot reda cu exactitate ceea ce vedeam noi de acolo) Am mancat la taverna de langa intrarea la Angelokastro, taverna pe care o recomand: mancare buna, preturi ok si super priveliste pe terasa.

Pentru ca ne-am dorit sa vedem si alte parti ale insulei, am inchiriat pentru o zi o masina si am pornit la drum. Primul pe lista a fost cel mai inalt punct al insulei: Pantokrator -906 m unde este o manastire si un releu foarte mare. Am fost dezamagiti de ce am gasit acolo comparand cu cel mai inalt punct din Thassos unde privelistea este uimitoare. Urmatorea destinatie a fost Sidari si Canal D’amour unde am ramas pentru o plaja. La fel de dezamagiti am plecat si de aici, canalul nu era deloc cum mi-l imaginasem, apa era foarte murdara. Ziua nostra a fost salvata de cel mai frumos apus pe care l-am vazut in Grecia. Acesta a fost la Afionas, de pe terasa tavernei Three Brothers.

Angelokatro si Afionas la apus sunt motivul pentru care m-am hotarat sa scriu acest review. Locurile astea nu trebuie ratate de cei care viziteaza Corfu.

Trimis de cris_drg in 17.07.14 15:55:31
Validat / Publicat: 17.07.14 19:08:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris_drg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P01 priveliste depe terasa vilei Dini

Rodel [17.07.14 20:18:48] »

Peisajele de la Marea Ionică sunt superbe, iar Paleokastritsa este unul dintre cele mai frumoase locuri văzute de mine în Grecia.

carmen23 [19.07.14 14:42:33] »

Buna ziua!

Anul acesta vom merge si noi in Corfu, tot cu autocarul, avand cazare tot la Vila Dini. Am vrea sa inchiriem o masina pentru cateva zile. Imi puteti recomannda un centru de inchiriere in Paleokastrita?

Cat a costat masina? Exista locuri de parcare aproape de vila?

Astept raspunsul dumneavoastra!

Multumesc!

cris_drg [19.07.14 15:59:42] »

@carmen23:

In Paleokastritsa sunt mai multe centre de inchiriat masini iar preturile erau la fel peste tot (noi am inchiriat pentru o zi un Fiat Panda dar nu-mi amintesc exact pretul) Cel mai aproape de vila Dini este centru din portul Alipa.

Pentru a ajunge de la strada la vila este o alee cu niste scari, aprox 1 min de coborat. Pe strada erau locuri de parcare; este si o parcare micuta mai sus de vila langa un market.

carmen23 [20.07.14 11:03:30] »

@cris_drg: Multumesc!

novigelu [28.06.15 11:18:50] »

@cris_drg:As dori sa merg in Corfu, pe 4 Aug. 15 pentru 7 zile si as dori sa stiu daca mereu este apa marii este rece? Daca, da, o sa merg pe partea de Est a insulei.

Am vazut un hotel de 4 stele in Paleokastritsa, merita??? De 5 stele nu am vazut!?

La plaje este nisip sau pietricele, deci trebuiesc pantofi de plaja???

Multumesc!

florina9 [17.06.18 08:51:04] »

Mergem in septembrie si as vrea sa stiu daca putem lua excursiile optionale de la agentiile locale nu de la cei care ne aduc cu autocarul. Am vrea in Albanua si Paxi-Antipaxi.

De asemenea am dori sa inchiriem o masina pentru 2 zile. De recomandat o agentie!

Multumesc!

florina9 [17.06.18 08:57:20] »

Pot cumpara excursii optionale in Albania si Paxi-Antipaxos din Paleocastritsa sau numai din Kerkyra?

cris_drg [02.08.18 11:40:05] »

@florina9: cand am fost noi se puteau lua si din Paleokastritsa

florina9 [02.08.18 19:04:28] »

@cris_drg: Sper sa fie asa, ! Multumesc!

5 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    carmen23, cris_drg, florina9, novigelu, Rodel