ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2013
ÎNSCRIS: 26.09.10
JUN-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 4,5

Aproape bine

Drumul: Buzau (Maxenu-Smeeni-Pogoanele-Padina-Amara-Slobozia-Calarasi) - Silistra - (Srediste-Hitovo-Karapelit-Dobrich-Varna-Gorita-Biala-Obzor-Bania-Sv. Vlas) - Elenite 393 Km. Plecarea din Buzau la ora 03.00 dimineata.

Drumul prin Slobozia din nou a fost o incercare de anduranta. Multe gropi (intr-una am intrat in plina viteza). Normal ca dupa ce am "dat in ea" m-am oprit sa controlez jentile sa vad cam ce pagube am facut. Am scapat usor totul era in regula.

In schimb drumul pana la Calarasi si prin Calarasi pana la bac a fost o placere (parca era din alta lume) Tot aici in Calarasi am gasit si o benzinarie Luk... (ultima benzinarie pe teritoriul Ro) unde am completat pana la plin. Un drum lin, larg, mai mare dragul sa mergi pe el.

Am ajuns la bac. Tin sa va spun ca al doi-lea bac (de fapt a doua locatie) (o sa vedeti un indicator) nu functiona (si cunoscatorii spuneau ca daca ploua sau seaca Dunarea devine inpracticabil). Am ajuns acolo pe la ora 6 AM. O coada marisoara de vreo 30 de masini si 3 tiruri. Ma dau jos sa cer si eu niste informatii. De unde sa ceri cele mai bune informatii daca nu de la "colegii" cu TIR ul. Dupa urarile de rigoare am intrat in vorba cu ei si asa am aflat ca de fapt a doua locatie (a doua firma care detine bacuri in zona de fapt nu functiona). Asa ca am ramas cuminte la coada mare. Am ramas placut surprins cand am vazut ca erau mai multe bacuri iar o traversare dura aproximativ 30 minute. Baietii de la bac au fost super draguti.

In "cheauneala" mea am uitat sa cumpar bilet pentru traversare. Mi se face semn, urc masina pe bac si mi se cere biletul?!? Care bilet? eu fiind cu banii in mana. Atunci un domn dragut (cel care conducea bacul, caruia ii multumesc si pe aceasta cale) ii spune unui coleg "du-te ma si cumpara bilet repede ca sa plecam"). Am dat repede 35 RON iar baiatul a disparut repede intorcandu-se la fel de repede cu biletul. Deci cat stati la coada cumparati biletul de la ghereta de lemn cu usi de termopan albe.

E... am ajuns in vama. Ciudata vama deoarece e intr-un cartier de blocuri. Domnii vamesi romani aveau sedinta de coordonare de dimineata asa ca am trecut prin vama Ro fara sa scot pasapoartele.

Am ajuns in vama BG. Acolo o coada pentru Tir si masini mai mari si o coada pentru turisme. Daca aveti nevoie de "nevoi fiziologice" gasiti si o toaleta la care contra unei sume modice de 1 RON putei beneficia aproape moka de aerosoli cu miros greu de suportat, un WC turcesc si o chiuveta dezmembrata dar cu apa. Ok am rezolvat necesitatile si cum zice fiica mea citand din desenele animate "Urra hai hui la drum"Dar... nu. In cele din urma apare un domn vames si prin sondaj (dar nu am inteles cum) ales masinuta mea si inca 3 alte masini.

"Mergeti in fata pe banda asta pana dati de un popic". Ok. Se intoarce la noi dupa 15 min ii prezint pasapoartele (avand pregatite si certificatul de inmatriculare si RCA ul dar pe care nu le-a cerut)

Nu iesiti din vama BG fara a va lua Vigneta. Aceasta o gasiti "culmea" pe banda cealalta de intoarcere catre Ro si nu cum era normal pe banda catre Bg.

Aici am dat peste un "domn" sofer de autocar (normal rusesc) care s-a bagat in fata. Vedeti ca domnul stie si Ro dar ii place sa va "ia" in Bg. Cand probail si-a dat seama ca nu vreau sa inteleg Bulgara a priceput si in Ro. 7 zile 10 Leva.

Daca aveti 8 zile luati neaparat 2 vignete de 7 zile (nu am fost controlat si nu am gasit vreun echipaj de politie pe drum).

Drumul pana la Elenite "capatul lumii" a fost bun. Asta e... incep sa am trista impresie ca "ne place asa". Dupa ce am ramas repetenti la turism am ramas repetenti si la drumuri/sosele fata de vecini.

Am trecut prin Varna ca sa intru pe autostrada. Nu va speriati de marele oras, este de fapt un bulevard central, mare.

Autostrada este doar... larga. Gasesti restrictii de viteza de 60,70,80 km/h

Am spus la capatul lumii deoarece drumul se termina la Elenite.

Ok. Ati ajuns la Elenite.

La capatul drumului ajungeti la o bariera auto si un domn in camasa gri "security". I-am aratat voucherul si m-a trimis prin micul sens giratoriu sa o iau inainte (in jos).

Nu incercati sa parcati pe partea dreapta (chiar daca vedeti marcajele specifice locului de parcare) a drumului deoarece "rascumpararea" unei "masini ridicate" este destul de mare.

Aici alta surpriza drumul se termina la niste porti mari (ca de cetate pe partea stanga a drumului) de fier forjat. Dau sa intru (portile fiind deschise) si un "security" incepe "NO! ""NO!

"Eu? "DA! "

"Pay parking! " si imi indica directia (la dreapta).

Atentie cum stati cu fata la portile mari in dreapta o sa observati o poarta automata verde. Asteptati sa vi se dea drumul si intrati.

Pe partea stanga a intersectiei in "Y" o sa observati 2 parcari. Prima e cu umbrare pentru masini si costa 12 leva ziua. A doua mai mare decat prima e cu 10 leva pe zi.

Am incercat sa negociez (avand in vedere ca am fost intr-un grup de 4 masini) cu domnul care avea grija de parcare (a 2-a) dar m-am lovit de un zid.

No... no... no... 10 (degete ridicate) leva/zi. Ok. Am dat 70 leva! si am parcat masina.

Buun...

Punctul 1 atins: Am ajuns la destinatie si am parcat masina.

Punctul 2... : bagajele ce facem cu ele? distanta fiind considerabila pana la vilele care se vadeau din parcare. Si la asta s-au gandit vecinii.

Astepti sau esti luat prin surprindere de niste masinute mici electrice cu soferi amabili/zambitori chemati de cel care are in grija parcarea sau care patrulau pe acolo. Am incarcat bagajele, copilul, sotia si eu si acum? ...

Acum mergem la receptie cu masinuta electrica. Am ajuns la receptie si descarcam tot ce am incarcat.

Ajungem foarte aproape de visul nostru.

Mai avem o piedica. "No, No, check in at two a clock! " era ora 13:25.

Asta e asteptam.

La ora 14.25 (hmmm...) apare "Kristina" si rezolvam cu cazarea si bratarile de plastic.

Nu incercati cu leva/euro "uitati" in pasaport deoarece camrele (numarul de la camera) sunt deja atribuite/trecute pe niste fise deci nu prea ai ce sa mai schimbi.

Se face o verificare dubla atat vaucherul dumneavoastra cat si niste hartii ale lor unde trebuie sa va regasiti (ca nume si CNP)

Am luat cheia de la camera si de aici ar fi trebuit sa ne duca masinuta electrica la vila, dar fiind foarte aproape am renuntat la serviciile ei (am cinstit soferul cu 10 leva) pentru tot grupul.

Am ajuns si in camera (110). Mie mi s-ar fi parut logic intai sa primim cheile de la camera si deabia apoi sa aduc bagajele din masina direct la camera.

Primele impresii/primul contact.

1. In camera am gasit 2 paturi (incomode/saltele cu glomotoace) si 1 patut pentru junioara (tip fotoliu extensibil), un TV cu ecranul aproape curat si o telecomanda dezmembrata si lipita cu izolierband, un frigider mic la care ca sa-l inchizi trebuia sa ii ridici usa dar care functiona);

2. Racoare (suuper aerul conditionat functiona);

3. Pe jos gresie aproape curata;

4. Peretii aproape curati roz/galbeni-decolorati-murdari iar "calciul" cred ca a fost dat direct pe placa de beton observandu-se astfel imbinarile placilor de beton;

5. Baia aproape curata cu urme de mucegai pe la rosturi (baia este dotata cu boiler propriu si el aproape curat, oglinda si ea aproape curata);

Atentie nu va lasati copiii sa se umble la chiuveta (apa calda vine direct din boiler si nu va inchipuiti ce fierbinte e);

6. Trag perdeaua de la dus si... si la nivelul ochilor observ o pramatie de paianjen cam marisor. (nu am facut anuntul despre descoperirea mea deoarece cea mica ar fi tot cautat ganganiile peste tot - am mai patit-o si stiu, iar cu un prosop "de la ei" am rezolvat treaba barbateste);

Ai posibilitatea sa inveti toate natiile de paianjeni daca ai chef...);

7. Prosoapele aproape albe/cenusii (dar mai greu asa cu muuulta indulgenta);

8. Nu exista uscator de par;

9. Trag draperiile de la balcon si observ geamurile aproape curate;

10. Un balcon mititel (la etaj) in care sunt bagate 2 scaune de plastic si o masuta (tot aici mai gasim un gratar de uscat rufe (pliat) aproape ruginit);

11. Iluminatul artificial interior insuficient (acu nu zic ca vroiam sa "bag ata in ac" dar nici asa);

12. In dulap gasiti si un safe inchis (pentru cheia de deschidere platiti 7 leva pe zi).

13. La balcon gasiti casute de paianjen care cred ca provin din dotarea camerei.

14. La televizor singurul post gasit in romaneste este DIVA in rest nemteste si bulgareste.

15. Cearsafuri "obosite" (care nu au fost schimbate tot sejurul)

Per ansamblu la intrarea noastra in vila am gasit ceva de genul "Casa nematurata musafiri asteapta".

Masa

Ore: 7:30-10 dimineata;12:30-14:30 pranz; 18:30-21:00 seara

De fumat se poate doar afara pe terasa cu mese.

Dintr-un anunt scris numai in bulgareste am dedus ca amenda pentru fumat in incinta salii de mese ar fi de 50 leva.

In continuare nu am nimic cu alte "natii" dar rusii te dispera.

La masa cand o sa vedeti ca se fac clatite si cineva pune mana (da cu mana nu cu clestele special) pe ele si si le trage in farurie pe toate desi coada in spate este mare atunci o sa stiti sigur ce natie este.

Cu bucatile de pepene la fel...

La un moment dat glumeam spunand ca cel care punea pepenele pe masuta special amenajata pentru fructe sa nu se mai chinuie sa descarce tava ci sa le-o aseze direct pe masa lor...

Nu mai vorbim de frigarui de pui vin cu cate doua farfurii si le incarca cu varf nepasandu-le ca si altii din spate doresc acelasi lucru (unii/unele cu copii mici de mana).

Deci daca va doriti clatite, frigarui, pita inarmati-va cu muuulta rabdare sau invatati ruseste. Frate... isi trimit copii cu cate 2 sau 3 farfurii la coada...

Alta treaba... "o rusoaica" pescuia pur si simplu in recipientul pentru ciorbe numai dupa bucatelele de carne cu care isi umplea farfuria!!!

La prima masa de servire gasim: 2 tipuri de parizer normal si cu legume, 1 tip salam gen prajit, 2 tipuri de branza, 1 tip de cascaval.

Ceai, cafea, nesquick. Gris cu lapte (cam sarat?!)

In ordine aleatoare o sa mai gasiti: oua in coaja pe sare, omleta simpla/cu mezel, ochiuri, cremvursti, mancarica de fasole cu bacon, paine prajita data prin ou, dovlecei/vinete prajiti/prajite, lapte dulce apos/sau cu gust de "lipit", supa crema, supa de porc, musaca cu carne de porc, cartofi (congelati) prajiti, cartofi taranesti, carne de pui in sos cu smantana, hamburgeri, carnati, mancarica cu porc sau vita...

Salate rosii, castarveti, masline, ardei, vinete

Peste marinat.

Cafea numai dimineata.

Dulciuri fursecuri cu gem tip "caise", "capsuni", chec cu cacao, chec simplu, prajituri din pandispan cu umplutura (genul care se gasesc la noi la cutie).

Fructe portocale felii, mere felii, piersici, pepene verde, pepene rosu, banane jumatati.

Personalul de deservire "aproape curat", incruntat, nervos, putini stiu si altceva in afara de bulgara, prost platiti sau neplatiti (asta am aflat-o dupa o discutie cu unu' care rupea usor romaneste fiind din Ruse).

Daca nu esti atent la farfurie si mai ai de mancat s-ar putea sa-ti ia farfuria fara sa te intrebe nimic sau s-ar putea sa-ti aterizeze pe tine niste zeama de la salata in timpul debarasarii.

In spatele vilei cineva si-a lasat o hartie igienica (ia ghiciti - normal... folosita) si nimeni din personalul de intretinere nu i-a schimbat locul cateva zile.

Din a doua zi am ramas placut surprinsi cand am vazut ca se spala pe jos (numai in locurile usor de ajuns), si se schimba prosoapele (cu aceeasi tenta galben-cenusie) zilnic.

Nu va chinuiti cu internetul wireless. Acesta merge gratis numai in lobby chiar daca o sa observati ca aveti semnal full in vila.

Rezervari restaurante.

Ca sa va faceti rezervare la cele trei restaurante cu specific Sozopol - miel, Mediteraneean - fructe de mare, peste, salate, Italienesc - paste, trebuie sa procedati astfel: incepand cu ora 5 pana la ora 9 dimineata!? mergeti la receptie la sectiunea "check out" si cereti neaparat "cupon" for "restaurant rezervation".

O sa vi se ceara numarul camerei si numele si vi se va inmana un mic cupon de hartie cretata. Dupa ora 9 AM apare o tanti la masuta de fier forjat de langa receptie sectiunea "check out" (o sa observati un afis de tabla vopsit in roz cu "luggage packaging"). Ei au o problema cu ora exacta (deobicei +20-25 min).

Acolo din nou vi se va cere numarul de persoane adulti + copii, restaurantul la care vreti sa faceti rezervare, numele si vi se va inmana un alt cupon de hartie pe care sunt mentionate orele de rezervare si tipul restaurantului. Cu cele 2 cupoane va prezentati la restaurant la ora rezervarii unde vor fi controlate cupoanele si veti fi poftiti la masa.

Meniurile sunt numai in rusa si engleza.

La restaurantul mediteraneean puteti servi:

Vin alb/rosu, Rachiu - tuica, Sucuri fanta, sprite, pepsi

Salata greceasca ,Salata "Darurile marii" fructe de mare

Ciorba de peste, Inele de calamar pane, Vinete in sos tomat,Pastrav prajit cu cartofi natur

Paine

Salata de fructe,Inghetata

Daca va plac puteti cere de mai multe ori mancare sau pahare cu vin.

Distractie

Lobby bar deschis pana la ora 24:00.

Programe cu animatori pentru copii.

Spectacole/carnaval intr-o sala de discoteca (improprie copiilor deoarece erau boxe de sute de W)

Piscina cu adancime variabila, foarte curata, cu chaiselongue gratis (program pana la 18:00 dar se statea si peste), un singur cos de gunoi plin.

Barul de la piscina incepea activitatea de la ora 10:30 (bere slab alcolizata, inghetata, cafea-ness, pita, clatite (de la ora 11:00), bauturi alcoolice), fursecuri, napolitane.

Plaja scurta, cu multe pietre, murdara (resturi de pahare de plastic, tigari), chaiselongues dezmembrate fara saltele - gratis, umbrelute.

Intrarea in apa se face lin. Pana la 3-4 m de mal in apa sunt pietre multe dupa care apare si nisipul.

In afara resortului (in zona parcarilor) magazinase cu diferite lucruri (depinde de ce iti doresti - nu prea ai ce sa cumperi)

Nu schimbati valuta la hotel (raport E/L foarte slab 1,81). Cota de schimb in zona parcarilor la casele de schimb Euro/Leva 1,91 fara comisioane se mai pot schimba si 0,41 RON/1Leva, 1,446 USD/1Leva.

Parasailing 60-70 Leva iar pentru 2 persoane cam 105 Leva.

Scutere acvatice.

Navigare cu vaporasul spre Nessebar de la debarcader (de pe plaja o sa vedeti o cruce mare de fier) (dus-intors).

Triciclete electrice Go Pet 1h=20 Leva, 30 min=15 Leva

Minigolf 15 Leva plus un "depozit" de 30 Leva.

Biliard 3 Leva

Bowling 10 Leva/om/joc

Aqua park cu program 09:00-18:00, chaiselongue 4 Leva, bauturile de oricare tip se cumpara si nu poti intra cu alte bauturi din alte parti.

Tobogan gonflabil, masinute,

In rest este o statiune foarte linistita (nu muzica, nu tipete, doar cate o masina a angajatilor care avea voie sa urce pana sus).

La plecare iesirea se face pe alta parte (nu prin poarta automata) ci pe partea dreapta a intersectiei in "Y" dupa care urci tot in dreapta.

Trimis de triceraptor in 06.07.13 22:26:33
Validat / Publicat: 06.07.13 23:38:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena - Laguna Beach, Oasis, Nisipurile de Aur - Iberostar-Izgrev, Konstantin si Elena - Rubin

VIZUALIZĂRI: 3889 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (triceraptor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul spre "capatul lumii"
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 19 voturi)

triceraptorAUTOR REVIEW
[13.07.13 14:27:56]

Nu siu cum sa-mi editez articolul asa ca scriu aici:

Pentru cei care folositi GPS cu IGO 8.3 sau Primo:

Incercati sa evitati harta producatorilor locali: "Bulgaria_83_MMCN_2012.07_120918. fbl (ultima harta disponibila pentru BG) deoarece aveti mari sanse sa ajungeti la destinatie muuult mai tarziu sau nu, daca va luati dupa ea (virati dreapta iar in dreapta erau garduri, case sau camp), plus ca pe aceasta harta nu exista statiunea Elenite cu strazi (aveti numai Sveti Vlas - Sv. Vlas).

Folositi cu incredere maxima (asa cum am facut si eu) "Bulgaria_83_NQ_2013. Q1_130529. fbl".

Folosind si fisierele ".fda" (din setul respectiv NQ Q1 2013) veti avea si "driver alerts" cu limite de viteza si alte tipuri de alerta, care sunt reale si in traseu

Folosind ".poi" (Point of interest) de la NQ (care a ajuns la dimensiuni aproape egale cu cele de la TM - Top Map) puteti mult mai usor sa va gasiti locatiile.

Pentru Ro puteti folosi "Romania_83_TM_2013.03_130308.fbl" sau harta NQ "Romania_83_NQ_2013.Q1_130529.fbl".

Eu am folosit tot varianta NQ si pentru Ro.

Rog un moderator, daca se mai poate, sa-mi mute ecoul in review.

triceraptorAUTOR REVIEW
[13.07.13 15:10:39]

Mai putei folosi cu incredere:

Navigon 4.8. 0 si proaspatul 4.9. 0 cu harti NQ Q2 2013

Copilot Live Europe Premium 9.4. 0.183 cu harti NQ .

Sygic Gps Navigation 13.1. 4 cu harti TomTom sau NQ.

Automapa V1.4. 2 cu harti NQ Q2 2013.

tumisfabu
[14.07.13 16:21:08]

Foarte tare, cate informatii, cata rabdare, te-am votat, iar ca sa te parafrazez, am ras "aproape" tot timpul

valeria2012
[20.08.13 15:47:22]

controversata rau locatia aceasta (cu tot cu calabalacul de hoteluri), dar recunosc ca m-a pus pe jar de un an incoace, motiv pt carea am rezervat (... si anulat!!) trei sejururi pana acum din cauza rw. negative. Dar nu ma las, cu ocazia vacantei de peste o saptamana, la intoarcerea din sunny Beach, am rezervat o noapte aici... ca sa ma dumiresc.

Dvs ati avut un rw destul de echilibrat, mi-a placut ca in mare parte ati facut niste descrieri lasand cititorul sa traga singur concluziile, de apreciat.

rimaru
[19.06.14 08:57:20]

Buna ziua, puteti sa imi spuneti daca in resort sunt locuri de joaca pentru copii sau ceva asemanator? Multumesc.

rimaru, triceraptor, tumisfabu, valeria2012
Alte impresii din această RUBRICĂVilele Elenite [Holiday Village, complex Royal Club Victoria]:

• pagină generată în 0.056194067001343 sec