ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2014

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

A doua oara nu mai merg

Pentru ca imi place ideea de « Village » am fost in aug 2013 la Elenite – Holiday Village. In 2012 am fost la Duni.

Pretul pe noapte a fost 74 euro/famile. Am fost dupa 24 august, cind preturile au scazut.

Am stat la o casuta spre aqua-park, in parte stinga, cam cum se intra in cmplex.

Cam tot ceea ce e spus Triceraptor aici asa e, deci nu mai repet.

vezi impresii

Mai adaug urmatoarele.

-camera noastra a fost groaznica. Mirosea a mucegai de nu se putea sta. Am vazut vreo 3-4 camere si toate miroseau la fel. Am aerisit de nu am mai putut, am dat drumul la AC pe dezumificare si am cumparat de la super-market vreo 2-3 ambipururi: si de bagat in priza si spray si pastile... Mirosul a disparut asa... in proportie de 10-20%. Sau ne-am obisnuit noi cu el. In rest camera mare.

- femeile de acolo nu prea se omorau cu curatenia.

-Baia jegoasa! Peste tot mucegai. Iar cind vecinul de sus facea dus picura la noi in baie.

-Mincarea nu a fost buna deloc. Putine de ales, mereu la fel.

-Plaja mica si ingusta. Si aglomerata. Deci nu prea ne tihnea.

-Aqua-parkul facea toti banii. Ca sa nu mai platim sezlonguri (ca stateam cite 1-2 ore si plecam) lasam hainele si prosoapele pe o piatra mare din mijloc sau pe laterale.

- terasa camerei era excelenta. Am avut camera la parter si cele de la parter aveau terasa. Seara era o placere sa stai acolo. Imi venea sa dorm acolo, ca sa nu mai simt mirosul de mucegai din camera.

Ideea complexului a fost frumoasa poate, cindva demult. Dar acum e doar neingrijit.

Concluzie: a 2 oara nu mai merg.

Trimis de catrinel75 in 30.06.14 15:06:16
Validat / Publicat: 30.06.14 18:19:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni

VIZUALIZĂRI: 2749 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catrinel75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.06.14 18:19:41]

@catrinel75: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

ravenala22
[30.06.14 18:33:45]

... la duni cum a fost??? ...

[30.06.14 18:50:31]

[30.06.14 19:56:16]

@ravenala22:

Cum a fost la Duni aici:

[30.06.14 20:02:39]

@webmasterX:

Nu inteleg ce trebuie sa fac. Da, cam pe acolo e.

Am incercat pe google sa gasesc coordonatele si mi-a dat asta:

42.705221,27.811406

e bine?

Am pus coordonatele exact de la vila la care am stat.

[30.06.14 20:07:12]

@catrinel75: da, e bine, mulţumesc.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[30.06.14 20:57:47]

@catrinel75:

Asemenea dezamăgiri apar frecvent la alegerea unui sejur mai ieftin după unul mai scump, comparațiile fiind inevitabile și defavorabile celui mai ieftin.

Dacă în ceea ce privește mâncarea nu prea aveai ce să faci, plusând ceva la bugetul de cazare, ai fi avut cu siguranță o vacanță mai fericită alegând una din vilele din primele rânduri față de mare, cotate la 4 stele, spre deosebire de cele de 3 stele din vârful dealului în apropiere de aquapark unde înțeleg că ai stat. Acestea sunt mult mai bine întreținute și nu v-ar mai fi urmărit mirosul de mucegai. În plus, ai fi fost aproape de plajă, așa îngustă cum este ea în zona vilelor, ai fi beneficiat de vedere la mare, ai fi adormit ascultând valurile.

Chiar dacă ai fost cazată la vile, puteai alege să faci plajă oriunde în resort, de exemplu în dreptul hotelului Royal Park, unde plaja este mult mai lată, sau oriunde ai fi găsit șezlonguri libere (toate sunt gratuite), folosind serviciile barului cel mai apropiat de locul ales.

[30.06.14 23:27:27]

@nicole33:

- la Elenite, inainte de 25 august, pretul ar fi fost de 108 euro/noapte (in vilele din primele rinduri) fata de 110 euro/noapte la Duni. Deci nu poate fi vorba de un concediu mult la ieftin. Doar ca la Duni scad preturile de la 1 sept, de aceea am ales Elenite;

- habar nu am avut ca vilele din fata nu miros in halul ala, ca atunci le-as fi ales clar pe alea.

Vilele din deal mi s-au parut mai rasfirate, mai aerisite si cu mai mult spatiu verde.

E bine de stiut, poate mai sint amatori: sa rezerve doar vilele din fata.

- plaja mi s-a parut micuta sau aglomerata oriunde, dar asta nu m-a deranjat extrem de tare. Ca alternativa erau piscina, aqua-parkul. Preferam o plaja mai aerisita totusi.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[01.07.14 00:22:50]

@catrinel75:

Am fost de trei ori la Elenite, însă de fiecare dată în extrasezon. Am stat atât la Royal Park, cât și la Royal Bay. La sfârșit de mai și început de iunie nu este deloc aglomerație, resortul este foarte aerisit, mâncarea a fost în regulă, mai slabă ca la Duni la Marina Royal Palace, dar nu are rost să compar cinci stele cu patru. Chiar mi-au plăcut vilele din primele rânduri, excelent poziționate, în opinia mea. Am mâncat și la restaurantul de la vile, deși aveam brățară de altă culoare, mâncarea a fost mai puțin variată și mai slab prezentată, mai mult m-a deranjat gălăgia produsă de o grămadă de copii.

Găseam șezlonguri libere pe toată lungimea resortului, dar nu am depășit niciodată plaja de la Royal Park, deoarece în dreptul hotelurilor Atrium și Andaluzia era plin de pietre.

Serile preferam să le petrec plimbându-mă prin resort sau la un pahar de ceva pe terasa de la Royal Bay.

Aș reveni oricând cu plăcere la Elenite, dar niciodată în iulie sau august și, din comoditate, nu m-aș caza niciodată în vârful dealului, nici la vilele de acolo și nici la Royal Castle.

Să știi că și la Duni sunt vile și vile, unele mai aproape de plajă (vorba vine mai aproape) și altele foarte departe, unele arată mai bine, altele mai puțin, astfel că și acolo poți avea aceeași surpriză neplăcută cu mucegaiul, cauzat de umiditatea ridicată.

catrinel75, nicole33, ravenala22
Alte impresii din această RUBRICĂVilele Elenite [Holiday Village, complex Royal Club Victoria]: