ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.11.2009
    ÎNSCRIS: 01.06.09
    OCT-2006

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Cetatea eterna printre romani dezgustatori

Am fost in oct 2006 intr-un city break. Zbor cu My air dupa experienta neplacuta pe Baneasa (ala nu se poate numi aeroport) am aterizat ok. Hotelul este situat in zona Parioli, zona rezidentiala, foarte aproape de parcul Villa Borgheze. Am ales special aceasta zona pentru relaxarea din timpul serii, preferand sa pierd niste timp in autobuze si sa stau intr-un loc decent, decat sa ma inghesui in centrul istoric foarte pestrit al urbei. A fost 110 eur dubla, mic dejun decent inclus. Camera curata, elegant mobilata, dar f. f. f. mica, practic intre pat si pereti abia aveai loc sa treci. Se ajungea cu autobuzul 52 (parca) direct in centru. Autbuzul venea cam la 15-20 min iar calatoria dura inca alte 20 min. Am avut si o tentativa cu un tren regional luat din gara Piazza del Popolo, dar a 2-a zi am renuntat (desi era mai rapid)... Nu ratati parcul Villa borgheze!

Am vizitat aproape totul, nu are rost sa detaliez pt ca pot scrie pana maine, iar orasul este destul de cunoscut: Fontana di Trevi, Colosseumul, Columna lui Traian, Piazzetele (piazza Navona m-a impresionat), muzeul Vaticanului si San Pietro, etc. Din pacate voi detalia aspecte care m-au facut din nou sa imi fie rusine ca sunt roman, si chiar sa vb limba engelza cu sotia in anumite situatii.

La coada uriasa de la muzeul Vaticanului (aprox 2 ore) am fost efectiv agresati de cersetorii romani si vanzatorii de esarfe indieni, bangladesh... etc. Idem in zona piazza di Spagnia. In centru pe langa Fontana di trevi, alegem o terasa sa mancam. Chelnerul f scarbos, sotia ma intreaba ce dracu o fi asa scarbos, iar el imi spune la ureche in romana: transmitei sotiei ca asta e felul meu de a fi. Apoi, ne explica cu lux de amanunte cum, impreuna cu "prietenul" albanez de la casa de marcat, il trage in teapa pe patron. Nu trece pe nota anumite produse (de regula bauturi), spunandu-i clientului ca e stricat softul computerului, urmand ca apoi sa imparta banii cu albanezul. Deci iti aducea nota, si iti spunea ca mai ai de platit si o sticla de vin pe care nu a putut sa o treca pe nota. Apoi o cupara de la magazin si uite asa facea romanasul bani in Italia. Cu tupeu, imi spune chiar si cat ar trebui sa las spaga la masa... sincer am ramas stupefiat de tupeul lui.

Aceste experiente m-au intristat dar nu au putut sterge bucuria de a vizita un oras cu totul special. Este un "must see" al Europei si orice calator cu pedigree trebuie sa il aiba in palmares. Inca un "tip": totul este mai scump la terasa decat inauntru la bar... cafeaua, berea, prajitura etc... Se adauga service charge. Astfel incat un espresso de 1 eur la bar poate ajunge la 4 eur la terasa! Ca si sfat: nu alegeti pt cazare zona centrala din jurul garii: eu chiar m-am simtit unsafe adeseori.

Trimis de molko* in 16.11.09 13:55:12
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1405 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (molko*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 piazza di Spagnia si strazile celebre cu magazine de fite...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.00 EUR pe cameră

lizuk
    [16.11.09 20:59:28]

Din pacate la Roma am trecut si eu prin asa ceva... Niste romanasi de vreo 14 ani au incercat sa-mi fure banii - restul de la un automat de bilete; prima reactie a fost sa le spun in romana sa plece de acolo desi nu stiam ca si ei sunt "de-ai nostri", la care ei mi-au raspuns ca daca stiau ca sunt romanca m-ar fi lasat in pace. Nu dialogul e important ci faptul ca o gramada de italieni care erau in statia de metrou s-au uitat la mine ca si cum am fi fost din aceeasi gasca (sau asa am simtit eu). La fel am dat peste chelneri romani care insistau sa vorbeasca in italiana cu noi (si clar ii auzisem vorbind romaneste inainte) sau peste un grup de hoti la metrou care isi stabileau "targeturile". Totusi italienii s-au purtat ok cu noi, chiar am stat in casa unei familii (am inchiriat parterul casei, de Craciun) si nu am simtit nici o discriminare.

molko*AUTOR REVIEW
    [17.11.09 10:31:40]

nici eu nu m-am simtit discriminat... am relatat doar niste intamplari. Dar tb sa recunosc ca la coada de la Vatican am evitat sa vb romaneste.

lizuk
    [18.11.09 00:10:10]

Am inteles ce ai spus tu, probabil ca eu nu m-am exprimat bine. Vroiam sa spun ca m-am mirat ca nu am simtit nici o discriminare, desi ma asteptam, avand in vedere ca pana si mie imi era sila de multi dintre romanii de acolo. Ma refer strict la cersetori, smecheri si hoti, fara absolut nici o referire la numarul mare de romani - muncitori din Roma, pentru care am tot respectul.

lizuk, molko*