ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2014
DIN: Piatra Neamt
ÎNSCRIS: 24.06.14
JUN-2014

O vacanta foarte frumoasa!!!

Am plecat impreuna cu sotia cu autocarul. La ckeck in am fost primiti cu multa caldura, zambete, respect de patronii hotelului (un batranel si sotia acestuia) si de anagajatii hotelului. In 5 minute am fost in camera.

Hotelul se afla pe un mic deal, are 3 corpuri individuale situate la mica distanta unul de celalalt. Gradini foarte frumoase in jurul hotelului si priveleste uimitoare de pe acest deal. Parcarea ok.

Noi am fost cazati in primul corp in care se afla si restaurantul (am inteles ca aici sunt cazati cei cu all inclusive iar familiile doar cu mic dejun in celelalte doua). Camera foarte curata, lenjeria apretata (2 perne in plus), cu gresie pe jos, pat matrimonial, frigider, tv plasma, fier de calcat, masuta de calcat, aer conditionat gratis, uscator de par, wi-fi foarte slab in camera (trebuia sa ies pe hol sa mearga cat de cat).

Baia curata, cu cabina de dus (a carei usi de sticla nu erau prea bine sterse si mergeau cam rau, dus clasic, gresia cu mozaic avea rosturile de jos cam murdare).

Curatenie zilnica. Prosoapele se schimbau la 2-3zile.

Mancare de nota 8. Nu prea multa varietate, dar macar era foarte gustoasa, un pic mai sarata dupa opinia mea. Cei cu all inclusive au bauturi gratis intre orele 11 si 23 (doar vin alb/rosu, bere, cola, sprite, icetea, fanta) toate la pahar. Pentru cei fara all inclusice un pahar de suc 200ml este 1,5 euro, un pahar de bere 200 ml sau un pahar de vin 150 ml este 2,5 euro.

Restaurantul are o terasa foarte frumoasa de unde se poate observa si o bucatica mica din marea Egee (foarte frumoasa si calma aceasta mare).

Jos la receptie Tv mare, multe canapele, Wi-fi Slab (max 100kb/sec asta foarte rar), liniste, amabilitate, angajatii ma intrebau aproape zilnic daca totul e bine sau daca avem probleme.

Ca minus, plaja nu este la 150 m, doar daca ai un elicopter cu care sa zbori direct peste vilele a caror curti blocheaza accesul la plaja. Distanta pana la plaja este de 650 m, cam intortocheat, dar poti sa il scurtezi daca treci printr-o curte privata (asta daca o gasesti deschisa).

Plaja foarte curata, 50% pietris si 50% nisip, la intrarea in apa doar pietris (foarte frumoase pietre de diferite culori dar cam obositoare pt picioare), arici de mare aprope de loc (am vazut doar 3 arici la 2 metri adancime in apa). Apa foarte calda, foarte limpede (la 2 m vedeai prin ea ca la 2 cm), sarata, foarte multi pestisori prin apa care se aduna in jurul picioarelor tale, valuri foarte mici aprope inexistente, la 10 m de tarm apa are deja 2 m adancime. Aceasta plaja este pt cei care prefera linistea deoarece nu are muzica sau baruri, foarte putine familii vin aici.

Ca plus ai shuttle bus gratuit in Hanioti (5ori pe zi) sau Polihrono (2ori pe zi).

Plaja din Hanioti este cam ingusta, foarte aglomerata, cu putini arici de mare, dar aici gasiti multe baruri, plus statiunea are foarte multe restaurante si magazine de suveniruri.

Plaja din Polihrono este mai ingusta spre v. Este foarte frumoasa, foarte aglomerata, cu multe baruri, arici de mare nu am vazut. Si aici si in Hanioti daca vrei un sezlong trebuie sa comanzi minim o bautura (cea mai ieftina este 3 euro).

Trimis de alexecks in 03.07.14 15:44:34
Validat / Publicat: 03.07.14 16:45:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2535 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexecks); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[03.07.14 16:24:18]

Bun articol de debut!

@alexecks: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[03.07.14 16:28:01]

Ana si Vlad
    [05.07.14 08:36:12]

Buna ziua,

As dori sa-mi spuneti, daca este posibil, programul autobuzului gratuit al hotelului (spre Hanioti si Polihrono). Am citit undeva ca circula numai in timpul meselor si nu prea poate fi utilizat.

La care plaja ati fost cel mai des?

Multumesc anticipat

Ana si Vlad