ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2009
STATUS: CONSUL
JUL-2009
PREȚ EUR ?

Descoperă Haga și împrejurimile

Madurodam, un oraş în miniatură

Despre Madurodam îmi propusesem să scriu chiar azi, în continuarea postărilor mele despre Olanda, care refac în sens invers călătoria reală.

Surpriza (plăcută, de altfel) a venit când am constat că ieri mi-o luase cineva înainte. Aşa că am renunţat la o descriere detaliată, limitându-mă doar la adăugarea unor informaţii suplimentare.

Deci, Madurodam s-a dorit încă de la deschidere, în 1952, să fie nu doar un parc de distracţie sau o expoziţie, dar şi un memorial al războiului. Cel căruia i-a fost dedicat, George Maduro s-a născut în Willemstad (Antilele Olandeze, azi Curacao) şi a murit la 9 februarie 1945 în lagărul de concentrare Dachau. Fondurile strânse de la Madurodam se folosesc în acte de caritate în legătură cu tineri.

Oraşul în miniatură are o suprafaţă de 10.000 mp, 66.000 de "locuitori", 4.542 de automobile şi camioane, 13 trenuri, 5 tramvaie, 15 avioane şi 40 de vapoare. Culmea este că multe dintre acestea sunt în mişcare, astfel că fiecare tren parcurge în medie într-un an 16.000 km, iar fiecare autovehicul 14.000.

Aşa că, dacă ajungeţi la Haga, nu uitaţi să faceţi o plimbare şi pe la Madurodam. Îl găsiţi în zona de nord a oraşului Haga, în George Maduroplein, la intersecţia Hubertusviaduct cu Dr. Aletta Jacobsweg.

Pentru informaţii suplimentare, legate inclusiv de program şi preţuri, accesaţi direct pagina: click aici

Trebuie să recunosc faptul că, până a ajunge în Olanda, nu auzisem de Madurodam. Dar, la hotelul unde am stat în Amsterdam, am hotărât să facem o excursie organizată, de o zi, care avea în traseu şi Madurodam. Aşa am ajuns aici, într-un loc unde poţi petrece câteva ore (noi am stat doar două, că aşa era programul), înclusiv într-unul din cele două restaurante, sau în magazinul de suveniruri.

Cel mai bine este să iei broşura inclusă în preţul biletului şi să parcurgi orăşelul în ordinea indicată în aceasta. Fiecare din cele 198 de obiective este numerotat, iar explicaţiile le găseşti în brosură.

Plimbare plăcută. Până atunci, uitaţi-vă şi la pozele ataşate.

Trimis de Costi in 13.11.09 10:46:18

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Costi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

lizuk [13.11.09 11:18:26] »

Felicitari pentru toate aceste detalii! Multe au fost o noutate si pentru mine (chiar nu stiam numarul total de vehicule sau cati kilometri parcurg ele)

ileanaxperta [13.11.09 11:45:13] »

Vedeti ce util, interesant si placut este site-ul AmFostAcolo???

Pentru mine este f. interesant sa citesc aproape zilnic despre locuri pe care nu le-am vizitat si unele de care nici nu am auzit (poate spre rusinea mea, dar mai mult spre ignoranta si lipsa altor surse de informare din partea turismului nostru.) Sunt convinsa ca ne-ar placea la toti ai mei sa vedem un asemenea mini-oras, cu machete, cu atat mai mult ca cat suntem si noi pasionati de acestea (avem o macheta super tare cu trenulete si tot tacamul). Bravo pt. cei care au vizitat Madurodam si sper ca si noi sa-i trecem pragul...vreodata. Felicitari pt. impresii si vacante numai reusite!

Costi [13.11.09 12:51:33] »

Multumesc, lizuk, si postarea ta este foarte buna.

dandy_pete* [13.11.09 14:18:39] »

Super tari pozele. Felicitari atat pt. impresii cat si pt poze.

bogdan2677 [13.11.09 14:32:59] »

Super tari posturile tale. Ceva cu adevarat fumos si util. Bravos.

Costi [13.11.09 14:39:51] »

Dragă bogdan2677, mă bucur că ţi-a plăcut.

Pot să-ţi pun o întrebare întrebătoare?

Ce serviciu ai tu de stai pe net şi nici nu apuc bine să postez ceva, că imediat te uiţi?

...

Bineînţeles, glumesc!

Mulţumesc şi ţie şi lui dandy_pete pentru aprecieri şi vă doresc să ajungeţi de cât mai multe ori, împreună cu cei dragi, prin locuri frumoase!

ileanaxperta [13.11.09 15:13:23] »

Daca s-ar putea puncta de catre noi si pozele, sa stii ca aici din partea mea ti-as da...destule. Felicitari deci, si pt. poze.

Costi [13.11.09 16:18:33] »

Mulțumesc, ileanaxperta.

turistul [23.08.10 18:10:57] »

Aici am ajuns si eu in vacanta la Amsterdam - vezi review-ul "Amsterdam - orasul nebunilor, oras genial".

Stiam despre Madurodam din carticica citita inainte de vacanta (una din colectia Top 10).

Cum inchirierea unei masini era prea costisitoare, am ales sa cumparam direct de pe site-ul click aici un minicircuit in Olanda cu 45 euro.

turistul [23.08.10 18:13:34] »

De asemenea exista si Mini-Europe in Belgia la Bruxelles langa Atomium, un parc asemanator cu Madurodam, unde este reprezentat in miniatura cate un obiectiv turistic din fiecare capitala europeana. Din Romania este Palatul Mogosoaia.

5 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
Costi, dandy_pete*, ileanaxperta, lizuk, turistul

pagină generată în 0.119332075119 sec