ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2014
ÎNSCRIS: 06.01.13
JUN-2014

Inca un sejur superb la Slavuna

Am fost la Slavuna la cateva zile dupa inundatii si reportajele bune de speriat turistii de pe toate posturile fara a ne face griji insa, deoarece am tinut legatura cu agentia de turism si ne-au pus la curent in mod competent cu situatia certa din Albena si respectiv Hotelul Slavuna care ne interesa pe noi.

In jur de h13 am ajuns la hotel unde am fost primiti cu aceeasi amabilitate ca si anul anterior si cat timp am asteptat sa ne faca chech-in-ul (pentru ca inregistrarea fusese facuta pe numele copilului si nu al meu si nu ne gaseau pe lista), ne-au oferit un suc si respectiv un pahar de sampanie sa ne faca asteptarea (de5min) mai usoara.

Ne-am primit bratarile si cardurile pentru camera (cu vedere la mare) si cu ajutorulul unui bell-boy am avut placerea de a ne caza rapid si a merge sa servim pranzul si sa ne bucuram de o zi superba, prima in ultimele 20 zile la ei dupa atata ploaie...

Cand am ajuns noi nu se mai vedeau urmele a ceea ce fusese decat pe ici colo... putina apa in strada in zona Hotel Borjana (cam de 20-30cm max in mijl strazii care in1sapt nu mai era) si 2 "santuri" sapate pe plaja unul mai mic langa Mura si unul mai mare mai sus de Borjana... mai explicit se vede in poze, dar usor usor progresau cu reparatiile in zona mai grav avariata unde se rupsese aleea de promenada.

Camera foarte curata si intretinuta astfel tot sejurul, prosoapele zilnic schimbate (cele utilizate si puse in cuierasul din baie), lenjeria ne-a fost schimbata de 2 ori in aceasta perioada. Aceasta a inclus 2 paturi de o persoana alaturate, o canapea extensibila, minibar cu produse contra cost, dulap pentru haine si un birou. In balcon aveam 2 scaune si o masuta pentru a ne relaxa si a admira marea seara cand ne retrageam in sfarsit in camera.

In acest an, internetul wi-fi a fost gratuit... din pacate, pentru ca astfel si solicitarea are f mare si calitatea super slaba si as fi preferat mai degraba sa dau 2 bgn ca anul anterior si sa mearga bine. Aveau si cartele de internet rapid la 25leva-6zile pentru doritori dar nu mai aveau din cele zilnice.

Mancarea a fost foarte variata si pentru toate gusturile: legume, carne pui, vita peste, porc etc, dulciuri mult mai variate si de calitate acest an (intr-una din zile au avut chiar si un tort la Gergana unde am servit mesele cei de la Slavuna), grataruri diverse, fructe de mare, pizza la pool bar, branzeturi si mezeluri diverse, omlete, oua ochi, clatite, gofre, pateuri cu branza micute si gustoase, croisante ,,inghetate variate, de fructe nu mai spun zilnic aveam pepene galben si rosu, mere, kiwi, gref curatate si taiate rondele, la fel portocalele, banane (simple sau caramelizate sau sub forma de ecler cu ciocolata deasupra si crema fina de cacao), caise, nectarine, cirese, piersici... etc etc...

Mi-ar trebui prea mult sa descriu continutul fiecarei mese, orice persoana gasea ce sa isi aleaga de mancat sau de baut fara pb

In pret aveam incluse 2 sezlonguri si umbrela (buretele se achizitoneaza separat pt sezlong), pe o plaja curata cu un nisip f fin curatata zilnic (fata de plaja JALNICA de la Mamaia cu un nisip ascuns sub un strat de spartura de scoici de parca ar fi intentionat pusa pana pe la randul 4 de sezlonguri, de intru si in apa cu papuci sa nu ma tai la picioare cumva, cel putin in zona Cazino Mamaia unde suntem acum, nu ma pronunt de alte locatii).

Anul acesta in jurul umbrelelor, dupa se va vedea si in poze, au pus un fel de masuta rotunda unde sa isi puna turistii paharele si o scrumiera pentru fumatori sa nu mai fie plina plaja de chistoace (nu ca nu ar fi existat destui care sa mearga pe mana obisnuintei si sa arunce tot jos chistocul ignorand inovatia folositoare tot pentru confortul nostru).

Desi masa era mai variata la Gergana, totusi la Slavuna muzica seara era infinit mai buna asa ca aproape in fiecare seara ne-am dus si la restaurantul hotelului pentru placerea de a asculta cuplul de cantareti care ne-a incantat 6seri pe sapt si anul anterior, Dna Rummyana si Dl Sacho, sotul dansei.

Personalul este foarte atent si amabil, cei de la receptie, managerii, cei de la lobby-bar. De echipa de animatie nu mai zic: nota 10+... super tari... cu jocuri pentru distrarea celor mici dar si pentru adulti si seara aveau karaoke sau alte distractii pt copii si un spectacol diferit de la9.30-10.30 pe scena de la Gergana.

La Slavuna-Mura este o piscina interioara si doua afara si la Gergana erau 2pt micuti si una pt adulti f bine intretinute zilnic.

Salvamarii erau f atenti si la piscine si pe plaja (plus ca erau f dese posturile si nu mai devreme de ieri imi suceam gatul admirand din apa pe plaja la Mamaia sa vad cam cum sunt si ale noastre amplasate comparativ, si unul era la Ana altul la Caiafa de mai intrau la bulgari inca5in aceeasi distanta, si isi faceau foarte tinerii nostri salvamari datoria defiland inainte si inapoi ca pe podium intre ele).

In fata hotelului este o statie de trenulet ( 3 leva adult si 2 copil pt o cursa sau dublu dus intors) sau biciclete de 2-6 pers cu 10 leve 30 min, 15-1h, 25-2h etc.

Pentru copii au Luna Parc sa se distreze in tot soiul de masinute si cu diverse jocuri, si chiar si Mura are o masa de biliard, una de hokey si una de fotbal pentru doritori...

De asemenea pe plaja vine zilnic o fata cu un tanar costumat in tot soiul de personaje animate (spiderman, mickey, etc) si costa 10 leva o poza.

Una peste alta am avut o vacanta extraordinara, si vom reveni in mod sigur si anul viitor cu aceeasi placere pentru inca un sejur.

Maine de pe mobil voi reveni si cu cateva poze din sejurul nostru.

Vacante frumoase tuturor, indiferent de locatia aleasa...

Trimis de ultras_fabian in 11.07.14 22:16:38
Validat / Publicat: 11.07.14 22:55:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: aceeasi

VIZUALIZĂRI: 2989 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultras_fabian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

parvur22
    [12.07.14 10:05:21]

@ultras_fabian: buna ziua... Slavuna... Mura si Gergana... totul este la comun??? eu o sa fiu cazat la Mura... se poate manca la oricare din cele 3 restaurant??? sau doar la Mura mesele principale si Lobby Bar si pool Bar la oricare dintre ele??? mUltumesc

[12.07.14 12:05:45]

@parvur22: buna. slavuna si mura sunt la comun in general servind mesele la mura. anul acesta au facut o exceptie si slavuna mananca la gergana pt ca hotelul era inchis pt reparatii, cel putin cand am fost noi, dar restaurantul era desch si la fel pool bar ul si ne-au oferit posibilitatea de a manca la restaurant de4stele daq tot aveau personalul si mancarea dar nu si clienti de aj. unii o sa ii vedeti cu bratari mov de gergana.

mura a ramas sa manance la slavuna.

nu e la fel de variat meniul dar e f buna manc nu innoata in ulei e proaspata, resturile se arunca in fata turistilor nu le pun deoparte pe mai tarziu ca la noi, la barul de la plaja aveti dulciuri, bauturi, pizza, gratar, fructe, cafea ceai inghetate etc... pe scurt tot ce va doriti. plus o plaja curata cu un nisip fin nu ca oribilitatea de plaja de la noi. sincer merita si o sa va simtiti f bine.

nu cunosc camerele si personalul murei (decat la jocuri mergeam la ei) dar daq sunt ca la slavuna o sa fiti multumiti. cu orice alte informatii va stau cu placere la dispozitie si va doresc un sejur cel putin la fel de placut ca al nostru.

dalumian
    [15.07.14 15:57:02]

Am vazut ca toate camerele au vedere la mare, insa unele frontal iar altele lateral. Cum ar trebui sa procedez pentru o camera cu vedere frontala? O mica atentie la receptie sau pe mana destinului? Noi mergem in august aici si este prima data cand mergem in Bulgaria asa ca nu prea stiu mersul

[15.07.14 16:17:45]

@rick: buna ziua.

sincer nu stiu. noi am primit in ambele ocazii camere cu vedere la mare fara sa cerem special si nu a fost nevoie sa ne ciocnim de aceasta pb pt. presupun ca puteti cere din start camera cu vedere la mare sau puteti astepta sa vedeti ce va ofera ca poate aveti acelasi noroc si daq nu, solicitati in mod special ca nu au dc sa va refuze atata timp cat camerele se aloca aleatoriu si nu ar incurca pe cineva daq va da dvs o alta camera decat au gandit initial.

noi am stat la etajul2 la ei care e ca et1la noi in ambele sejururi.

camerele ce nu au vedere la mare sunt cred pe sfert ca celelalte si au vedere la piscinele si respectiv hotelul gergana deci sunt destul de mici sansele sa primiti una.

sper ca v-am fost de folos si daca mai aveti intrebari va stau cu placere la dispozitie.

sejur placut

parvur22
    [16.07.14 07:55:57]

@rick: buna ziua... trebuia in rezervare sa specificati tipul de camera... cele cu vedere la mare au si un pretz mai mare... cele cu vedere la parc... un pretz mai mic

[16.07.14 23:45:24]

Buna ziua. nu am stiut nimic despre acest detaliu de aceea nu am specificat. eu mereu am facut rezervarea prin aceeasi agentie al carei pret e cel mai bun din multe vizualizate si nu au decat un singur pret de aceea am presupus ca toate sunt la fel ca si cost pe noapte indiferent unde au vederea.

yuliansch
    [10.01.15 16:26:17]

buna ziua. noi am fost anul trecut la Borjana (imediat dupa inundatii, probabil in aceeasi perioada cu d-voastra), insa anul acesta dorim sa schimbam hotelul (nu ptr ca nu ne-a placut la Borjana, asa, sa incercam si altceva). Drept urmare, singurul cu referinte bune privind raportul pret-calitate este Slavuna. as vrea sa va intreb daca stiti cum se procedeaza cu masa: anul trecut cei de la Slavuna au avut acces la Gergana, dar anul acesta oare va fi doar la Mura? Stiti cumva care sunt conditiile din restaurantul Mura? De asemenea, la Borjana aveam wi-fi (destul de bun) la receptie. aici este? daca imi puteti da si alte detalii v-as fi recunoscator. multumesc.

[10.01.15 19:50:29]

@yuliansch: buna seara. anul trecut a fost o exceptie servitul mesei la gergana datorita inundatiilor, au zis ca au hotelul gol dat fiind ca a fost inch o per pt reparatii, dar au angajatii disponibili neasteptandu-se a fi nevoie sa se lipseasca de ei, si atunci slavuna a mancat la gergana, cei care au dorit, si restul la slavuna.

Masa se serveste in restaurantul de la slavuna pt hotelurile mura si slavuna. mura stiu ca are3*, usa cu cheie normala, slavuna3*superior scrie pe unele site-uri ale agentiilor de turism si usa cu cartela magnetica. dif de pret intre ele nu e mare lucru. nu am idee cum arata camerele de la mura, dar cele de la slavuna au2paturi de o pers alaturate si o canapea extensibila, balcon cu masa si scaune pt admirat privelistea la o cafea ceva, minibar, net in camera daq aveti lpt si la receptie daq intrati pe tel si tableta. vara trecuta pt ca a fost disponibil gratuit si calitatea a fost mult mai slaba pt ca toata lumea intra cand putea, fata de anul anterior cand erau cartele de2leva pe zi si era un flux mult mai mic de doritori si un semnal pe masura. la mura sunt si3mese de joc :fotbal, hokey si biliard si net pe computere contra cost. plaja are nisip fin, e curatata zilnic, intrarea e lina in mare. in pret sunt incluse2sezl si o umbrela gratuit (dar fara burete, se inchiriaza separat 2lv pe zi era, sau nu daq nu doriti. noi am optat pt un burete pliabil in3de la un magazinnde la gergana si a fost f bun, ca e cam tare sezl fara burete) iar de anul trecut masutele aveau si un suport rotund dragut pt pahare si scrumiera. ce e enervant, si din pacate conationalii nostri sunt sursa de stres, e ca daq doriti a sta in primul rand de sezl tb sa va treziti zilnic undeva in jur de h6dim sa va ocupati locul, pt sunt unii care ocupa si cate6-8odata o singura persoana, pt toate cunostintele cu care au venit sau si le fac pe parcurs. echipa de divertisment e f de treaba si tin si copiii si adultii ocupati cu jocuri div, ii picteaza etc iar seara au spectacole pe scena de la gergana.

In fata hotelului e statie de trenulet si de asemenea puteti si inchiria biciclete de4-6pers pt perioade de la30min in sus. in centru este luna parc pt copii si div magazine si 2marketuri mai mari. de asemenea sunt si3piscine exterioare si un interioara si un jacuzzi care este contra cost.

Mancarea este f buna si destul de variata, au cateva sortimente de fructe si dulciuri zilnic, un cuplu ne canta 5seri pe sapt la cina, bauturi la discretie daq nu sunt de import sau cocktail-uri, inghetate, pizza, etc. intr-adevar la gergana e si mai variata mancarea, mult mai multe fructe si dulciuri dar e si de4stele hotelul.

Curatenia se face zilnic, continutul mini bar ului este contra cost daq doriti ceva din el... de asemenea se pot folosi si piscinele de la gergana, cea de adulti e mult mai mare, au si o perdea draguta de apa, si au una si pt copii mai joasa ca cele de la mura-slavuna si piscinele se inch la h18. punctele de salvamari sunt mult mai dese ca la noi, la fel si cosurile menajere pe culori amplasate pe plaja si nu asteapta sa dea pe afara ca sa sch sacul... e o dna fotograf care vine insotita de un flacau deghizat in div personaje si face poze ca nu sunteti obligati a le lua daq nu va plac, mai ales ca e10lv una... Si cred ca cam atat ar fi in mare... daq mai va pot fi de folos si cu alte informatii, va stau la dispozitie.

Sa aveti un sfarsit de saptamana placut.

yuliansch
    [10.01.15 20:38:54]

@ultras_fabian - multumesc. in linii mari sunt aceleasi conditii ca la Boryana. doar inca ceva: am vazut ca ati scris ca se mananca la Slavuna. nu prea inteleg: restaurantul este la Slavuna sau la Mura? multumesc inca o data.

[10.01.15 21:26:43]

@yuliansch: cu multa placere si sper ca v-am fost de folos. hotelurile sunt lipite (ca un duplex) si impart acelasi restaurant aflat la parterul hotelului slavuna si care are doua intrari spre fiecare hotel, ca sa fie accesibil tuturor (sunt poate10m de la iesire din hotel la intrarea in restaurant). o seara placuta

dalumian
    [11.01.15 12:48:26]

O sa pun si eu un review separat, părerea mea e ca e un hotel care mizează totul.

dalumian, parvur22, ultras_fabian, yuliansch
    Alte impresii din această RUBRICĂSlavuna Hotel [Complex Gergana]: