ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2014
  • --- M ---
    DIN: deva
    ÎNSCRIS: 10.06.13

Masina sparta la vizitarea cascadei din Nidri [Lefkada]

M-am intors de curand din concediu si vreau sa va impartasesc o problema ce a aparut in concediu, mai ales ca cei ce citesc articolul sa ia aminte si sa fie cu ochii in 4 ca sa nu li se intample ce ni s-a intamplat noua.

Am fost un grup de 8 persoane cu 2 masini. Insula e superba si cred ca inca nu si-a aratat adevarata valoare, pacat de "poporul grec". Ca si noi, nu merita sa traiasca acolo. Dar sa va divulg patania. Intr-o zi ne-am hotarat sa vizitam faimoasa cascada din Nydri. Chiar e f frumoasa. Si va invit s-o vizitati. Toate bune si frumoase. Ajungem acolo si e o parcare mai mica unde poti lasa masina. Este intr-o padurice. Fiind in vacanta, eram total deconectati de la problemele zilnice si nu am fost pe faza cand am vazut o masina de tigani (nu erau romani-cred). In parcare nu erau decat 2 femei cu 2 puradei. Prietenii nostri si-au lasat pe bancheta din spate 2 plase cu cadouri. Mare greseala.

Din parcare mai erau cam 700m pana la cascada, drum pe care trebuie sa-l faci pe jos. Pe drum ne-am intalnit si cu barbatii gipsy. Dar nu ne-am gandit ca ei tatonau terenul. Inca o greseala. Cand ne-am intors, masina prietenilor nostri a fost SPARTA, mai exact geamul. Dar noroc ca cineva i-a auzit si n-au apucat sa ia nimic, si au fugit. Bun. Cand am ajuns jos am fost nauciti. Nu ne venea sa credem ce s-a intamplat. Am sunat la politie. Apropo. Numarul e 100, nu 112 ca la noi. Dupa aproape 1 ora vine o masina a politiei. Noi am crezut ca vor cobori sa faca niste poze, sa ia amprente. Nimic. Ne-a invitat sa-i urmam pana la sectia de politie ca sa dam declaratii. Am ramas perplecsi. A, sa nu uit. Era sambata, si erau cam plictisiti. Si totusi, stiau si engleza. Bun. Ii urmam pana la sectia din Nydri. Cand am ajuns acolo, ei ne-au lasat balta si au plecat. "Descurcati-va baieti ca noi tre sa ne odihnim". Banuiesc ca asta era in mintea lor. Va dati seama noi eram turisti, si am avut probleme cu hotii si voi asa ne tratati? Dar stati sa continui. Am ramas muti a 2 a oara din cauza lor. Bun. Intram in sectie. Sectia arata ca una de la sat de la noi. La parter, pauza. Nu era nimeni. Numai un hol gol si plin cu sticle cu apa. La etaj era un singur politist. Atat. Dar stupoare. Nu stia o boaba de engleza, si ne-a invitat frumos sa venim luni sa dam declaratii. Probabil luni venea cineva care stia engleza. Asta a fost tratamentul autoritatilor grecesti di n insula fata de turisti care vin si le dau bani. Asta e respectul lor. Pana la urma totul s-a terminat cu bine. Romanii cum sunt descurcareti, prietenii nostri au reusit sa-si puna un geam nou chiar din Preveza de la reprezentanta.

Am vrut numai sa va spun aceasta nefericita intamplare, si ca sa fiti cu ochii in 4 dc ajungeti la cascada, si sa nu asteptati nici un ajutor din partea autoritatilor. La final doresc sa va urez concediu placut si fara evenimente.

Trimis de bogdi83* in 16.07.14 14:29:33
    Validat / Publicat: 16.07.14 15:42:41

VIZUALIZĂRI: 5427 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

adrianaglogo
    [16.07.14 20:01:24]

Urata intamplare... Sper ca nu v-a stricat prea rau vacanta, ar fi mare pacat.

Krisko
    [17.07.14 01:06:27]

pacat de "poporul grec". Ca si noi, nu merita sa traiasca acolo.

Generalizezi si exagerezi, fapt ce nu poate fi justificat doar de evenimentul (evident) neplacut de care amintesti.

Nu spun asta doar pentru ca dupa vizita la cascada din Nydri (coincidenta, tot 8 persoane cu 2 masini am fost) nu s-a inatamplat sa plec cu mai putine lucruri (defapt la plecare + 1 borcan miere/ - niste EUR), insa in cei ~400 de km de plimbari pe insula singura situatie deranjanta a fost blocarea uneia din masini intr-o parcare din Nydri de catre un compatriot, mandru posesor (ca sa vezi) de Vito...

Cat despre politia "locala", ce sa zic, nu prea am interactionat, o singura data un echipaj a avut o tentativa sa ma opreasca, insa (probabil) vazand numarul de RO s-au razgandit...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    [17.07.14 08:12:24]

@Krisko: Eu nu am treaba cu grecii in general. Eu am treaba cu autoritatile, respectiv politistii. Cum isi fac treaba. Nu si-o fac mai bine zis. Eu ii dau bani lui si la toti de pe insula. Eu ma refer generic la TURIST. Ma bucur ca nu ti s-a intamplat. Eu am spus aceasta intamplare tocmai ca sa fiti cu ochii in 4 la acea parcare, si daca sunt acei tigani acolo, sau alte persoane dubioase sa aveti grija. Oricum sa nu lasati in masina la vedere gps, sau alte bunuri. Asta e sfatul meu.

[17.07.14 08:17:23]

@adrianaglogo: La inceput a fost socant. Pana nu ti se intampla tie sau la prietenii tai, zici "ce mare scofala. un geam spart. Nu e mare lucru. "Dar cand esti tu in aceasta situatie, nu mai e acelasi lucru. Putin ne-a stricat-o. Dar cum am zis, fiind romani prietenii s-au descurcat. Si si-au pus alt geam. Dar mi-a fost ciuda ca am asteptat dupa politie si am pierdut vremea cu ei. cam 3 ore. Cu totul. Sper sa n-aveti si voi probleme. dar grija mare. Intotdeauna mai bine sa fii prevazator, chiar si in concediu.

[17.07.14 08:21:12]

@Krisko: Poate am fost prea dur generalizand cu poporul grec. Dar stii si tu prea bine cat de balcanici sunt si ei. Si politia are acelasi ADN. Sper sa n-aveti tangente cu politia din cauza unui incident ca sa imi dati dreptate. Eu doar am avertizat lumea sa fie prudenta si sa nu astepte la nici un fel de ajutor din partea lor

flaviana77
    [17.07.14 09:53:17]

Ok sa vedeti cat de socant este atunci cand ti se fura pur si simplu geanta, daca tot a venit vorba aici despre tentativa de furt sau furt.

Am patit asta in Thassos si vai de capul nostru prin cate am trecut de ne-a iesit pe nas acea vacanta.

Politia din toata Grecia cred nu are nici o treaba cu turistii asta o pot spune cu sinceritate pt ca am trecut prin acel mare necaz, basca imi mai si spunea mie ala ca daca sunt sigura ca mi-a fost furata geanta, ca pe insula lor nu se intampla asa ceva si incerca sa imi explice cretinul ca este posibil ca eu sa fi lasat geanta pe undeva si sa nu imi amintesc pe unde si ca sa ma gandesc bine ba chiar sa ma duc sa o caut eu si daca nu o gasesc sa revin la ei.

Ghinionul a fost ca aveam actele la mine in geanta, ceea ce a dus la o intreaga tevatura la niste multi bani cheltuiti pentru a ajunge tocmai in Salonic la consulat, niste bani platiti pentru doua hartii care atestau identitatea noastra, (asta pt ca eram cu autocarul veniti si ne trebuiau la vama) la reprezentantii statului roman chipurile intr-o tara straina, care normal ar trebui sa-i apere pe cetatenii tarii lor sa ii sprijine cu orice ar avea nevoie... ceea ce nu s-a intamplat... in fine... asta e o alta discutie...

Asa ca m-am lamurit cu Politia din Grecia, fereasca Dumnezeu sa patesti ceva ca ala esti... precizez ca nu s-au sinchisit cu nimic, erau la frapee, plictisiti desi era inceputul zilei somnorosi etc... asa ca... aveti grija de acte de bunurile dvs, de laptop, tableta, aparate foto, video, etc... ca daca patiti ceva cu siguranta va luati adio de la ele pentru totdeauna.

needcolors
    [23.05.15 20:17:34]

Suntem 2 adulti din Galati si cautam pe cineva care mai are 2 locuri libere in masina pt vacanta in LEFKADA dupa 16 iulie 2015. Suportam jumatate din costurile de transport. Vrea cineva sa ne ia cu el? Multumesc!

[23.05.15 20:20:22]

@needcolors - Hey, oprește-te! Ia o pauză!

Rubrica "ECOURI" nu este pentru așa ceva, mai ales că majoritatea autorilor AuFostAcolo deja. Caută la Rendes-vous turistic mai bine și întreabă prin intermediul mesajelor private! Altfel trecem la sancțiuni!

adrianaglogo
    [23.05.15 23:02:47]

@webmasterX - Nu treceti la sanctiuni, @needcolors poate nu a citit bine regulamentul AFA sau nu este familiarizat cu cerintele...

[23.05.15 23:07:24]

@adrianaglogo -

E membru din 2008, a avut tot timp destul sa citeasca regulamentul, sa se familiarizeze cu ''mersul'' site-ului .

[23.05.15 23:26:28]

Titlul ("Lefkada cu bune şi rele"), mult prea "preţios" având în vedere conţinutul recomandărilor, a fost schimbat în "Masina sparta la vizitarea cascadei din Nidri [Lefkada]" - în fapt, la asta se rezumă 95% din text

Articolul va fi deasemenea mutat în secţiunea AVERTIZĂRI

[23.05.15 23:34:55]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

Voturile deja acordate nu-şi schimbă valoarea (rămâne status-quo); eventualele voturi ulterioare mutării vor fi însă în concordanţă cu statutul de rubrică off-topic (adică simbolice, +/-1 PMA)

adrianaglogo, bogdi83*, flaviana77, needcolors, rentea
    Alte articole din această RUBRICĂAVERTIZĂRI: