ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2014
ÎNSCRIS: 23.07.12
JUN-2014
single

Nu-i panica, man!

Povestea incepe saptamana trecuta, cand unul dintre prietenii mei a devenit fericitul posesor al plasticului roz, pe care il denumim generic permis de conducere. Asa ca s a hotarat sa i faca doamnei lui o surpriza si sa petreaca un uichend la mare. Pe joi ma intalnesc cu ei pentru a uda plasticul, imi spun intentiile lor pentru urmatoarele 3 zile (n a fost chiar o surpriza totala pentru doamna pentru ca a trebuit sa i spuna cu o zi inainte ca sa si ia o zi de concediu... dehh, multinationala, proceduri pana si pentru a merge la toaleta).

Eu le am urat drum bun dar mi a incoltit un gand. Ce ar fi daca ma petrec si eu un uichend la mare? Stiam ca vineri am o intalnire, dimineata, dar pe urma as putea sa ma fofilez catre litoralul nostru. M am trezit dimineata, am rezolvat trebile, am bagat ceva motorina si cand sa plec din benzinarie mi am adus aminte ca nu mi am facut rezervare. Am scos smartfonu' si in 30 secunde aveam si un acoperis desupra capului pentru urmatoarele nopti. Cand sa intru in Eforie ma suna si o domnisoara ca sa confirme rezervarea.

Dupa un putin ping pong intre corpul A si corpul C, mi s a pus cheia de la camera in brate si mi s a soptit si un duios: "Avem si lift". Unul foarte frumoas, as putea adauga. Sunt curios daca cele 2 corpuri, B si C, au fost facute cu niscaiva fonduri europene, ca altfel mi e grau sa cred ca in Romanica se poate monta un astfel de lift intr un hotel de 3 etaje.

Am ajuns repede in camera, mi am aruncat trollerul intr un colt si am deschis usa balconului ce dadea spre piscina hotelului, una de "neam prost" as putea spune, la care nu cred ca ar fi probleme de spatiu nici in varf de sezon. Prietenii mei erau singurii ce se balaceau in piscina, poate si din cauza norilor ce se stransesera exact in momentul in care ajunsesem eu pe acolo. E drept ca imediat ce am coborat a si inceput o ploicica mica dar torentiala. Si cum de mult timp imi doream sa fac baie pe ploaie... n am reusit! Pana sa mi termin eu tigarea s a si oprit ploaia.

Dar sa revenim la camera: micuta, dar cocheta. Cu faimoasa gresie ce imita parchetul, de care au amintit mai toti cei ce au lasat reviewuri despre acest hotel. Mobilier nou, cabina de dus cu hidromasaj, mai mult cu titlul. Nu am avut probleme cu scurgerea din baie. Multe prosoape lasate prin camera si prin baie, cred ca vreo 6 sau mai multe erau. Dotarea camerei era peste cele 3* pictate pe frontispiciul hotelului. Gaseai cam tot ce aveai nevoie pentru cateva zile de concediu: perie de pantofi, trusa de cusut (foarte mare) etc. Ar mai fi mers niste papuci si poate un halat.

Booon, coborai la piscina si zisei sa ma hidratez si eu cu o cafea dupa atat amar de autostrada (Sa i dea Dumnezeu sanatate aluia de a inventat pilotul automat la masini). The pool boy, ca sa i zic asa, se scuza ca e prima zi cand au deschis si nu prea are cu ce sa faca licoarea. E drept sa mai tarziu s a descurcat el si a venit cu un espresso (cred ca de la restaurant) iar gestul nu a ramas nerasplatit, bineinteles.

Un plus, maaaaare, din punctul meu de vedere ar fi programul piscinei. Ora de inceput nu mi o mai amintesc ca nu sunt o persoana matinala dar se putea face baie pana la ora 20.00. Nu mi aduc aminte alt hotel in care sa fi stat si sa fi avut o ora asa tarzie de inchidere a piscinei.

A doua zi la micul dejun am intalnit exact descrierea celor de ma inainte. Mic dejun normal pentru un hotel de 3* cu 2-3 tipuri de branza si cascaval, 4-5 feluri de mezeluri, nu chiar ultimele scursuri, oua ochiuri si omleta, cremvusti fierti si prajiti, rosii si castraveti, 4-5 feluri de ceai, lapte, cereale. Meniul era intr adevar fix dar unui om normal la cap nu cred ca i ar displacea chiar daca are un sejur de 7-10 zile. Dar cum sunt multi anormali printre noi, cine stie.

Pentru unii ar fi neplacut faptul ca se fumeaza cam in orice parte a hotelului: la receptie, la piscina, in camera, la restaurant (chiar si in timpul micului dejun-chiar daca sunt fumator parca nu mi se pare asa corect.)

Pe seara am decis sa mancam la terasa hotelului. Proasta alegerea in comparatie cu ce altceva am fi putut alege de suma respectiva. Si ca sa nu ma intind prea mult pot spune doar ca preturile sunt mari pentru locatia respectiva iar servirea ar putea fi mai buna sau macar corelata. Dar nu este un dezastru asa cu au subliniat altii.

Concluzia mea ar fi ca in varf de sezon este posibil ca serviciile sau conditiile sa sufere mici modificari, prin prisma numarului mai mare de persoane cazate sau scaderii interesului personalului.

Dar pe de alta parte, cine se duce in varf de sezon pe litoralul romanesc? :)

Trimis de gotty in 16.06.14 13:02:47
Validat / Publicat: 16.06.14 16:52:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2629 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.06.14 18:41:34]

@gotty: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

gottyAUTOR REVIEW
[16.06.14 18:48:58]

In dreptul semnului se afla corpul A al hotelului precum si terasa. Mai spre sud-100 m- se afla si corpurile B si C. Daca se alege vizualizarea "satelit" se pot vedea cele doua corpuri noi, in constructie doar, piscina nefiind inca facuta. O seara placuta!

[16.06.14 18:57:13]

@gotty: mulţam fain. Dacă ai timp/dispoziţie (sau când îi avea), hai să încercăm un "fine tunning":

rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=44. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ") - pentru locul cel mai potrivit, în opinia ta, de ajuns cu maşina.
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • Dacă la click-dreapta nu apare nimic, atunci cel mai probabil ai noua versiune google. maps; încearcă click simplu - coordonatele GPS ale acelui loc vor apărea direct în stânga-sus
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • gottyAUTOR REVIEW
    [16.06.14 18:58:53]

Se rezolva maine. Momentan ma dau pe net cu smartfonu'si mi lipseste clicku'dreapta! ????

gottyAUTOR REVIEW
    [17.06.14 11:32:33]